21.10.2024 09:59

Čajevi u trudnoći – šta je bezbedno?

Sigurno ste se, makar u nekom trenutku tokom trudnoće, zapitali koji čajevi u trudnoći su bezbedni i dozvoljeni. Nisu svi čajevi bezbedni u trudnoći. Čak, neki mogu izazvati vrlo neprijatne posledice kao što je lupanje srca ili dijareja, ili biti štetni za bebu, pa je zato, ukoliko ste ljubitelj čajeva, vrlo važno da o ovome razgovarate sa ginekologom.

Koje čajeve trudnice smeju da piju?

Međutim, za neke čajeve se pouzdano zna da ne štete, i čak, vrlo blagotvorno deluju na organizam u drugom stanju.

Čajevi su dragocen izvor antioksidanasa, a za neke se smatra da blagotvorno utiču na imunitet.

Photo by ORNELLA BINNI on Unsplash

Zna se da je bezbedan čaj od nane koji mnogim ženama pomaže kod mučnine i nadimanja. Takođe, žene koje povraćaju mogu spremati čaj od đumbira. Čaj od šipka bogat je vitaminom C, a čaj od koprive dobar je za krvnu sliku. Može se piti i čaj od lipe i kamilice, a za urinarne probleme preporučuje se čaj od brusnice.

Lekari obično preporučuju da se vodi računa o količini – najbolje je popiti jednu šolju dnevno, a nikako više od dve do tri šolje dnevno, bez obzira na vrstu čaja.

Čaj se preliva vrelom vodom i ostavi da odstoji u poklopljenoj posudi tri do pet minuta. Nemojte prokuvavati čaj niti čekati duže od pet minuta, jer će u tom slučaju napitak izgubiti dragocena svojstva.

Čaj možete začiniti medom, limunovim sokom ili dodati malo drugog voćnog soka. Tokom leta možete praviti i blage ledene čajeve tako što u vodu stavite manje čaja, kada ga ohladite, dodate meda i limuna, grejpa ili narandže.

Čajevi u trudnoći i kofein

Obično se smatra da zeleni i crni čaj treba izbegavati jer sadrže dosta kofeina. Trudnice koje piju kafu, a uz to i zeleni čaj, unose preveliku količinu kofeina dnevno. Zato o ovome treba voditi računa. Ako ne pijete kafu, šolja zelenog čaja sasvim je bezbedna. Takođe, možete piti crni i zeleni čaj ako je iz njih odstranjen kofein. (Izvor: Healthline)

cajevi u trudnoci
Photo by Alice Pasqual on Unsplash

Pouzdano se zna i da u trudnoći čaj od hibiskusa, majčine dušice, peršuna, nevena, žalfije, kantariona, lista maline, hajdučke trave, ruzmarina, matičnjaka i anisa mogu da naškode plodu tako što izazivaju kontrakcije materice ili druge probleme.

Objavljen: 12. jul 2012. godine, ažuriran: 21. oktobra 2024. godine

  • Kratka menstruacija: Zašto menstruacija kratko traje?

    Kratka menstruacija: Zašto menstruacija kratko traje?

    Kod nekih žena je kratka menstruacija i one se pitaju da li je to normalno ili postoji neki problem. Mnoge stvari mogu uticati na to da se menstruacija skrati. Sve zavisi i od toga da li se to dogodilo jednom, da li se dešava učestalo od nekog perioda ili je oduvek tako. Prosečno trajanje menstrualnog…

  • Grudi u menopauzi – kako menopauza utiče na dojke?

    Grudi u menopauzi – kako menopauza utiče na dojke?

    U menopauzi dolazi do promena u kompletnom funkcionisanju organizma žene. Grudi u menopauzi se menjaju. One su veoma podložne različitim hormonskim promenama tokom života. One počinju da se razvijaju tokom ulaska u pubertet i imaju svoju veoma važnu ulogu tokom reproduktivnog perioda, pa je normalno je da menopauza ima uticaja na njih. U periodu pre…

  • Razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa

    Razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa

    Koja je razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa? Da li se može uočiti? U ovom tekstu1 Koja je razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa?1.1 Pregledajte kako izgleda krv1.1.1 Vreme kada se javilo krvarenje1.1.1.1 Da li imate druge simptome trudnoće?1.1.1.1.1 Da li je važno da se uoči razlika između implantacijskog krvarenja i menstrualnog ciklusa?…