Tumačenje ultrazvučnog nalaza i skraćenice sa ultrazvuka u trudnoći
Neretko se dešava da trudnica nakon pregleda bude potpuno zbunjena zbog neke skraćenice sa ultrazvuka. Naravno da joj je pre svega važno da je sa bebom sve u redu, ali prirodno je i da bi volela da zna šta sve te mere zapravo znače. Skraćenice sa ultrazvučnih nalaza pokazuju različite mere fetusa – obim glave, dužinu butne kosti, otkucaja srca…
Ultrazvučno merenje fetusa pokazuje kako beba raste i može otkriti eventualne abnormalnosti. Ovo su neke od najčešćih mera sa ultrazvučnog pregleda:
Kako se čita nalaz sa ultrazvuka u trudnoći i šta znače skraćenice?
Mere vrata fetusa sa ultrazvuka:
• NN (Nuhalni nabor) ili NT (Nuchal Translucency) = debljina iza vrata
Skraćenice sa ultrazvuka mera glave fetusa:
• BPD (Biparientalni dijametar) = prečnik između dve temene kosti
Ovo je prečnik između dve strane glave i meri se nakon 13 nedelja. Povećava se sa oko 2,4 cm u 13 nedelja na oko 9,5 cm u terminu. Različite bebe iste težine mogu imati i različite mere glave.
• HC (Head Circumference) = obim glave • OFD (Okcipitofrontalni dijametar) = prečnik između potiljka i čela
Ultrazvučne mere lica sa ultrazvučnog pregleda:
• NB (Nasal bone) ili NK (Nosna kost) = dužina nosne kosti • IOD (Interorbitalni dijametar) = razmak između očnih duplji
Mere mozga fetusa – skraćenice sa ultrazvuka u trudnoći:
• TCD (Transcerebralni dijametar) = širina malog mozga • CM (Cisterna magna) = širina dela iza malog mozga • Hem (Hemisfera) = širina hemisfere (tj. polovine mozga)
Ultrazvučne mere tela kod fetusa:
• CRL (Crown rump lenght) ili TD (Telesna dužina) = dužina tela od temena do trtice
CRL je dužina fetusa od temena do trtice. Ova mera daje tačnu procenu gestacijske starosti ploda između 7. i 13. nedelje trudnoće. Prema proceni bebe ovom merom, određuje se očekivatni datum porođaja, koji ne bi trebalo menjati kasnije tokom trudnoće.
• FL (Femoral diaphysis lenght) = dužina butne kosti
Obzirom da je butna kost najduža kost u telu, ona odražava i uzdužni rast fetusa. Povećava se sa oko 1,5 cm u 14. nedelji trudnoće na oko 7,8 cm u terminu.
• HL (Humerus length) = dužina nadlaktice • AC (Abdominal circumference) = obim stomaka
Obim stomaka je najvažnije mera u kasnijoj trudnoći jer pokazuje veličinu i rast ploda, ali ne pokazuje starost ploda.
Druge mere i njegove skraćenice sa ultrazvuka u trudnoći
• GS (Gestational Sac Diametre) ili GM (Gestacijski mešak) ili GV (Gestacijska vreća) = gestacijski mešak
Gestacijski mešak je struktura koje okružuje embrion i verovatno je prva struktura trudnoće koja se može videti na ultrazvuku na samom početku trudnoće. Obično se vidi do 6. nedelje trudnoće. Ona obuhvata embrion i anmionsku tečnost, pomaže u ishrani i zaštiti bebe u razvoju. Gestacijski mešak je pokazatelj postojanja rane trudnoće, bilo da je u materici ili kao vanmaterična trudnoća.
Žumančana kesica
Žumančana kesa je vreća pričvršćena za embrion. Na ultrazvuku se može videti između embriona i gestacijskog meška. Ona hrani embrion pre nego što se razviju cirkulatorni sistem i posteljica. Više: Žumančana kesa i plod se ne uočavaju
Procena bebine težine se sa velikom tačnošću može proceniti na osnovu jednačine koja sadrži mere čije su skraćenice sa ultrazvuka: BDP, HC, FL i AC. Za izračunavanje procene težine neophodno je uneti najmanje ova 4 podatka. Postoji mnogo formula, ali čak i najbolje mogu da imaju grešku od oko 15% u odnosu na realnu težinu fetusa.
Gestacijska starost bebe i skraćenice sa ultrazvuka:
• ZM (Zadnja menstruacija) ili LMP (Last menstrual period) = datum poslednje menstruacije • EDD (Estimated due date) ili VTP (verovatni termin porođaja) ili TP (termin porođaja) = predviđeni termin porođaja • GA (Gestational age) ili GN (Gestacijska nedelja) = gestacijska starost bebe u nedeljama i danima
Objavljen: 28. jun 2015 godine, ažuriran: 13. decembar 2024. godine
Literatura:
WebMD: Fetal biometry – https://www.webmd.com/baby/fetal-biometry, decembar 2020. godine
Babymed: Fetal Ultrasound Measurements in Pregnancy – https://www.babymed.com/fetal-and-obstetric-ultrasound-measurements-pregnancy, januar 2020. godine
Obstetrics & Ginecology: Sex‐specific antenatal reference growth charts for uncomplicated singleton pregnancies at 15–40 weeks of gestation – https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/uog.966 , 2019. godina
Mnoge buduće mame se pitaju šta znači kada je posteljica na zadnjem zidu materice. Postoje čak i neka verovanja da položaj posteljice može da ukaže i na to kog je pola beba. Šta sve treba da znate o tome kada je posteljica na zadnjem zidu.
Već godinama pasoš za dete mora da bude individualan i dete se ne može upisati na pasoš roditelja kada se spermate za putovanje. Njegovo trajanje nakon izdavanja zavisi od uzrasta deteta, ali je iznos takse za izdavanje pasoša maloletnom licu isti kao i za odrasle.
Neka istraživanja (*1) pokazuju da sama penetracija u proseku traje kraće nego što je ženama u monogamnim, „stabilnim“, heteroseksualnim vezama potrebno da dožive orgazam.
Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči.
Mnoge buduće mame se pitaju šta znači kada je posteljica na zadnjem zidu materice. Postoje čak i neka verovanja da položaj posteljice može da ukaže i na to kog je pola beba. Šta sve treba da znate o tome kada je posteljica na zadnjem zidu.
Hematom u trudnoći je najčešći između 10. i 20. nedelje trudnoće i čini oko 10% svih vaginalnih krvarenja. Većina hematoma izazivaju blago krvarenje jer su mali i nisu razlog za brigu.
Hirurški pobačaj je medicinska procedura kojom se prekida trudnoća fizičkim uklanjanjem sadržaja materice. Ova metoda je jedna od najsigurnijih kada se izvodi u kontrolisanim kliničkim uslovima i pod nadzorom obučenog medicinskog osoblja.