Nošenje steznika posle porođaja je uobičajeno u mnogim delovima sveta. Ono ne pomaže da se izgube kilogrami nagomilani tokom trudnoće, ali pomaže da se trbušni mišići koji su razvučeni i izmešteni, vrate na svoje mesto. Neki tanji modeli će učiniti i da vaša figura momentalno izgleda bolje.
Nošenje steznika može posebno da prija ženama koje su se porodile carskim rezom, jer blagim pritiskom smanjuje bolove usled iritacije reza koju stvaraju kretanje i pomeranje. Takođe pruža podršku i onim mamama koje osećaju bolove u leđima i popravlja njihovo držanje.
Treba, međutim, biti oprezan: nošenje steznika koji vas previše steže, stvara osećaj neprijatnosti ili otežava disanje može biti izuzetno štetan.
Kada početi sa nošenjem i koliko često da ga nosim?
To zavisi od više faktora, vas samih, od modela steznika, vremenskih uslova i od vašeg porođaja. Neke žene ga nose već u porodilištu, a neke sačekaju da prođe mesec dana ili više od porođaja. Ukoliko je leto, verovatno će vam biti prevruće u njemu.
Biće sasvim dovoljno da ga nosite tokom osam sati dnevno, kada ste najaktivniji. Ukoliko vam prija, možete ga nositi stalno.
Treba imati na umu da ćete bolje efekte imati ukoliko počnete ranije da ga nosite, i ukoliko ga budete što više u toku dana (i noći) nosili. Nosite ga sve dok vam to prija i dok primećujete da utiče na obim vašeg struka.
Kako da procenite potrebnu veličinu?
Steznik mora da vas stegne kako bi vršio svoju funkciju, ali ne toliko da osećate neprijatnost. Biranje odgovarajuće veličine veoma je teško ukoliko ga kupujete pre porođaja, pa nije moguće da ga isprobate. Za početak, prilikom kupovine pitajte prodavca da li možete da ga zamenite za drugu veličinu, ukoliko vam ne bude odgovarao. Prilikom nabavke morate zaračunati kilograme koje ste dobili u trudnoći – između 5 i 9 kilograma će verovatno “nestati” na porođaju, ali će ostatak biti tu još neko vreme.
Koji model da kupim?
Neki steznici su nalik pojasu – čvrstom platnu koje se obmotava oko struka i pričvrsti čičak trakom. Njihova prednost je što ga možete više ili manje stezati i što će vam odgovarati i kada vam se obim struka smanji. Mana je što neki modeli mogu da se pomeraju na gore dok se krećete.
Za razliku od njih, modeli nalik bodiju koji se kopčaju između nogu ili na stomaku stoje čvrsto na mestu. Birajte onaj koji se može dodatno stezati kako se vaš stomak smanjuje. Mana je što on najčešće ne prija ženama koje su imale vaginalni porođaj, bar ne u prvih nekoliko nedelja.
Steznik koji ima kratke nogavice može biti vrlo udoban. Važno je, međutim, da zahvati što veći deo stomaka, odnosno da prekrije najveći deo trbušnih mišića, što na nekim modelima nije moguće pošto su suviše plitki.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.