Dete se budi noću i plače i vrišti
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega.
Mnoge buduće mame se pitaju šta znači kada je posteljica na zadnjem zidu materice. Postoje čak i neka verovanja da položaj posteljice može da ukaže i na to kog je pola beba. Šta sve treba da znate o tome kada je posteljica na zadnjem zidu.
U ovom tekstu
Na početku trudnoće, telo počinje da se prilagođava novom stanju i prolazi kroz brojne promena. Jedna od njih je i pojava i rast posteljice. Posteljica je jedini organ koji se javlja privremeno i postoji samo dok trudnoća traje. On se sa jedne strane vezuje za matericu dok je sa druge pupčanom vrpcom vezan za fetus. Beba kroz placentu dobija kiseonik i hranljive materije, dok istovremeno eliminiše fetusni otpad. Položaj placente je veoma važan u trudnoći.
Posteljica počinje da raste kada se blastocista implantira u matericu. Blastocista je skup ćelija koji se razvija u embrion, a spoljašnji skup ćelija, poznatiji kao trofoblast razvija se u placentu. Posteljica raste sa fetusom i do porođaja dostiže težinu oko 500 grama, a nakon porođaja se izbacuje.
Placentra može da bude na:
Sve ovo su normalni položaji posteljice za rast i razvoj fetusa i uspešnu trudnoću. Ukoliko je posteljica dole i prekriva delimično ili potpuno grlić materice, to može biti rizično. Radi se o placenti previa. Još jedno ozbiljno stanje je placenta accreta, kada posteljica urasta u matericu i nekada je neohodno nakon porođaja odstaniti matericu.
Zadnja posteljica ili posteljica na zadnjem zidu materice je potpuno normalna pojava. Nema potrebe da brinete i mislite da je to nešto što nije u redu. Gornji deo zadnjeg zida materice je jedna od najbezbednijih lokacija i omogućava bebi da se pomeri u prednji položaj pred rođenje.
Na utrazvučnom pregledu između 18 i 21. nedelje trudnoće lekar će utvrditi položaj posteljice, a to će uraditi i na pregledu u trećem trimestru. Sve ostale ultrazvučne preglede možete obavljati, ali oni nisu neophodni (osim ova dva i onog prvog ekspertnog oko 12. nedelje trudnoće), ako je sa trudnoćom sve u redu.
Oba položaja posteljice su normalna i bezbedna. Kada je u pitanju posteljica na zadnjem zidu materice, taj položaj je idealan za porođaj, a i veća je verovatnoća da ćete ranije oseti prve bebine pokrete. Kada je posteljica na prednjem zidu, onda je više prostora između bebe i vašeg abdomena. Svakako je najvažnije da nijedan od ova dva položaja neće imati uticaja na to da rodite zdravu bebu.
Položaj posteljice varira od trudnoće do trudnoće i kod istih žena. To što je žena u jednoj trudnoći imala određeni položaj materice, ne znači da će imati i u drugoj. Važno je da nemate rizičan položaj posteljice, a sve ostalo nije razlog za brigu. Uživajte i o mitovima možete ćaskati samo kao o zanimljvim angedotama sa svojim prijateljima.
Foto: Canva & Demetra
Objavljen: 5. februar 2023. godine, ažuriran: 13. avgust 2024. godine
Ako vam se dešava sledeća situacija – dete se budi noću i plače, a ne možete da ga umirite. Deca često spavaju tokom plača i ujutru se neće sećati ničega. U ovom tekstu1 Šta su noćni strahovi kod dece? (prilagođeni uzrast: dete 2-12 godina)1.1 Koliko često se dešavaju noćni strahovi?2 Dete se budi noću i…
Česte su dileme trudnica o tome šta ako je posteljica postavljena napred ili na zadnjem zidu. Ima li razike i uticaja na nešto? U ovom tekstu1 Posteljica na prednjem zidu1.1 Kako izgleda posteljica?1.2 Kako je posteljica povezana sa bebom i majkom?2 Šta je posteljica postavljena napred?2.1 Kako se utvrđuje da li je posteljica postavljena napred?2.1.0.1…
Datum Uskrsa se menja iz godine u godinu, a mi se svake godine pitamo „Kada je Uskrs ove godine?“ između ostalog i da bismo mogli da planiramo slobodne dane, praznike i eventualna putovanja. Uskrs je najstariji hrišćanski praznik koji se uvek praznuje nedeljom. Kao i svi pokretni praznici, on ne menja dan u nedelji, ali…