Često se pitamo koja je to gornja granica žene za rađanje deteta? Neki bi rekli da je to indvidualna odluka, neki da je pak najbolje roditi dete pre 30. godine ili čak ranije. Složićemo se da je ženin organizam najzdraviji u ranom reproduktivnom dobu, između 25. i 30. godine života, ali i da u današnjem društvu većina žena i parova nema realne uslove za formiranje porodice.
Svedoci smo i da je mnogo socijalnih faktora koji utiču na ovu temu i na sve veći problem parova koji se suočavaju sa sterilitetom.
O tome kakav je odgovor nauke na ovo pitanje i kako ovoj temi pristupka zakonski okvir u Grčkoj, dobili smo više informacija od klinike Newlife IVF Greece, iz Soluna.
Izmena zakona i vantelesna oplodnja nakon 50. godine
Reforme koje su u skorije vreme nastupile u Grčkoj kada je reč o potpomognutoj oplodnji su optimistične, s obzirom da je granica za žene koje žele da se podvrgnu tretmanu vantelesne oplodnje pomerena je na 54 godine. Ovo pomeranje starosne granice i izmena zakonskog okvira usledili su zbog sledećih faktora:
Žena može da se ostvari u reproduktivnom smislu do 54. godine.
U današnje vreme, ubrzani ritam života utiče na to da sve više žena planira porodicu u poodmaklom reproduktivnom dobu. U skladu sa Nacionalnim zavodom za statistiku Grčke, u period između 2010-2014, više od 400 Grkinja se porodilo nakon 50-e. U 2010. godini ovih žena je bilo 92, u 2011. broj je pao na 72, u 2012. bilo ih je 83, a u 2014. njih 66.
Stoga je u Grčkoj sada moguće da se žene između 50. i 54. godine starosti ostvare kao majke kroz tretmane potpomognute oplodnje, nakon dobijanja odobrenja od strane Nacionalne uprave Grčke za biomedicinski potpomognutu oplodnju.
Šta znači “Tretman nakon 50-e”
Sada, kada je zakonski okvir modernizovan, akcenat se stavlja na biološko-naučni aspekt ovako važne reforme.
Kao što je opšte poznato, činjenica je da se rezerva jajnih ćelija kod žena sa godinama smanjuje. Kvalitet jajnika sa vremenom opada, a uzimajući u obzir visoki rizik kada je reč o hormozomskim anomalijama koje mogu nastupiti zbog poodmaklih godina žene (npr. sindrom Down), prirodno začeće i trudnoća su teško ostvarivi. Međutim, to ne znači da žena ne može ostati u drugom stanju nakon 50.
Najsavremenija tehnologija i konstantan razvoj u domenu asistirane reprodukcije, daju priliku ženama u poodmaklom reproduktivnom dobu, da uspešno na svet donesu decu, čak i u slučaju da su ušle u menopauzu.
Ključ je u pripremi
Za ženu koja pokušava da zatrudni, čak i u slučaju prirodnog začeća, dobro zdravstveno stanje igra značajnu ulogu za tok celokupnog procesa. Posebno, žene u poodmaklom reproduktivnom dobu koje se spremaju za VTO tretman, moraju izvršiti pripremu svog tela, u cilju smanjivanja rizika koji postoje usled godina. Ova priprema se odnosi na zdrav način života i ishrane, na kontrolu telesne težine, regulaciju sekundarnih zdravstvenih pitanja i slično.
Da sumiramo, uz pomoć zakonskih reformi, grčki zakonski okvir se prilagodio potrebama modernog društva, pa se žene mogu podvrgnuti tretmanima biomedicinski potpomognute oplodnje, radi ostvarivanja porodice, sve do 54. godine. Štaviše, donacija jajnih ćelija je tu da osnaži novu realnost, jer predstavlja najbolji i najbezbedniji način da žene nakon 50-e da imaju dete.
Ono što je vredno pažnje i predstavlja suštinsku promenu je činjenica da kada se razvoj potpomognute reprodukcije i modernizacija zakonskog okvira spoje, rađaju se nove prilike. Na klinici Newlife IVF Greece, spremni smo i voljni da vam pružimo podršku na putu ka ostvarivanju u ulozi roditelja.
Zakažite besplatne konsultacije
Za više informacija o organizaciji tretmana u klinici Newlife i za zakazivanje besplatne medicinske konsultacije molimo da nas kontaktirate putem linka KONSULTACIJE.
Vantelesna oplodnja nakon 50. godine
Klinika Newlife IVF Greece će boraviti u radnoj poseti Beogradu 24. i 25. septembra, a biće i učesnik na Festivalu potpomognute oplodnje 25. septembra, u Hotelu Inn na Novom Beogradu, što će ujedno biti prilika da upoznate deo njihovog tima uživo i dobijete savet od specijaliste reproduktivne medicine, Dr Athanasiosa Pantelisa.
Članak Vantelesna oplodnja posle 50. godine rađen je u saradnji sa klinikom Newlife IVF Greece iz Soluna
Objavljen: 8. septembra 2022. godine, ažuriran: 24. februara 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.
Procene Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da se sa sterilitetom suočava oko 15% parova u reproduktivnom dobu. Važno je razumeti da uzroci steriliteta mogu biti prisutni i kod žena i kod muškaraca, a u velikom broju slučajeva – kod oba partnera istovremeno.
Prema podacima iz domaćih medija, između 100.000 i 150.000 parova u Srbiji imaju problem sa sterilitetom – u proseku svaki šesti par. Statistika kaže da su u jednakom broju slučajeva „krivi“ muškarac i žena, a vrlo često se desi da je problem kombinovan, tj. da ga imaju oba partnera. U ovom slučaju što naveli šta su najčešći uzroci neplodnosti žene.