Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Luteinska ili lutealna faza je deo menstrualnog ciklusa koji se dešava nakon ovulacije i traje oko dve nedelje. Kratka lutealna faza traje nekoliko dana kraće. Tokom tog perioda luči se progesteron koji održava trudnoću, ukoliko je došlo do oplođenja jajne ćelije.
Luteinska faza koja traje 8-10 dana ili čak kraće, poznata je kao defekt lutealne faze ili kratka luteinska faza.
Postoje tretmani koji mogu da pomognu ženama koje žele da ostanu u drugom stanju, a imaju defekt lutealne faze da zatrudne.
U ovom tekstu
Lutealna faza u proseku traje između 12 i 14 dana. S tim da to ne mora biti striktan slučaj, ona može biti 8, ali i 16 dana. Važno je da znate koja je uobičajena dužina trajanja vaše luteinske faze i da je ona manje-više iste dužine tokom svakog meseca.
Lutealna ili luteinska faza je drugi deo menstrualnog ciklusa žene. Ona se javlja nakon ovulacije i trebalo bi da traje dve nedelje, odnosno 12-14 dana. Lutealna faza kraća od 8 ili 10 dana ponekad može da ukazuje na problem koji može da dovede do problema sa zatrudnjivanjem.
Žene koje su imale problem sa zatrudnjivanjem ili ponovljen spontani pobačaj, nekada imaju kraću lutealnu fazu. Ipak, ona ne mora biti uzrok neplodnosti.
Kod žena koje imaju kraću luteinsku fazu, verovatno je problem u nivou hormona. Ako se radi o nižem progesteronu bez koga ne može da opstane oplođena jajna ćelija, te dolazi do kratkog menstrualnog ciklusa, biohemijske trudnoće ili spontanog pobačaja.
Žene koje imaju kratku lutealnu fazu često imaju veoma malo simptoma. Mnoge neće ni znati da imaju ovaj problem dok ne pokušaju da ostanu u drugom stanju. Glavni simptom kratke lutealne faze je nemogućnost začeća.
Ostali simptomi koji se javljaju su:
Kratka lutealna faza često je posledica nedovoljne proizvodnje progesterona. Nedostatak progesterona dovodi do toga da sluzokoža materice nije dovoljno zadebljala da oplođena jajna ćelija može da se ugnezdi. Nekada se dogodi i da oplođena jajna ćelija uspe da se zakači, ali nedovolno čvrsto zbog nedostatka progesterona te onda dolazi do ranog spontanog pobačaja.
Ako žuto telo ne proizvede dovoljno progesterona, materica možda neće moći da zadrži oplođenu jajnu ćeliju već će doći do menstruacije.
Osim faktora rizika koji mogu da dovedu do kratke lutealne faze i niskog nivoa progesterona, nju mogu uzrokovati i:
Moguće je da će lekar želeti da bar jedan mesec (ili više) radite folikulometriju. Folikulometrija je ultrazvučno praćenje vaše jajne ćelije tokom ciklusa.
Pored toga, verovatno će lekar želeti da uradite analizu nivoa hormona putem testa iz krvi. Osim toga, uradiće i klasičan vaginalni ultrazvučni pregled kako bi utvrdio stanje materice, jajnika, grlića materice i jajovoda.
Literatura:
Objavljen: 24. januar 2021. godine, ažuriran: 5. februar 2025. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…