Brojanje udaraca ploda je jedan od pokazatelja da je zdravlje bebe u materici u redu. Kod nas dobar deo trudnica ne zna kako se udarci broje i to ne primenjuje. U većini razvijenih zemalja poput skandinavskih zemalja, Australije i Amerike, podrazumeva se da trudnice idu na pripremu za porođaj i nauče da broje pokrete. Tamo se trudnoća vodi dosta opuštenije, a ultrazvuk radi mnogo ređe. Bez mogućnosti da svaki čas odu kod privatnog lekara, trudnice su navikle da okvirno same prati kakvi su pokreti bebe u stomaku.
Promena uobičajenih obrazaca bebinog pomeranja može da znači da je beba pod stresom. Važno je da beba ne prestane da se pokreće u delu trudnoće kada je to već uobičajeno. Saznajte kako izgleda brojanje udaraca ploda.
Tokom trudnoće, negde između 18. i 24. nedelje većina žena počenje da primećuje lepršanje (da tako nazovemo kretnje) u stomaku. Ovi rani znaci fetalnog pokretanja mogu na prvi pogled da deluju kao da su jednostavno u pitanju gasovi, ali zapravo vaša beba raste, ljulja se i valja u stomaku! Ona se okreće odavno, ali sada je dovoljno velika da vi to i osećate. Vaš partner i vi sada možete i osetiti kako taj mali život raste, a vreme je i da naučite kako se broje pokreti bebe u stomaku.
Fetalni pokreti su znak da se beba pravilno razvija i raste, ne treba da vas brinu, iako nekada mogu biti i bolni za trudnicu.
Napomena: Ne brinite ako ste pri kraju 24. nedelje i još ne osećate pokrete fetusa. Svaka trudnoća je različita i dokle god lekar sluša normalan rad srca tokom pregleda ne bi trebalo da brinete. Ako ste nervozni ili zabrinuti, obavezno razgovarajte sa svojim lekarom o tome kako da najbolje pratite bebine pokrete.
Vaša beba menja svoje pokrete i razvija ih. One malo živahnije ste jednom osetili jače i više. Uskoro se lagano golicanje pretvora u oštre, čak i neugodne udarce nogama i laktovima!
Ako osećate kako su pokreti bebe u stomaku u nekim redovnim obrascima to je dobra ideja za početak brojanja. Vaš lekar vas može pitati o kretanju fetusa tokom sedmog meseca trudnoće, a ako je vaša trudnoća visoko rizična, velike su šanse da će vaš lekar od vas tražiti da počnete praćenje fetusnog kretanja oko 28. nedelje.
Nakon što shvatite jačinu i učestalost, pokušajte da dešifrujete kada većinom osećate pokret: da li je to nakon što ste prvi put ustali ujutro? Nakon što ste pojeli obrok? U kasnim jutarnjim ili kasno poslepodnevnim časovima, kada nivo šećera u krvi opada? Ili je to nakon što ste učinili neku fizičku aktivnost i napokon seli da se odmorite?
Iskoristiti vreme da registrujete te pokrete je odličan način da odradite ovu obvezu i uverite se u bebino blagostanje.
Svaki lekar ima malo drugačiji način praćenja bebinih pokreta, pa budite sigurni da proverite sa svojim ginekologom i saznate kako on ili ona žele da brojite udarce.
American College of obstetricians and gynecologists (ACOG) preporučuje da nađete mirno i udobno mesto za sedenje (ili lezite na vašu levu stranu što je optimalno za pružanje bebi pravilne cirkulacije krvi i kiseonika), te brojte udarce barem jednom dnevno od sedmoga meseca trudnoće do porođaja.
Pokušajte da radite test 20 minuta nakon jela i vidite koliko dugo je potrebno da se oseti nešto (udarac, lepršanje, pokretanje, poskakivanje) 10 puta.
Opet, trebali biste da osetite bebine pokrete 10 puta za oko dva sata. “Ako je potrebno više od četiri sata, dobra ideja je da nazovete svog lekara”, sugerišu ginekolozi.
Usput, ako je to vaša druga (ili treća ili četvrta) trudnoća, ogromne su šanse da ćete primetiti kako se vaša beba kreće mnogo ranije. (Neke žene navode da su osetile kretanje već 12. nedelje!)
Kada da nazovete svog lekara?
Ako niste osetili 10 udaraca do kraja drugog sata brojanja, pričekate nekoliko sati, a zatim pokušajte ponovno da brojite. Nakon drugog pokušaja, ako niste osetili 10 pokreta u roku od dva sata, obratite se svom lekaru odmah.
Takođe trebalo bu da uputite poziv svom lekaru ako primetite velike promene u bebinom obrascu pokreta tokom tri do četiri dana. (Na primer, ako ste primetili da beba je vrlo aktivna nakon doručka ili desno pre nego što odete u krevet svaki dan tokom nekoliko nedelja ali je onda znatno mirnija tada tokom tri do četiri dana, trebate da spomenete promenu šeme lekaru.)
Objavljen: 26. septembar 2015. godine, ažuriran: 5. oktobar 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.