Migrena u trudnoći: Šta kada se javi glavobolja u trudnoći?
Migrena u trudnoći se može javiti već u prvim nedeljama. Nemaju ih sve trudnice, a primećeno je da kod žena koje ih inače često imaju, migrene prestanu da se javljaju u periodu trudnoće.
Neke trudnice, pak, tokom trudnoće, dožive svoju prvu migrenu.
Srećom, migrena nikada ne traje tokom cele trudnoće. Iz nedelje u nedelju, stanje će se menjati. Čak 39% žena iskusi pojavu glavobolje u trudnoći ili u prvim nedeljama posle porođaja. (Izvor: MNT)
Imajte na umu da je pojava glavobolje u trudnoći najčešće normalna pojava. Nema razloga za paniku. Većina kućnih lekova će pomoći da se bolje osećate.
Migrene su uglavnom izazvane širenjem krvnih sudova u mozgu. Manifestuju se tako što počinju kao obična glavobolja, praćena bolom i pulsiranjem, da bi kasnije napredovale u sve jači bol, kako vreme prolazi. Konstantna pulsirajuća glavobolja sa jedne ili obe strane glave je čest simptom migrene.
Migrena obično nije opasna tokom trudnoće. Međutim, ako je praćena drugim simptomima, uključujući povišenu temperaturu i zamućen vid, odmah se javite lekaru.
Migrena nije obična glavobolja. Često je praćena mučninom i povraćanjem. Nekima se čak pojavljuju talasasta linija ili trepćuća magla pred očima. Postoje određene stvari koje mogu uticati na nastanak ili pojačavanje simptoma migrene. To su, između ostalog:
stres,
nedostatak sna,
jaki mirisi,
čokolada,
sirevi,
vina,
kafa,
dim,
hormoni.
S obzirom na to da ne možete lako uticati na hormonske promene koje se događaju u vašem telu, možete ipak učiniti neke stvari da se osećate bolje. Nekim ženama pomaže hladan peškir na glavi, dok drugima pomaže ležanje.
Meditacija i joga su odličan izbor da uspostavite optimalan balans hormona opuštanjem.
Glavobolja u drugom i trećem trimestru
Posle prvog trimestra manje su šanse da se javi glavobolja jer se telo prilagodilo novonastaloj situaciji. Najčešći razlozi zbog kojih se u kasnijoj trudnoći javlja glavobolja su:
Obzirom da je većina lekova nepoželjna u trudnoći, dozvoljeno je da problem pokušate rešiti lekom na bazi paracetamola. Najbolje bi bilo da se konsultujete sa lekarom oko lekova koje je dobro da popijete.
Objavljen: 10. januara 2016. godine, ažuriran: 6. novembar 2024. godine
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.