3.mesec trudnoće je prelomni period u kojem se završava prvo tromesečje. Beba nastavlja da raste i razvija se, formirajući sve složenije strukture. Većina budućih majki počinje da oseća olakšanje od jutarnje mučnine, dok se telo nastavlja prilagođavati trudnoći. Ovo je period kada mnogi parovi odlučuju da objave srećne vesti o trudnoći.
Kada dođe 3. mesec trudnoće, prenatalni pregledi i testovi su ključni za praćenje zdravlja vaše bebe i vas. Evo nekih važnih pregleda i testova koji se obavljaju u ovom periodu:
Krvni testovi: Lekar može preporučiti razne krvne testove kako bi proverio nivoe hormona, krvnu grupu i prisustvo određenih antitela.
Testovi na infekcije: Ovi testovi proveravaju prisustvo infekcija koje mogu uticati na trudnoću, kao što su HIV, sifilis i hepatitis B.
Testovi za procenu rizika: Uključuju testove za procenu rizika od hromozomskih abnormalnosti, kao što su Daunov sindrom i trisomija 18.
Treći mesec trudnoće: Šta se sve dešava u trećem mesecu trudnoće?
U trećem mesecu trudnoće, vaše telo se nastavlja prilagođavati trudnoći. Promene koje možete primetiti uključuju:
Povećanje energije: Možda ćete primetiti povećanje energije dok se vaše telo prilagođava hormonalnim promenama.
Rast stomaka: Vaš stomak može početi da se pokazuje dok materica raste.
Hormonalne promene: Moguće su promene raspoloženja i emocija zbog promena u nivou hormona.
Ultrazvučni pregled u 12. nedelji
Ultrazvučni pregled u 12. nedelji je važan deo prenatalne nege i to je ujedno prvi ekspertni ultrazvuk koji se obavlja. Tokom ovog pregleda:
Lekar će potvrditi da je trudnoća dobro napredovala.
Ultrazvuk će pokazati koliko je beba narasla i proveriti da li se razvija normalno.
Srčani ritam bebe će biti izmeren kako bi se osiguralo da je sve u redu.
Objava vesti o bebi
Mnogi parovi odlučuju da objave vest o trudnoći nakon završetka prvog tromesečja, kada se rizik od pobačaja značajno smanjuje. Evo nekoliko ideja kako to možete učiniti:
Fotografije: Podelite sliku sa ultrazvuka ili kreativnu fotografiju koja najavljuje dolazak bebe.
Društvene mreže: Koristite društvene mreže da podelite srećne vesti sa prijateljima i porodicom.
Lični kontakti: Razgovarajte sa bliskim prijateljima i porodicom uživo ili putem telefona.
Ne možete da dočekate da saznate da li je dečak ili devojčica?
Iako je još rano za pouzdano određivanje pola bebe, neki roditelji su nestrpljivi da saznaju. Testovi kao što su NIPT (neinvazivni prenatalni testovi) mogu pružiti rane informacije o polu bebe već od 10. nedelje trudnoće, ali mnogi čekaju do ultrazvuka u 20. nedelji za potvrdu. Saznajte više: Kada ću moći da saznam pol bebe u stomaku? 5 načina da saznate pol bebe
Razvoj bebe u trećem mesecu trudnoće
Digestivni trakt: Tokom trećeg meseca, bebin digestivni sistem nastavlja da se razvija. Cevasti organi kao što su želudac, jetra i creva počinju da se formiraju.
Gutanje: Beba počinje da vežba gutanje uvlačeći amnionsku tečnost, što pomaže u razvoju digestivnog sistema.
Neuroni: Beba proizvodi milione neurona, što je ključno za razvoj mozga i nervnog sistema.
Refleksi: Beba počinje da razvija osnovne refleksne pokrete, kao što su savijanje ruku i nogu.
Koža: Koža bebe je još uvek veoma tanka i prozirna, ali počinje da se deblja.
