Sigurno ste čuli šta je to sterilitet, jer se, nažalost veliki broj ljudi suočava sa time. Ali, da li znate šta je to sekundarni sterilitet?
Nemogućnost začeća nakon prve trudnoće
Pokušavamo da imamo drugo dete već dve godine. Imamo li problem sa plodnošću?
Da. Iako se uglavnom priča o primarnom sterilitetu, neretko se dešava da parovi nemaju problem da dobiju prvo dete, ali se druga trudnoća nikako ne dešava. Često imaju problem i sa nerazumevanjem okoline, jer ih neretko pitaju zašto je važno da imaju još dece.
Šta uzrokuje sekundarni sterilitet i kako se on leči?
Sekundarni sterilitet je posledica istih faktora kao i primarni: neprohodni jajovodi, endometrioza, izostanak ovulacije, hormonski problemi, muški sterilitet. Osim toga može se dogoditi da sterilitet bude posledica prethodne trudnoće ili samog toka porođaja. Takođe, može se dogoditi da problemi budu i posledica godina, ako je prošlo dosta od prethodne trudnoće. Opšte je poznato da kako ženska, tako i muška plodnost opada nakon 35. godine života.
Parovi koji već imaju dete se ređe obraćaju lekaru, pre svega, jer smatraju da je sa njima sve u redu ako su jednu trudnoću uspeli da ostvare. Čak i oni koji su i prvi put imali problem da ostvare trudnoću, smatraju da su izlečeni i da nema potrebe da ponovo odlaze na preglede.
Rastrzanost između ljubomore zato što drugi imaju više dece i osećaja krivice zbog želje za još jednim detetom
Iako volite svoje dete, osećate se uskraćeno – nemate veliku porodicu o kojoj ste oduvek sanjali. Loše se osećate zbog toga što mislite da vaša sreća nije potpuna, imate grižu savesti što imate zdravo dete i to vam nije dovoljno, a i zbog toga što osećate ljubomoru prema prijateljima sa više dece. Ovo su sve normalna i uobičajena osećanja kod parova koji imaju problem sa sekundarnim sterilitetom.
Roditelji koji se suočavaju sa ovom vrstom steriliteta se osećaju kao da se nigde ne uklapaju. Pošto imaju bar jedno dete, teško mogu da nađu podršku parova koji imaju problem sterliteta. A opet, oni koji imaju više dece, ne znaju ništa o toj temi i nemaju puno razumevanja.
Pored toga, javlja se frustracija, bes i nesigurnost. Žalite što vaše dete nema brata ili sestru, a silno želite da mu to poklonite. Izgleda kao da svima u okruženju ide lako.
Ukoliko se javi potreba za vantelesnom oplodnjom, to je skup izdatak i pitanje je da li to možete da uklopite sa potrebama deteta, a opet ne možete da se oslonite ni na finansiranje države, jer već imate dete. Mada su najavljene promene ovih mera u celoj Srbiji. Za sada je samo u Beogradu ovo i zvanično najavljeno.
Nemojte bežati od toga da se obratite stručnjaku za pomoć. Imaćete bezbroj uspona i padova, i vi i partner, a tu je i dete na koje sve to ne sme da se odražava. Pokušajte da se obratite porodici ili prijateljima za pomoć oko deteta. Potrudite se da se sa njim igrate zabavnih igara i tako okupirate misli, a njemu ulepšate detinjstvo.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Ponekad se tokom ginekološkog pregleda utvrdi da postoje urođene anomalije materice, odstupanja od građe i oblika materice koja mogu uzrok poremećaja menstrualnog ciklusa, ponovljenih pobačaja i steriliteta.
Anti-Müllerov hormon (AMH) predstavlja ključan indikator ženske plodnosti, jer pruža uvid u rezervu jajnih ćelija u jajnicima. Neki nutricionisti i stručnjaci iz oblasti alternativne medicine tvrde da je moguće povećanje AMH ishranom i suplementacijom.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Hormoni su hemikalije koje koordiniraju različite funkcije u telu prenoseći poruke kroz krv do organa, kože, mišića i tkiva. Neke žlezde, organi i tkiva prave i oslobađaju hormone, a neki od njih čine endokrini sistem. Do sada je identifikovano preko 50 hormona u ljudskom telu.
Procene Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da se sa sterilitetom suočava oko 15% parova u reproduktivnom dobu. Važno je razumeti da uzroci steriliteta mogu biti prisutni i kod žena i kod muškaraca, a u velikom broju slučajeva – kod oba partnera istovremeno.
Prema podacima iz domaćih medija, između 100.000 i 150.000 parova u Srbiji imaju problem sa sterilitetom – u proseku svaki šesti par. Statistika kaže da su u jednakom broju slučajeva „krivi“ muškarac i žena, a vrlo često se desi da je problem kombinovan, tj. da ga imaju oba partnera. U ovom slučaju što naveli šta su najčešći uzroci neplodnosti žene.