Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Tokom trudnoće, lekari od trudnice traže da uradi najmanje jedan test kojim se utvrđuje eventualno postojanje hromozomskih anomalija. Smatra se da se zahvaljujući Dabl testu u ovom ranom periodu trudnoće može otkriti gotovo 90 odsto svih naslednih bolesti.
U ovom tekstu
Prvi takav test, screening test prvog tromesečja, koji se najčešće i radi u trudnoći je takozvani Double test. To je kombinovani test – sastoji se od ultrazvučnog pregleda nakon koga sledi vađenje krvi. Dobijeni rezultati se obrađuju tako što im se dodaju individualni parametri kao što su godine i težina trudnice, da li je trudnoća blizanačka, da li je do nje došlo vantelesnom oplodnjom ili prirodno, kao i da li je trudnica pušač.
Trudnica najpre odlazi kod ginekologa koji je pregleda ultrazvučnim aparatom (najčešće preko stomaka). Lekar će utvrditi stanje i položaj placente, pogledati srce, prisustvo nosne kosti koja se kod nekih beba sa anomalijama znatno kasnije formira, izmeriće ukupnu dužinu fetusa i druge mere, i, što je najvažnije, izmeriće debljinu nuhalnog nabora.
Nuhalni nabor, koji se još naziva i nuhalna translucenca (NT) je mesto gde se sakuplja tečnost (limfa) između kože i potkože u predelu vrata fetusa. Kod beba sa hromozomskom anomalijom, ovaj nuhalni nabor može biti znatno deblji nego kod drugih beba. Smatra se da je debljina nuhalnog nabora do 3 mm uredna te da je u tom slučaju rizik od anomalija veoma mali. Nuhalni nabor veći od 3 mm povezuje se sa Daunovim sindromom i drugim hromozomskim aberacijama ili srčanim anomalijama.
Nakon ultrazučnog pregleda sledi vađenje krvi. Poželjno je to obaviti odmah, istog dana kada i ultrazvučni pregled, s obzirom na to da se podaci ultrazvučnog nalaza kombinuju sa testom iz krvi (toleriše se 48 sati zakašnjenja). Test iz krvi obuhvata analizu biohemijskih markera krvi majke i to hormona PAPP-a i βhCG-a.
Kao rezultat Double testa dobićete procenjenu verovatnoću da vaša beba pati od Daunovog, Edvardsovog sindroma, ili ima neku drugu hromozomsku anomaliju. Rezultat će biti izražen kao 1 na prema neku brojku, na primer 1:3450. Ovaj rezultat bi značio da u 3450 žena koje imaju rezultate identične vašim, samo jedna beba ima neku anomaliju. Maksimalan rezultat, kao najbolji, bio bi 1:10000. Takođe će vam biti proračunat rizik na osnovu vaše starosne dobi jer je poznato da su hromozomske anomalije znatno učestalije kod starijih trudnica, sa 35 i više godina.
Osim toga, za dva hormona, PAPP-a i βhCG dobićete vrednosti u odnosu na medijanu (vrednost je jedanaka 1). Medijana je prosečna vrednost ovih hormona u krvi kod žena sa zdravim novorođenčetom. Sva odstupanja od te vrednosti izračunavaju se kao umnošci medijane (multiplikovanje medijane, MoM). Najbolji rezultati su oni najbliži 1 MoM.
S obzirom na to da se radi o statističkom testu, čak i rezultati koji izgledaju veoma loše, ne znače automatski da beba ima anomaliju. Oni znače da su među bebama sa takvim rezultatima, anomalije znatno češće.
Rizik na osnovu starosti majke nema nikakav uticaj na zdravlje ploda jer je poznato da žene od na primer 40 godina najčešće imaju jako loš rezultat, ali to ne znači da njihova beba neće biti zdrava. Isto tako, bebe sa Daunovim sindromom, poznato je, rađaju i vrlo mlade majke. Kao i u drugim slučajevima, radi se samo o verovatnoći.
Rizici su veći ukoliko je βhCG povišen (1,8 MoM i više), a istovremeno je PAPP-a snižen (0,4 MoM i niže).
Dabl test uključuje dva markera i zavisi od starosti majke. Istraživanja su pokazala da on otkriva 7 od 10 trudnoća sa Daunovim sindromom. Tripl test se nije pokazao superiornijim. Ukoliko dabl test pokaže da je trudnoća visokog rizika, onda se preporučuje amniocenteza. (Izvor: Cochrane.org)
Najpre, ne treba da paničite! Test govori o verovatnoći, a ne o utvrđenom stanju. Lekar koji vam prati trudnoću najverovatnije će tražiti da uradite dopunski pregled, bilo da je to detaljan ultrazvučni pregled, Triple test (što je slično Double testu, ali se radi u drugom trimestru) ili amniocentezu što je analiza plodove vode. Čak i sada moderniji i popularniji neinvanzivni prenatalni test može biti pozitivan, a da je sa bebom sve u redu. Saznajte više: Lažno pozitivan neinvanzivni prenatalni test
Objavljen: 14. jun 2011. godine, ažuriran: 5. februar 2025. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…