Kosa: Počinju da se formiraju folikuli dlake, iako kosa neće biti vidljiva još neko vreme.
Simptomi trudnoće – 3.mesec trudnoće
Rast stomaka: Vaš stomak može početi da se pokazuje dok materica raste, posebno ako je ovo vaša prva trudnoća.
Mučnina:Jutarnja mučnina može početi da se smanjuje, ali još uvek može biti prisutna.
Umor: I dalje možete osećati umor, ali mnoge žene počinju da osećaju više energije kako se približavaju kraju prvog tromesečja.
Važnost zdrave ishrane u trećem mesecu trudnoće
Balansirana ishrana: Nastavite jesti uravnotežene obroke bogate vitaminima i mineralima, uključujući dovoljno proteina, kalcijuma i gvožđa.
Hidratacija: Pijte dovoljno vode kako biste ostali hidrirani i podržali povećanu cirkulaciju krvi.
Fizička aktivnost: Lagana fizička aktivnost, kao što su hodanje i prenatalna joga, može pomoći u održavanju kondicije i smanjenju stresa.
Treći mesec trudnoće: Promene u telu majke i emocionalna podrška
Rast materice: Vaša materica nastavlja da raste kako bi obezbedila dovoljno prostora za rastuću bebu.
Težina: Možda ćete primetiti blago povećanje težine dok vaše telo akumulira masne naslage potrebne za podršku bebi. Saznajte više: Težina u trudnoći
Protivnosti: Mogu se pojaviti problemi sa varenjem, kao što su nadutost i zatvor, zbog promena u hormonskom balansu i pritisku rastuće materice na digestivni trakt.
Anksioznost: Neki roditelji mogu osećati anksioznost zbog nadolazećih promena i odgovornosti koje dolaze sa roditeljstvom.
Uzbuđenje: Istovremeno, može se pojaviti uzbuđenje zbog iščekivanja bebe i planiranja budućnosti.
Pripreme za drugi trimestar – 3 mesec trudnoće
Kupovina odeće za trudnice: Kako vaš stomak raste, možda će vam biti potrebna udobnija odeća za trudnice.
Planiranje prenatalne nege: Razmislite o tome kako ćete se organizovati za redovne prenatalne preglede i šta vam je potrebno za udobnu trudnoću.
Tokom trećeg meseca, beba počinje da razvija male nokte na prstima ruku i nogu. Iako su još uvek veoma mali i delikatni, ovi noktići će rasti zajedno sa bebom i postati vidljiviji kako trudnoća napreduje.
Beba počinje da razvija osnovne reflekse tokom trećeg meseca. Možda neće biti očigledno majci, ali beba u materici počinje da pravi spontane pokrete, kao što su savijanje prstiju i trzaji ruku i nogu. Ovi rani refleksi su osnova za složenije pokrete koje će beba razvijati kasnije.
Treći mesec označava kraj prvog tromesečja, koji je kritičan za formiranje svih glavnih organa i sistema bebe. Nakon ovog perioda, ovi organi i sistemi će nastaviti da se razvijaju i sazrevaju, ali su već u velikoj meri formirani. To je razlog zbog kojeg se mnogi roditelji osećaju sigurnije da objave trudnoću nakon završetka prvog tromesečja.
Žena RAK je poput Meseca, emocije joj se menjaju iz dana u dan. Ima dana kada žele da ste im u blizini, a onda i dana kada im je potrebno malo samoće. Pokušajte da to ne shvatate lično. Rak je kao reka koja teče, uvek se kreće. Ove žene su prirodni hranitelji i zato im…
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Postoje različite vrste pobačaja, kao i različiti uzroci istog. Pobačaj je složena i osetljiva tema koja obuhvata različite vrste, uzroke i metode upravljanja. U ovom članku detaljno ćemo istražiti tri glavne kategorije pobačaja: spontani, indukovani i medikamentozni pobačaj, oslanjajući se na najnovija istraživanja i studije iz relevantnih medicinskih izvora.