Koliko dugo traje seks?
Neka istraživanja (*1) pokazuju da sama penetracija u proseku traje kraće nego što je ženama u monogamnim, „stabilnim“, heteroseksualnim vezama potrebno da dožive orgazam.
Tokom dojenja, telo majke prolazi kroz brojne fiziološke promene. Da li su bezbedne estetske procedure tokom dojenja i koje je dozvoljeno raditi? Zašto nekih treba da se uzdržimo?
Hormoni igraju ključnu ulogu u laktaciji, a sve što majka unese ili uradi može potencijalno uticati na bebu. Stoga, pre nego što se odlučite za bilo kakvu estetsku proceduru, neophodno je konsultovati se sa vašim lekarom ili specijalistom.
U ovom tekstu
Estetske procedure su sve popularniji način za poboljšanje izgleda i samopouzdanja. Međutim, za novopečene majke koje doje, važno je razumeti moguće rizike i sigurnosne aspekte pre nego što se odluče za bilo kakav tretman. U ovom članku ćemo istražiti različite estetske procedure i njihovu bezbednost tokom dojenja.
Botoks (botulinum toxin) i dermalni fileri su među najčešćim estetskim procedurama. Iako ne postoje konkretni dokazi da botoks i fileri direktno utiču na dojenje ili bebu, većina stručnjaka preporučuje oprez. Botoks se ubrizgava u mišiće i teoretski ne bi trebalo da dospe u krvotok, ali zbog nedostatka istraživanja na dojiljama, najbolje je izbegavati ga tokom ovog perioda.
Botoks je popularan estetski tretman koji koristi botulinum toksin tipa A za smanjenje bora i finih linija na licu. Mnoge žene koje su nedavno postale majke razmišljaju o ovom tretmanu kako bi se osećale osveženo i povratile svoj izgled. Međutim, pitanje koje se često postavlja jeste da li je botoks bezbedan tokom dojenja.
Kako botoks funkcioniše? – Botoks deluje tako što privremeno paralizuje mišiće lica, sprečavajući ih da se kontrahuju i time smanjujući pojavu bora. Injekcija se daje direktno u mišiće ispod kože, gde botulinum toksin blokira signale nervima koji kontrolišu mišiće.
Da li je botoks bezbedan tokom dojenja
Iako se botoks tokom dojenja, a i inače, ubrizgava lokalno i ne očekuje se da dospe u krvotok u značajnim količinama, postoje određeni faktori koje treba uzeti u obzir:
Dermalni fileri su popularan tretman za popunjavanje bora, povećanje volumena i poboljšanje kontura lica. Mnoge žene se odlučuju za filere kako bi postigle mladalački izgled. Međutim, za dojilje je važno razumeti moguće rizike i sigurnosne aspekte pre nego što se odluče za ovu vrstu tretmana.
Šta su dermalni fileri?
Dermalni fileri su supstance koje se ubrizgavaju ispod kože kako bi se popunile bore, dodao volumen ili poboljšao oblik lica. Najčešće korišćeni fileri uključuju hijaluronsku kiselinu, kalcijum hidroksilapatit, poli-L-mlečnu kiselinu i polimetilmetakrilat mikrosfere. Hijaluronska kiselina je najpopularniji izbor zbog svoje prirodne prisutnosti u koži i relativno niskog rizika od alergijskih reakcija. Saznajte više: Sve o filerima za lice
Sigurnost filera tokom dojenja
Alternativni pristupi: Dok čekate na upotrebu filera i botoksa
Ako ste zabrinuti zbog potencijalnih rizika dermalnih filera tokom dojenja, razmislite o alternativnim metodama za poboljšanje izgleda kože koje su bezbedne tokom ovog perioda:
Dok se botoks i dermalni fileri smatra minimalno invazivnim i relativno bezbednim tretmanom za većinu ljudi, dojilje treba da budu posebno oprezne zbog nedostatka konkretnih istraživanja o njegovim efektima tokom dojenja. Konsultujte se sa svojim lekarom pre nego što se odlučite za botoks i razmotrite alternative koje su dokazano bezbedne za vas i vašu bebu.
