Trudnice imaju veliku dilemu da li i koliko smeju da se izlažu sunčevim zracima. Sa dolaskom lepog vremena, nekada je prosto nemoguće da izbegnu sunce, a tu je i odlazak na godišnji odmor. Da li je dozvoljeno sunčanje u trudnoći i na šta trudnice treba da obrate pažnju?
Drugo stanje znači drugačije ponašanje organizma u različitim uslovima. Ma koliko žudeli za preplanulim tenom, imajte na umu da sunčanje u trudnoći nije preporučljivo.
Svakako bi treba oda izbegavate sunčeve zrake u periodu od 10-17 časova kada god je to moguće i umesto toga birate hladovinu.
Sunčanje podiže telesnu temperaturu, utiče na krvni pritisak i izaziva čitav niz drugih nepoželjnih promena u organizmu. Kao i majka, i maleno biće oseća ove promene, zbog čega boravak na najjačem suncu treba izbegavati.
Obavezno nanesite kremu za sunčanje sa visokim zaštitinim faktorom, stavite šešir sa širokim obodom i naočare za sunce.
Trudnoća menja hormon melanin što uzrokuje tamnjenje kože, poznato kao kloazma. Tamnjenje je najprimetnije na bradavicama, stomaku i licu. S obzirom da neke promene boje tena mogu da budu trajne, najbolje je da se i iz tih razloga ne izlažete direktnom suncu, kao i da naneste kremu.
U vrelim danima nosite flašicu sa raspršivaćem. Osvežavajte lice, dekolte, ali i ostale delove tela prskajući se vodom, svaki put kad osetite da vam je vruće!
Saveti za sunčanje u trudnoći
Ako osetite vrtoglavicu, mučninu ili umor, odmah idite u zatvoreni prostor ili debelu hladovinu.
Pijte dovoljno tečnosti i uvek imajte uz sebe flašicu sa vodom. Izbegavajte velike količine kafa i kola napitaka, jer oni deluju kao diuretici. Prednost dajte vodi i ceđenim sokovima.
Ako vam je prevruće da biste jeli, napravite ledeni frape, voćnu salatu, sveže povrće. Saznajte više: Ishrana trudnice
Ako boravite u klimatizovanom prostoru, pre izlaska napolje napravite malu razliku kako biste se privikli na ono šta vas čeka napolju.
Ako imate urednu trudnoću i ginekolog vam je dopustio boravak u vodi, nema nikakvih prepreka da ovog leta ne zaplivate.
Pazite samo da vam je voda prijatna, uvek lagano ulazite u vodu i postepeno se privikavajte na temperaturu vode. Plivajte lagano, stilom koji vam najviše odgovara, bez naglih pokreta i umaranja.
Koju kremu za sunčanje treba da koriste trudnice?
Trudnice bi trebale koristiti kremu za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF), obično SPF 30 ili viši. Evo nekoliko saveta za trudnice kada biraju kremu za sunčanje:
Visok SPF: Preporučuje se korišćenje kreme sa zaštitnim faktorom SPF 30 ili višim.
Širok spektar zaštite: Krema treba da štiti i od UVA i od UVB zraka.
Fizički filteri: Kreme koje sadrže fizičke filtere kao što su cink oksid ili titanijum dioksid su obično sigurnije za upotrebu tokom trudnoće jer ne prodiru u kožu kao hemijski filteri.
Hipoalergene formule: Izaberite proizvode koji su bez parabena, mirisa i drugih potencijalno iritantnih sastojaka.
Vodootporne formule: Ako planirate plivati ili se znojiti, odaberite vodootpornu kremu za sunčanje.
Upotreba odgovarajuće zaštite od sunca je važna za trudnice kako bi se smanjio rizik od opekotina, hiperpigmentacije i drugih oštećenja kože izazvanih sunčevim zracima.
Čime negovati kožu nakon izlaganja suncu u trudnoći?
Preparate za negu kože posle sunčanja treba koristiti svakog dana po povratku sa plaže. Ukoliko se svakodnevno koriste i odgovarajući zaštitni preparati, i sunce izbegava oko podneva, koža će lako da prebrodi prvi udar. Preparati za negu kože posle sunčanja imaju za cilj da nadoknade vlažnost. Po povratku sa letovanja, ove preparate možete da koristite dok se do kraja ne izgubi taman ten.
Tekst „Sunčanje u trudnoći“ objavljen: 18. april 2012. godine, ažuriran: 21. oktobar 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.