18.12.2024 22:21

Najvažniji vitamini u ishrani dece: Vitamini koji su neophodni za pravilan rast i razvoj deteta

Vitamini u ishrani dece koji su najvažniji za pravilan rast i razvoj, kao i stanja do kojih može dovesti njihov nedostatak.

Vitamin A – RETINOL u ishrani dece

Vitamin A je važan jer on utiče na imunitet, pomaže rast i razvoj deteta i razvoj kostiju. Takođe ima važnu ulogu za čulo vida.

Najviše vitamina A ima u jajetu, džigerici, mlečnim masnoćama, šargarepi, prokelju, spanaću, paprikama i kajsijama.

Nedostatak vitamina A kod deteta

Nedostatak ovog vitamina može da dovede do oslabljenog vida, lošeg imuniteta, promena na koži i usporenog rasta.

Vitamini u ishrani dece B1 – TIAMIN u ishrani deteta

Tiamin je veoma važan za funkcionisanje centralnog nervnog sistema i metaboličkih procesa ugljenih hidrata.

Prirodno ga najviše ima u džigerici, bubrezima, kvascu, žitaricama (pšenica, ovas, raž, pirinač), grašku, karfiolu, soji, sočivu i svinjskom mesu.

Nedostatak vitamina B1 kod dece

Nedostatak tiamina može da izazove probleme sa probavom i srcem, a može da uzrokuje i oboljenje poznato kao beri-beri. Ova bolest i dan danas predstavlja veoma veliki problem na Dalekom istoku, jer pirinač koji se tamo koristi u ishrani, nema visoki nivo vitamina B1. (izvor)

Uvođenje namirnica u 2. godini života
Photo by Harshal S. Hirve on Unsplash

Vitamin B 2 – RIBOFLAVIN u ishrani deteta

Vitamin B 2 je, takođe, zadužen za dobar vid. Pre svega, njegova uloga je da snabdeva ćelije kiseonikom i učestvuje u prometu masti i ugljenih hidrata.

Najbolji prirodni izvori riboflavina su jaja, kvasac, mlečni proizvodi (mleko, sir), iznutrice, žitarice i pečurke.

Nedostatak vitamina B 2 kod dece

Nedostatak riboflavina može prouzrokovati osetljivost sluzokože, osetljivost na svetlost i zapaljenje uglova usana.

Vitamin B 3 – NIACIN u ishrani deteta

Niacin je veoma važan kod regulisanja masnoće u krvi i metabolizma masti. Najviše niacina ima u mesu, džigerici, ribi, krompiru i pšeničnim mekinjama.

Nedostatak niacina u ishrani dece

Ukoliko se javi nedostatak ovog vitamina, može doći do problema sa kožom. Javlja se zapaljenski dermatitis koji zahvata otkrivene delove kože – lice i ruke do laktova. Promene se uglavnom javljaju početkom proleća i osim crvenila i otoka, može doći i do hiperpigmentacije. Može se javiti i na jeziku.

prolećna užina
Photo by Jannis Brandt on Unsplash
Vitamin B6 – PIRIDOKSIN u ishrani dece

Vitamin B 6 je neophodan za metabolizam proteina. Ovog vitamina ima u svim namirnicama biljnog i životinjskog porekla.

Nedostatak vitamina B 6 kod deteta

Nedostatak vitamina B 6 može da izazove glavobolju , depresiju, konfuzno ponašanje, zaostajanje u rastu, promene na koži i sporo stvaranje antitela.

Photo by Jarek Ceborski on Unsplash

Vitamin B 12 – KOBALAMIN u ishrani dece

Ovaj vitamin je neophodan za pravilno funkcionisanje mekih tkiva i sazrevanje crvenih krvnih zrnaca.

Najviše vitamina B 12 ima u džigerici, sardini, jajima, svim vrstama mesa, siru i mleku.

Nedostatak vitamina B 12 kod deteta

Dojenje je jedan od najneverovatnijih osećaja koje ćete imati priliku da iskusite. Gotovo neverovatan kao i samo stvaranje jednog novog ljudskog bića. Međutim, postoje brojni izazovi i pitanja o dojenju sa kojima ćete se suočiti na tom putu, čak i ako ste sve pročitali ili ste ranije dojili bebu.Ukoliko detetu nedostaje vitamin B 12 može doći do anemije, raznih oboljenja organa za varenje, oboljenja nerava. Posebno su ozbiljni oblici ukoliko se ne jede meso. Više: Veganska ishrana dece: zašto je treba odložiti

Saznajte više: Nedostatak vitamina B12

Najvažniji vitamini u ishrani dece – Vitamin C – ASKORBINSKA KISELINA u ishrani deteta

Vitamin C je neophodan za zdrave kosti, zube, hrskavicu, tkivo i kožu. Vitaminom C su bogate namirnice biljnog porekla: paprika, limun, pomorandža, paradajz, brokoli, krompir, kupus, kelj, karfiol i peršun.

Photo by Kaizen Nguyễn on Unsplash

Nedostatak vitamina C u ishrani deteta

Usled nedostatka vitamina C gvožđe ne može da se apsorbuje i dolazi do anemije. Neophodan je i za aktivaciju hormona, eliminaciju toksina, imunitet, lučenje žuči i aktivaciju nervnih nadražaja.

Vitamin D – KALCIFEROL u ishrani deteta

Vitamin D je, pre svega, neophodan za pravilan koštani razvoj. Otuda je važno da se deci daje suplementacija vitaminom D u prvim godinama života.

Photo by Nick Fewings on Unsplash

U prvoj godini svakodevno treba davati vitamin D, dok se u narednim savetuje davati deci tokom zimskih meseci. Popularno i najlakše se pamti da deci treba davati vitamin D u mesecima koji imaju R u nazivu – septembaR, oktobaR, novembaR, decembaR, januaR, febRuaR, maRt, apRil. Tada nema dovoljno sunca, pa je preporučljivo da deca piju vitamin dodatno. Pored davanja vitamina, obavezno je da deca svakodnevno budu napolju bez obzira na vremenske uslove.

Najviše vitamina D ima u jajima, mleku, puteru, ribljem ulju, lososu, tunjevini i sardini.

Photo by Roberta Sorge on Unsplash

Nedostatak vitamina D kod dece

Nedostatak vitamina D kod dece može izazvati rahitis.

Vitamin E – TOKOFEROL u ishrani deteta

Unos vitamina E kod dece i odraslih je veoma važan jer je vitamin E jak antioksidans. On je važan i za metabolizam. Najviše vitamina E ima u biljnim uljima, zatim u lisnatom povrću, jajima, puteru, kikirikiju, soji i orasima.

Nedostatak vitamina E u ishrani dece

Ukoliko dođe do nedostatka vitamina E, može doći do neuroloških promena i anemije.

Objavljen: 8. april 2019. godine, ažuriran: 18. decembar 2024. godine

  • Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?

    Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?

    Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…

  • Predlozi za jela sa mesom – 30 različitih jela

    Predlozi za jela sa mesom – 30 različitih jela

    Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…

  • Belo meso u kornfleksu iz rerne

    Belo meso u kornfleksu iz rerne

    Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu:   Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…