Maderoterapija, poznata i kao terapija drvetom, je popularna tehnika masaže koja koristi specijalno dizajnirane drvene alate za oblikovanje tela, smanjenje celulita i poboljšanje cirkulacije. Mnoge dojilje razmišljaju o ovoj vrsti tretmana kako bi se osećale bolje i unapredile izgled svog tela. U ovom članku ćemo istražiti bezbednost maderoterapije tokom dojenja.
Šta je maderoterapija?
Maderoterapija je metoda masaže koja koristi drvene alate različitih oblika i veličina kako bi se stimulisala cirkulacija, limfna drenaža i razbijanje masnih naslaga. Ova tehnika je neinvazivna i ne koristi hemikalije, što je čini privlačnom za mnoge ljude.
Sigurnost maderoterapije tokom dojenja
Preporuke za dojilje
Ako ste dojilja i razmišljate o maderoterapiji, razmotrite sledeće preporuke:
Maderoterapija može biti bezbedna i korisna za dojilje kada se izvodi pravilno i uz odgovarajuće mere predostrožnosti. Ovaj tretman može poboljšati cirkulaciju, smanjiti stres i unaprediti izgled kože bez rizika od sistemske apsorpcije hemikalija.
Tretmani protiv celulita tokom dojenja
Celulit je estetski problem koji pogađa mnoge žene, uključujući i one koje su nedavno postale majke. Mnoge dojilje žele da se reše celulita kako bi se osećale bolje i povratile samopouzdanje. Saznajte više:
Hemijski pilinzi koriste različite kiseline za uklanjanje mrtvih ćelija kože i poboljšanje teksture kože. Ovo je popularan tretman za poboljšanje teksture kože, smanjenje hiperpigmentacije, akni i finih linija. Većina površinskih hemijskih pilinga se smatra bezbednim za dojilje jer kiseline ne prodiru duboko u kožu. Ipak, intenzivniji pilinzi koji prodiru dublje treba izbegavati jer mogu izazvati iritacije ili komplikacije.
Šta je hemijski piling?
Hemijski piling uključuje primenu hemijskih rastvora na kožu kako bi se uklonili mrtvi slojevi kože i podstaklo obnavljanje ćelija. Postoje tri osnovna tipa hemijskih pilinga:
Sigurnost hemijskih pilinga tokom dojenja
Preporuke za dojilje
Ako ste dojilja i razmišljate o hemijskom pilingu, razmotrite sledeće preporuke:
Hemijski pilinzi mogu biti bezbedan i efikasan način za poboljšanje teksture i izgleda kože tokom dojenja, posebno ako se koriste površinski pilinzi sa blagim kiselinama. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što se odlučite za tretman i birajte opcije koje su dokazano bezbedne za vas i vašu bebu. Donosite informisane odluke kako biste osigurali svoje zdravlje i zdravlje vašeg deteta tokom ovog perioda.
Laserski tretmani se koriste za različite svrhe, uključujući uklanjanje dlaka, tretiranje pigmentacija i podmlađivanje kože. Dok neki laserski tretmani mogu biti bezbedni, drugi, naročito oni koji koriste intenzivne svetlosne izvore ili ablativne lasere, mogu predstavljati rizik zbog moguće iritacije ili infekcije. Pre nego što se odlučite za laserski tretman, konsultujte se sa specijalistom.
Kozmetičke operacije, kao što su liposukcija, zatezanje stomaka ili povećanje grudi, zahtevaju anesteziju i značajan oporavak. Anestezija i lekovi koji se koriste tokom i nakon operacije mogu preći u majčino mleko i potencijalno uticati na bebu. Zbog toga se savetuje da se ovakvi zahvati odlože dok ne prestanete da dojite.
