Verovatno ćete osetiti kako se beba spustila niže. Moguće je da će se vaš profil, odnosno oblik stomaka promeniti. Zbog toga će i vaš centar za ravnotežu biti malo poremećen, pa u ovom periodu treba da budete opreznije prilikom savijanja i saginjanja.
Verovatno ćete i malo lakše disati jer vam beba ne pritiska toliko rebra, a moći ćete i više da pojedete. S druge strane, beba će sada svojom težinom jače pritiskati bešiku, pa ćete opet, kao na početku trudnoće, morati češće da idete u toalet.
Navedene promene, ukoliko vam je ovo prva trudnoća, verovatno ćete osetiti dve do četiri nedelje pred porođaj. Ukoliko vam ovo nije prva trudnoća, može da se desi da se beba spusti samo nekoliko sati pred porođaj. Žene koje su od početka nosile bebu nisko, verovatno neće uopšte ništa od toga ni primetiti.
2. Promena položaja bebe u stomaku može biti znak da se porođaj bliži
Tokom trudnoće, vaša beba menjala je različite položaje. Na početku se slobodno kretala kroz vaš stomak, ali kako je rasla, ostajalo joj je sve manje i manje mesta za manevrisanje. Verovatno vas je tokom pregleda ginekolog obaveštavao o trenutnom položaju bebe – da li je ona okrenuta levo ili desno, ili prednjači nogama ili glavom.
U periodu između 32. i 36. nedelje trudnoće, vaša beba će se najverovatnije okrenuti i smestiti tako da je okrenuta glavom naniže. Ona tako zauzima najpovoljniji položaj i to je znak da se porođaj bliži.
U retkim situacijama desi se da se beba okrene dosta kasnije, zbog čega će vaš ginekolog tražiti češće preglede. Moguće je i da u trenutku kada krene porođaj beba prednjači nogama, što je najčešće indikacija za carski rez.
3. Grlić materice počinje da se širi
Grlić materice se postepeno priprema za porođaj. Ovo je potpuno prirodan proces. On se polako otvara i briše se (razređuje se) nekoliko dana, pa čak i nedelja pred rođendan. Možda će lekar kada se približite terminu vršiti manuelni pregled da proveri dužinu i stanje grlića materice.
Svako napreduje različito, pa nemojte da se obeshrabrite. U Srbiji je delimično problem i to što se nekada progesteron trudnicama daje češće i više nego što je potrebno, pa otvaranje grlića ne ide prirodnim tokom i sa lakoćom kojom je to očekivano. Izuzetak su preteći pobačaji kod kojih je upotreba progesterona neophodna. Više: Skraćivanje grlića materice
4. Bol u leđima kao jedan od znakova da se porođaj bliži
Pojava grčeva i bolova u donjem delu leđa i preponama je još jedan od znakova da se porođaj bliži. Neke trudnice kažu da su veće bolove imale prilikom prve trudnoće, dok su se druge na ovaj bol žalile u narednim trudnoćama. Mišići i zglobovi se sada istežu i pomeraju tako da se pripremite za porođaj.
5. Opušteni zglobovi
U toku trudnoće, hormon relaksin čini da se ligamenti olabave što može biti uzrok vaše nespretnosti, pa čak i padova tokom trudnoće. Kako dođete u fazu da se porođaj bliži, moguće je da ćete primećivati da su zglobovi sve opušteniji i labaviji.
Opuštanjem zglobova telo se prirodno priprema da karlica bude spremna da omogući bebi da lako dođe na svet.
6. Brakston-Hiksove kontrakcije
Još u drugom ili u trećem trimestru trudnoće, moguće je da ćete osetiti blage kontrakcije – vaša materica će lagano da se skuplja i opušta, što ćete posebno dobro osetiti ako zadržite dlan na stomaku. To su periodične i bezbolne kontrakcije i u stvari su način na koji vaše telo vežba za porođaj. Nazivaju se lažne, ili Brakston-Hiksove kontrakcije.
Kako se porođaj bude bližio, ove kontrakcije postajaće jače, ili čak bolne. No, nije teško napraviti razliku između Brakston-Hiksovih i pravih, porođajnih kontrakcija. Ove prve se javljaju u nepravilnim intervalima i prestanu ubrzo pošto se umirite.
Prave kontrakcije označavaju početak porođaja, a lažne su samo znak da se porođaj bliži. Prave se javljaju u pravilnim intervalima, postaju sve intenzivnije i jače kako vreme odmiče. One neće prestati sve dok se ne porodite, bez obzira na to da li ste se umirili ili ne.
7. Dijareja
Kao što se u materici opuštaju mišići pred porođaj, tako se opuštaju i drugi mišići, uključujući mišiće rektuma. Ovo može dovesti do toga da dan ili dva pred porođaj imate dijareju. Ovo je potpuno normalno i još jedna od stavki koju je priroda perfektno isplanirala jer je ovo donekle i prirodni klistir. Time se i olakšava put bebi da dođe na svet.
8. Prestanak dobijanja na težini je znak da se porođaj bliži
Moguće je da pred sam kraj trudnoće prestanete da dobijate na težini. Neke žene čak i izgube koji kilogram pred sam porođaj. Ovo je potpuno prirodno i neće uticati na težinu bebe na rođenju. Ona i dalje dobija na težini, čak i ako vi gubite i zbog smanjenje količine plodove vode.
9. Sluzavi ili sluzni čep
Jedan od poslednjih konkretnijih znakova da beba stiže, koji se može pojaviti nekoliko sati ili čak desetak dana pred početak porođaja, je ispadanje takozvanog sluzavog čepa. Na ulazu u matericu još na početku trudnoće nastao je deblji sluzavi čep koji štiti matericu i bebu od raznih spoljnih uticaja.
Ovaj čep može da počne da ispada neposredno pred početak, ali i nedelju ili više dana pred porođaj. Moguće je da će na vešu ostati nešto braonkaste sluzi, mada neke žene ispadanje sluzavog čepa uopšte ne primete. Pročitajte više: Sluzni čep
Pred sam kraj će biti dana da vam se čini da se trudnoća neće još veoma dugo završiti, a da se zapravo porodite u toku iste noći. Normalno je i da vas je dosta stalnih odlazaka u toalet i umora koji sada već osećate. Bez obzira na količinu umora i to da vam je dosta svega, možda ćete dobiti neočekivani nalet energije i potrebu da sređujete, renovirate, pomerate detalje u domu. Ovo se zove sindrom gnežđenja i još jedna je od stvari koje se prirodno dešavaju kod svih živih bića – pripremate okruženje za prinovu. Više: Sindrom gnežđenja
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.