Postoje tri faze porođaja kroz koje prolazi svaka žena, pre svega prilikom vaginalnog porođaja. Prva faza je podeljena na latentnu, aktivnu i prelaznu, druga faza počinje kada je grlić materice otvoren u potpunosti, a završava se rođenjem bebe, dok treća faza počinje nakon što se beba rodi i posteljica izađe. Iako svaki vaginalni porođaj podrazumeva ove tri faze porođaja, za svaku ženu je porođaj ipak različito iskustvo.
Zašto postoje faze porođaja?
Postoje tri porođajna doba koja pomažu da se opiše proces porođaja. Važno je da one postoje kako bi trudnica lakše shvatila ceo proces i bila spremna da komunicira sa babicom i lekarom oko toga šta je potrebno u kojoj fazi. Faze postoje da porođaj opišu okvirno, jer će ga svaka trudnica doživeti drugačije.
Prvo porođajno doba počinje sa početkom trudova (porođajnih bolova) koji uzrokuju progresivne promene u grliću vaše materice, a završava se kada je cerviks potpuno dilatiran. Tokom ranog porođaja, cerviks se postupno briše (stanjuje se) i proširuje se (otvara). To je faza koja najduže traje. Tokom aktivnih porođajnih snaga, grlić počinje da se rasteže brže i kontrakcije su češće, jače i učestalije. Često se poslednji deo aktivnih porođajnih snaga definiše kao „faza mešanja kontrakcija i napona“.
Drugo porođajno doba porođaja započinje nakon što ste u potpunosti proširenog grlića i završava se rođenjem vaše bebe. To se ponekad naziva „faza guranja“. U ovoj fazi možete osetiti jak pritisak u karlici, kao i osećaj istezanja i peckanja u vagini kada se bebina glava pomera na dole.
Treće i završno porođajno doba započinje odmah nakon rođenja beba, a završava se sa odvajanjem i naknadnim rođenjem placente (posteljice). Treća faza porođaja može trajati od 5 do 30 minuta ako se odlučite za aktivno upravljanje. Dok može potrajati i do sat vremena ako odlučite da imate prirodnu treću fazu.
Svaka trudnoća je različita, a i velike su razlike u dužini porođaja. Za prvorotke koji su najmanje 37 nedelja trudne, porođaj često traje između 10 i 20 sati. Za neke žene to traje puno duže, dok za druge se sve završi mnogo ranije. Porođaj uopšteno napreduje brže kod žena koje su se već porađale vaginalno, pa je prosek za trajanje drugog porođaja oko 6 sati.
Mnogi ne računaju četvrtu porođajnu fazu, ali ona zapravo postoji i to je faza oporavka. Stručnjaci sve češće pričaju i kada spominjemo prvi, drugi i treći trimestar trudnoće, da ne treba zaboraviti i na četvrti trimestar, odnosno period posle rođenja bebe.
Kada se porođaj završi, imaćete priliku da odmorite ali i upoznate svoju bebu. Ovo je period kada počinjete da vraćate snagu, a babice će pratiti i vas i vašu bebu. Proveravaće vašu temperaturu, puls i pomoći da uspostavite dojenje. Takođe je važno i da li osećate kontrakcije materice posle porođaja i koliko vam je otečen perineum, kao i da li imate modrice.
Moguće je da ćete se osećati emotivno preplavljeno tokom prve dve nedelje posle porođaja. Kod nas porodilišta nemaju psihološku podršku za porodilje što je veliki problem. Za nove roditelje je emocionalno blagostanje veoma važno. Ova podrška je veoma važno posebno za parove kada je bebi potrebno dodatnih pregleda ili mora duže da ostane u bolnici.
Objavljen: 03. decembra 2011. godine, ažuriran: 19. marta 2024. godine
Literatura:
Queensland Government: Stages of labour – https://www.qld.gov.au/health/children/pregnancy/antenatal-information/stages-of-labour/second-stage-of-labour
NHS: The stages of labour and birth – https://www.nhs.uk/pregnancy/labour-and-birth/what-happens/the-stages-of-labour-and-birth/
Mayo Clinic: Stages of labor and birth: Baby, it’s time! – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/stages-of-labor/art-20046545
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.