Tetovaže i pirsinzi su popularni oblici samoizražavanja. Međutim, postoji rizik od infekcija i reakcija na boje ili metale. Takođe, neophodno je obezbediti sterilne uslove kako bi se smanjio rizik od infekcija koje mogu uticati na zdravlje majke i bebe. Pre nego što se odlučite za tetovažu ili pirsing, pažljivo razmislite o mogućim rizicima i obavezno idite kod licenciranog stručnjaka.
Tetoviranje je popularan oblik samoizražavanja koji uključuje ubrizgavanje pigmenta ispod kože. Međutim, za dojilje je važno razumeti moguće rizike i sigurnosne aspekte pre nego što se odluče za tetoviranje. U ovom članku ćemo istražiti bezbednost tetoviranja tokom dojenja.
Šta podrazumeva tetoviranje?
Tetoviranje uključuje upotrebu igle za ubrizgavanje boje u dermis, drugi sloj kože. Proces može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati, zavisno od veličine i složenosti dizajna. Tetoviranje može izazvati bol, oticanje i potencijalne rizike kao što su infekcije ili alergijske reakcije.
Sigurnost tetoviranja tokom dojenja
Preporuke za dojilje u vezi tetoviranja
Ako ste dojilja i razmišljate o tetoviranju, razmotrite sledeće preporuke:
Tetoviranje tokom dojenja može biti bezbedno ako se preduzmu odgovarajuće mere predostrožnosti. Biranje licenciranog i iskusnog profesionalca koji koristi sterilnu opremu je ključ za smanjenje rizika. Ipak, zbog mogućih komplikacija, uvek je najbolje konsultovati se sa svojim lekarom pre nego što se odlučite za tetoviranje tokom dojenja. Donosite informisane odluke kako biste osigurali svoje zdravlje i zdravlje vašeg deteta.
Iako su mnoge estetske procedure bezbedne za opštu populaciju, majke koje doje treba da budu posebno oprezne. Uvek je najbolje konsultovati se sa lekarom pre nego što se odlučite za bilo kakav tretman kako biste osigurali sigurnost i zdravlje i vas i vaše bebe. Pored toga, uvek birajte proverene i licencirane stručnjake kako biste smanjili rizik od komplikacija.
Vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe su prioritet, stoga donosite informisane odluke i budite oprezni prilikom odabira estetskih tretmana tokom dojenja. Imajte na umu da je to samo par meseci (ili godina, dve), kada ste u mogućnosti da bebi pružite nešto neprocenjivo, ali i sebi omogućite zdravije telo kao posledicu dojenja. Imaćete mnogo godina nakon toga kada ćete biti u prilici da na svom telu radite sve što želite.
Objavljen: 6. septembra 2024. godine, ažuriran: 18. oktobra 2024. godine
Ne postoji određeno vreme koliko dugo traje seks, ali ipak se ljudi to često pitaju. Neki se jednostavno prepuste vremenu, a drugi ipak „mozgaju“ da li je prekratko ili pak previše dugo. U svojoj knjizi „Jedanaest minuta“ Paolo Koeljo navodi da je baš toliko prosečno vreme trajanja seksualnog odnosa. A šta kažu istraživanja? Šta utiče…
Konačno je došlo vreme da upoznate to malo biće koje ste željno iščekivali i 1. nedelja bebinog razvoja je sam početak vašeg puta! Sada ste otkrili potpuno novu dimenziju i gledate se sa bebom oči u oči. Beba već na samom rođenju pokazuje svoju savršenu veštinu – pogledom neprekidno traži vaše lice, želi da se…
Postoje brojna oprečna mišljenja o tome da li je zdravo jesti džigericu bez obzira na to o kojoj se vrsti radi i da li volite njen ukus ili ne. Neki se kunu u nju, drugi je izbegavaju smatrajući da ima previše toksina. Nekada postoje objektivni razlozi da je ne treba jesti, ali ona ima i…