Belo meso u kornfleksu iz rerne
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u...
Odlazak na spavanje tinejdžera je obično kasnije u odnosu na mlađu decu, a mnogi se suočavaju s problemima vezanim za nedostatak sna. Preporučuje se da tinejdžeri spavaju između 8 i 10 sati svake noći kako bi održali optimalno zdravlje i funkcionisanje. Međutim, zbog školskih obaveza, društvenih aktivnosti, upotrebe tehnologije i promene u biološkom ritmu, mnogi tinejdžeri idu na spavanje kasnije i ne dobijaju dovoljno sna.
U ovom tekstu
Budimo objektivni i fleksibilni pre svega. Možda nam je kao roditeljima čudno da dete odjednom više neće u krevet rano kao ranije, ali moramo se pomiriti sa promenama koje se dešavaju. Sa druge strane, kvalitetan san je jedan od 3 ključna faktora za zdravlje, ali i pravilan rast i razvoj dece, pa nemojte puštati dete da je neispavano i da previše kasno leže. Posebno ako je još uvek mlađe od tinejdžerskog uzrasta.
Idealno vreme za odlazak na spavanje za tinejdžere zavisi od njihovog rasporeda i potreba za snom. Ako tinejdžer treba da se probudi u 6:30 ujutro za školu, bilo bi optimalno da ide na spavanje između 21:30 i 22:30 kako bi dobio preporučenih 8-10 sati sna. Međutim, stvarnost je da mnogi tinejdžeri idu na spavanje kasnije, često između 22:30 i ponoći ili čak kasnije.
Da bi tinejdžeri postigli bolju rutinu spavanja, može pomoći:
Roditelji i staratelji mogu podržati tinejdžere u razvijanju zdravih navika spavanja tako što će biti primer i pružiti podršku u postavljanju strukture i rutine.
Nedostatak sna može značajno uticati na razvoj tinejdžera, jer je adekvatan san ključan za fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Ovo su ključni razlozi zašto bi dete trebalo da legne na vreme:
Da bi se izbegli ovi negativni efekti, tinejdžeri bi trebali pokušati da se pridržavaju preporučenih 8-10 sati sna po noći. Pomoć roditelja i staratelja u postavljanju zdrave rutine spavanja i stvaranju okruženja koje pogoduje dobrom snu može biti od ključne važnosti za njihovo zdravlje i razvoj.
Tokom raspusta, kada tinejdžeri ne moraju ustajati rano ujutru, mogu biti fleksibilniji s vremenom odlaska na spavanje. Međutim, i dalje je važno da zadrže zdrav raspored spavanja kako bi dobili potrebnih 8-10 sati sna po noći. Na šta još treba da obratite pažnju tokom raspusta, kada je spavanje tinejdžera u pitanju:
Uzimajući u obzir ove preporuke, tinejdžeri bi trebali otići na spavanje najkasnije do 2 sata ujutro kako bi zadržali zdrav san i pravilno funkcionisali tokom dana.
Usklađivanje spavanja mlađe dece koja dele sobu sa tinejdžerom je veoma čest problem jer većina Evropljana ima decu koja dele sobu, ali uz malo planiranja i fleksibilnosti, može se postići sklad koji zadovoljava potrebe svih članova porodice.
Kada se radi o mlađoj deci, oni treba da imaju doslednu rutinu odlaska na spavanje koja uključuje aktivnosti poput kupanja, čitanja priče ili slušanja uspavanki. Ovo im pomaže da se smire i pripreme za san. Mlađa deca obično idu na spavanje već između 19-21 čas.
Tinejdžeri bi trebalo da budu pažljivi da ne bi ometali mlađu decu dok spavaju. Mogu se baviti tihim aktivnostima poput čitanja, slušanja muzike sa slušalicama ili korišćenja računara ili tableta s isključenim zvukom.
Kada je to moguće, fizički razdvojite deo sobe koristeći paravane, zavese ili police, kako bi se stvorio osećaj privatnosti i smanjilo ometanje između dece. Za čitanje bi trebalo da se koriste lampe koje ne ometaju san kada tinejdžer želi da čita ili nešto drugo radi u krevetu.
Uključite decu u razgovor o pravilima za spavanje, bez obzira na to kog su uzrasta, i objasnite zašto je važno da svako ima dovoljno sna. Postavljanje zajedničkih pravila može pomoći u smanjenju konflikata.
Ako se rasporedi spavanja ne mogu lako uskladiti, razmislite o tome da tinejdžer ima alternativno mesto za boravak, poput dnevne sobe, dok ne bude vreme za njegovo spavanje. Ako tinejdžer koristi elektronske uređaje, neka koriste slušalice i smanje osvetljenje ekrana kako bi smanjili ometanje mlađe dece.
Problemi sa spavanjem muče mnoge tinejdžere, pri čemu je oko 70% srednjoškolaca prijavilo neadekvatan san tokom školskih noći. Jedan od velikih razloga je taj što se unutrašnji sat njihovog tela pomera tokom tinejdžerskih godina. U predtinejdžerskim godinama, hormon melatonin, koji signalizira telu da je vreme za spavanje, pušta se u krvotok ranije uveče. Kod većine tinejdžera, nivoi melatonina ne rastu do oko 22:30 ili 23 sata, tako da pre toga nisu pospani. Ali odlazak u krevet u to vreme znači da bi tinejdžeri idealno trebalo da spavaju do oko 7:30 ili 8 sati ujutro. Ovo nije opcija za mnoge zbog vremena početka škole.
Više od drugih, neki tinejdžeri imaju tendenciju da pokažu sklonost ka kasnim večernjim satima. Odlazak na spavanje tinejdžera je uslovljen i time što su oni zapravo najenergetičniji, intelektualno produktivniji i kreativniji u kasnim večernjim satima. Važno je prepoznati da je ovo takođe normalan obrazac. Za one sa ovim sklonostima „noćne sove“, međutim, posebno je važno obezbediti mnogo izlaganja svetlosti i fizičke aktivnosti odmah po buđenju ujutru i da imaju slabije osvetljenje oko kuće tokom večernjih sati.
Ne treba zanemariti vreme kada tinejdžeri ležu u krevet. Jedna od najvažnijih stvari koje tinejdžeri mogu da urade da bi redovno spavali jeste da odrede dosledno vreme buđenja i da oko toga naprave raspored spavanja. Ne mora da bude potpuno isto, ali vreme buđenja treba da bude unutar okvira od oko dva sata svakog dana u nedelji. Ovo omogućava unutrašnjem satu tela da radi nesmetano i izbegava poteškoće u pokušaju da se prilagodi i ustanete u ponedeljak ujutru u 6 sati posle spavanja do podneva vikendom.Izvor: MayoClinic
Objavljen: 20. septembar 2024. godine, ažuriran: 6. marta 2025. godine
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…
Smeđi iscedak pre menstruacije ili posle ponekad može biti alarm da nešto preduzmete, ali obično je normalna stvar i ne treba odmah paničiti. Svaka žena je navikla da vidi proziran, beli, a ponekad i žuti sekret, odnosno crveni iscedak tokom menstruacije. Ali zašto se javlja braon sekret? Šta on može da znači? Da li je…
Menstruacija posle abortusa, ne računajući krvarenje koje usledi posle abortusa, dolazi posle izvesnog vremena. Odmah nakon abortusa počinje krvarenje koje traje uglavnom kao i klasična menstruacija, a prva sledeća menstruacija posle abortusa se javlja uglavnom 4 do 8 nedelja kasnije. Kako izgleda i kada se javlja menstruacija posle kiretaže? Važno je napomenuti da je abortus…