Nivo šećera u trudnoći i OGTT je nešto što većina lekara preporučuje da se rutinski uradi. Test provere šećera u krvi (koji se naziva i oralni test opterećenja glukozom ili OGTT) između 24. i 28. nedelje trudnoće radi provere da li postoji gestacijski dijabetes.
Gestacijski dijabetes je stanje visokog nivoa šećera u krvi koji neke žene imaju tokom trudnoće. Smatra se da između 2 i 5 posto budućih majki razviju to stanje, što ga čini jednim od najčešćih zdravstvenih problema tokom trudnoće.
S obzirom da ovo stanje retko ima očigledne simptome, testiranje je jedini način da saznate da li ga imate.
Kao i svaki skrining test, merenje nivoa glukoze našte (pre jela) neće dati dijagnozu. Dakle, pozitivan rezultat ne znači da imate gestacijski dijabetes. U stvari, samo oko trećine žena koje su pozitivne na ovom testu (imaju povišen nivo glukoze našte) zapravo imaju gestacijski dijabetes.
Ako ste u toj grupi, moraćete da radite oralni test tolerancije glukoze (OGTT) – što je duži, ali i definitivni test koji Vam govori zasigurno da li imate gestacijski dijabetes. Ako rutinsko testiranje urina pokazuje prisustvo šećera u mokraći ili ako imate visoki rizik za dijabetes, test ćete raditi i pre 24. nedelje trudnoće. Ako su rezultati normalni, verovatno ćete ponoviti test između 24. i 28. nedelje.
Naravno, ako Vam je dijabetes dijagnostifikovan pre trudnoće, nastavićete sa kontrolama po upustvu svog lekara.
Osnovna analiza je određivanje nivoa šećera našte, tj. pre jela. Potrebno je da prethodni dan imate laganu večeru, i da oko 12 sati ne unosite ništa od jela.
Ako je nivo glukoze u ovom test povišen ili ako spadate u grupu sa povišenim rizikom, biće potrebno da se odredi postprandijalni nivo šećera, tj. nivo šećera posle jela da bi se ustanovilo kakav je metabolizam ugljenih hidrata kod vas. Taj postprandijalni šećer u krvi je šećer koji se odredjuje 2h posle jela, a test se radi tako što se prvo izvadi krv pre doručka, potom se doručkuje i nakon toga proverava nivo šećera u krvi. Ako je nivo previsok, što se događa kod 15 do 23 posto slučajeva, verovatno će vam tražiti trosatni testa tolerancije glukoze (poneti nešto za čitanje!) kako bi videli da li stvarno imate gestacijski dijabetes.
Ovaj test se izvodi tako što ćete izvaditi šećer pre jela, a zatim popiti 3dl rastvora sa 75 grama (negde se radi sa 50g ili sa 100g, zavisi od preporuke lekara i same laboratorije gde radite test) glukoze. I morate da popijete sve to u jednom cugu. Tokom trajanja testa ne smete da radite nikakve fizičke akivnosti (pripremite se za tri sata sedenja u laboratoriji), niti da unosite ikakvu dodatnu hranu ili piće. Takođe, poneti nešto za jelo odmah nakon poslednjeg uzetog uzorka krvi, jer ćete verovatno ćete pregladneli.
Sat vremena kasnije, uzima se uzorak krvi kako bi proverili nivo šećera u krvi. Zatim se postupak ponavlja posle drugog a onda i posle trećeg sata.
Neke trudnice osećaju mučninu nakon konzumiranja rastvora glukoze, a neke čak i povraćaju. Ako povratite odmah nakon što ste popili taj rastvor, moraćete se vratiti neki drugi dan i ponoviti test. Zapravo je uobičajeno da se žene osećaju loše tokom trosatnog ispitivanja tolerancije glukoze, jer je rastvor za taj test izuzetno sladak i morate ga popiti natašte (na prazan stomak).
Šta se smatra lošim rezultatom OGTT testa?
Ukoliko Vam je nalaz šećera u krvi natašte (pre jela) preko 11,5 mmol/l smatra se da imate gestacijski dijabetes. Ukoliko Vam je nivo u rasponu vrednosti 6,5-11,5mmol/l, biće Vam predloženo da radite OGTT.
Kod nalaza nivoa OGTT je bitno da je vrednost nivoa šećera 2 sata posle jela približna vrednosti prvog (našte) vađenja. I takođe da nijedna vrednost (nijednog vađenja) ne prelazi nivo 6,5mmol/l.
Ukoliko Vam je dijagnostikovan dijabetes, bićete upućeni kod nutricioniste radi pravljenja plana ishrane prilagođene ovom stanju, kao i kod specijaliste endokrinologa radi eventualne dodatne terapije.
Tekst „Nivo šećera u trudnoći“ objavljen: 28. februar 2014. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.