Šta je to vantelesna oplodnja, šta kada saznate da morate na ovaj način da ostvarite potomstvo, pripremili smo za vas uvod u VTO (vantelesnu oplodnju).
Prema nekim računicama kojima se barata u srpskoj javnosti, kandidata za vantelesnu oplodnju (VTO) u našoj zemlji ima oko 100.000. Procenjuje se da u Srbiji svaki sedmi, a u Beogradu svaki peti par ima problem sa neplodnošću.
U klinikama, što privatnim što državnim, već duže vreme se sprovodi ova procedura. Poslednjih godina država, kao i gradovi Beograd i Novi Sad su doneli odluku da finansiraju ovaj prilično skup postupak (oko 2.500 evra) svim parovima koji ispunjavaju neke zadate i nimalo stroge uslove.
Nakon ulaska u proceduru – prijave Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje koji je nadležan za to, procedura teče prilično brzo i glatko, naročito ako se posmatra iz ugla parova koji su pre toga godinama bezuspešno pokušavali da postanu roditelji.
Uslovi i testiranje za uvod u VTO
Važno je da kandidati za besplatnu VTO ispunjavaju osnovne uslove:
da žena nije starija od 40 godina (u Novom Sadu je granica pomerena na 44), da je neplodna i pored odgovarajućeg lečenja, da ima očuvanu funkciju jajnika, da nije rađala ili da nema živu decu. Nužno je da supružnici nisu previše gojazni (BMI manji od 30), a potrebno je i da muškarac proizvodi žive i morfološki ispravne spermatozoide, bez obzira na to u kom broju.
Slede brojne analize i pregledi, među kojima su različiti laboratorijski testovi gde se testiraju i žena i muškarac. Za preglede i sređivanje papirologije potrebno je obično oko dva meseca, a ukoliko par uspešno prođe komisiju koja pregleda sve rezultate, ulazi u proceduru.
Ona, međutim, nije previše prijatna jer žene prolaze kroz komplikovanu proceduru pod anestezijom, a muškarcima je uglavnom neprijatno jer moraju da daju uzorak sperme.
Najpre se stimulišu jajnici žene kako bi umesto jednog proizveli veći broj folikula u kojima se nalaze jajne ćelije. Onda ih genetičar, u pravom trenutku kada jajašca sazru, “usisa” i izvadi iz tela žene, a paralelno sa tim uzima se uzorak sperme muškarca (ako nikako drugačije, onda biopsijom testisa). Obično se tada jajne ćelije i spermatozoidi “izmešaju” i čeka se da dođe do oplodnje. Ukoliko je kvalitet spermatozoida veoma loš, i taj deo može da se pripomogne tako što će se odabrani spermatozoid “ubrizgati” u jajnu ćeliju.
Sledi kratka pauza – genetičari prate šta se događa sa jajnom ćelijom, da li je zaista došlo do oplodnje i da li je jajna ćelija počela da se deli, tj. da raste.
Par u tom momentu mora da donese još jednu veoma važnu odluku: koliko embriona će biti vraćeno u matericu žene.
Ova odluka nije laka, jer ako se vrati samo jedan embrion, postoji mogućnost da da do trudnoće ne dođe. Ako se u matericu vrate vrate dva embriona, šanse za trudnoću se dosta povećavaju, ali već postoji mogućnost za blizanačku trudnoću, koja se uobičajeno smatra visokorizičnom. Ukoliko se vrate tri embriona, šanse za trudnoću su još mnogo veće, kao i šanse da žena nosi trojke, što se izbegava i ponekad se zato odstranjuje jedan plod. Ponekad se čak desi da se jedan embrion podeli pa se neplanirano pojavi još jedna beba. Praksa je pokazala da se parovi najčešće odlučuju za dva ili eventualno tri embriona, zbog čega su kod njih blizanačke trudnoće uobičajene.
Šansa da žena na ovaj način ostane u drugom stanju posle jednog postupka je oko 40 odsto.
Čekanje da li je uspešna VTO
No, vratimo se postupku VTO. Kada prođe oko 30 časova od kada su spermatozoid i jajna ćelija došli u kontakt, ukoliko je sve prošlo kako valja, oplođena jajna ćelija vraća se u matericu.
Onda sledi čekanje, verovatno najteži deo. Šansa da žena na ovaj način ostane u drugom stanju posle jednog postupka je oko 40 odsto.
Potrebno je oko dve nedelje da se utvrdi da li je došlo do trudnoće, a nakon toga, ukoliko jeste, smatra se da trudnoća iz procesa VTO ima dalji tok kao bilo koja druga, nastala u “kućnim uslovima”.
Tekst „Uvod u VTO“ objavljen: 17. avgust 2016. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće?
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Možda ste samo jako nestrpljivi da ostanete trudni ili možda želite da se rođenje vaše bebe dogodi u određeno vreme. Evo šest trikova zahvaljujući kojima možete da povećate verovatnoću za brzo začeće.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.