Tumačenje ultrazvučnog nalaza i skraćenice sa ultrazvuka u trudnoći
Neretko se dešava da trudnica nakon pregleda bude potpuno zbunjena zbog neke skraćenice sa ultrazvuka. Naravno da joj je pre svega važno da je sa bebom sve u redu, ali prirodno je i da bi volela da zna šta sve te mere zapravo znače. Skraćenice sa ultrazvučnih nalaza pokazuju različite mere fetusa – obim glave, dužinu butne kosti, otkucaja srca…
Ultrazvučno merenje fetusa pokazuje kako beba raste i može otkriti eventualne abnormalnosti. Ovo su neke od najčešćih mera sa ultrazvučnog pregleda:
Kako se čita nalaz sa ultrazvuka u trudnoći i šta znače skraćenice?
Mere vrata fetusa sa ultrazvuka:
• NN (Nuhalni nabor) ili NT (Nuchal Translucency) = debljina iza vrata
Skraćenice sa ultrazvuka mera glave fetusa:
• BPD (Biparientalni dijametar) = prečnik između dve temene kosti
Ovo je prečnik između dve strane glave i meri se nakon 13 nedelja. Povećava se sa oko 2,4 cm u 13 nedelja na oko 9,5 cm u terminu. Različite bebe iste težine mogu imati i različite mere glave.
• HC (Head Circumference) = obim glave • OFD (Okcipitofrontalni dijametar) = prečnik između potiljka i čela
Ultrazvučne mere lica sa ultrazvučnog pregleda:
• NB (Nasal bone) ili NK (Nosna kost) = dužina nosne kosti • IOD (Interorbitalni dijametar) = razmak između očnih duplji
Mere mozga fetusa – skraćenice sa ultrazvuka u trudnoći:
• TCD (Transcerebralni dijametar) = širina malog mozga • CM (Cisterna magna) = širina dela iza malog mozga • Hem (Hemisfera) = širina hemisfere (tj. polovine mozga)
Ultrazvučne mere tela kod fetusa:
• CRL (Crown rump lenght) ili TD (Telesna dužina) = dužina tela od temena do trtice
CRL je dužina fetusa od temena do trtice. Ova mera daje tačnu procenu gestacijske starosti ploda između 7. i 13. nedelje trudnoće. Prema proceni bebe ovom merom, određuje se očekivatni datum porođaja, koji ne bi trebalo menjati kasnije tokom trudnoće.
• FL (Femoral diaphysis lenght) = dužina butne kosti
Obzirom da je butna kost najduža kost u telu, ona odražava i uzdužni rast fetusa. Povećava se sa oko 1,5 cm u 14. nedelji trudnoće na oko 7,8 cm u terminu.
• HL (Humerus length) = dužina nadlaktice • AC (Abdominal circumference) = obim stomaka
Obim stomaka je najvažnije mera u kasnijoj trudnoći jer pokazuje veličinu i rast ploda, ali ne pokazuje starost ploda.
Druge mere i njegove skraćenice sa ultrazvuka u trudnoći
• GS (Gestational Sac Diametre) ili GM (Gestacijski mešak) ili GV (Gestacijska vreća) = gestacijski mešak
Gestacijski mešak je struktura koje okružuje embrion i verovatno je prva struktura trudnoće koja se može videti na ultrazvuku na samom početku trudnoće. Obično se vidi do 6. nedelje trudnoće. Ona obuhvata embrion i anmionsku tečnost, pomaže u ishrani i zaštiti bebe u razvoju. Gestacijski mešak je pokazatelj postojanja rane trudnoće, bilo da je u materici ili kao vanmaterična trudnoća.
Žumančana kesica
Žumančana kesa je vreća pričvršćena za embrion. Na ultrazvuku se može videti između embriona i gestacijskog meška. Ona hrani embrion pre nego što se razviju cirkulatorni sistem i posteljica. Više: Žumančana kesa i plod se ne uočavaju
Procena bebine težine se sa velikom tačnošću može proceniti na osnovu jednačine koja sadrži mere čije su skraćenice sa ultrazvuka: BDP, HC, FL i AC. Za izračunavanje procene težine neophodno je uneti najmanje ova 4 podatka. Postoji mnogo formula, ali čak i najbolje mogu da imaju grešku od oko 15% u odnosu na realnu težinu fetusa.
Gestacijska starost bebe i skraćenice sa ultrazvuka:
• ZM (Zadnja menstruacija) ili LMP (Last menstrual period) = datum poslednje menstruacije • EDD (Estimated due date) ili VTP (verovatni termin porođaja) ili TP (termin porođaja) = predviđeni termin porođaja • GA (Gestational age) ili GN (Gestacijska nedelja) = gestacijska starost bebe u nedeljama i danima
Objavljen: 28. jun 2015 godine, ažuriran: 13. decembar 2024. godine
Literatura:
WebMD: Fetal biometry – https://www.webmd.com/baby/fetal-biometry, decembar 2020. godine
Babymed: Fetal Ultrasound Measurements in Pregnancy – https://www.babymed.com/fetal-and-obstetric-ultrasound-measurements-pregnancy, januar 2020. godine
Obstetrics & Ginecology: Sex‐specific antenatal reference growth charts for uncomplicated singleton pregnancies at 15–40 weeks of gestation – https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/uog.966 , 2019. godina
21.nedelja trudnoće: Beba je veličine oko 27 centimetara i težine oko 360 grama. Njen mozak se i dalje razvija, ali počinje da se formira i masno tkivo. Kod trudnice, može se javiti umor i otežano disanje zbog rasta materice koja vrši pritisak na dijafragmu.
Kod žena koje imaju problem sa anovulatornim ciklusima, on dovodi do ovulacije u 70-85% slučajeva. Ipak, treba imati u vidu da se trudnoća ostvari kod 40-50% žena, ali nakon 12 meseci korišćenja ovog leka, ova stopa je čak 80%.
21.nedelja trudnoće: Beba je veličine oko 27 centimetara i težine oko 360 grama. Njen mozak se i dalje razvija, ali počinje da se formira i masno tkivo. Kod trudnice, može se javiti umor i otežano disanje zbog rasta materice koja vrši pritisak na dijafragmu.
Tek poslednjih godina, istraživači su otkrili da placenta oslobađa velike količine DNK fetusa u krv majke, a ovo saznanje je omogućilo prenatalno genetsko testiranje samo uzorkom krvi majke. Ovi testovi zamenjuju horiocentezu, a u perspektivi bi mogli da zamene i amniocentezu.
Prvo porođajno doba je sam početak porođaja. Kada kontrakcije dolaze u relativno pravilnim razmacima i vaš grlić materice počinje postupno da se širi i briše, i zvanično ste na početku porođaja.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.