Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?
Da li je uopšte moguće zatrudnjivanje tokom oralnog seksa? Koliko je ova tvrdnja tačna ili, pak, nije?
Obično prvih godina, roditelji i ne razmišljaju o tome da će doći vreme kada će morati da se suoče i sa odrastanjem deteta i svega onog što ga čeka u odraslom dobu, a tu spada i prva menstruacija kod devojčica. Za razliku od trudnoće i prvih meseci, kada se trudite da se unapred edukujete, što su deca starija to ima manje vremena. Sve manje roditelji imaju strpljenja, a ni ne razmišljaju nekada o tome koliko su deca osetljiva i da im se stvari trebaju predočiti nežno i pažljivo.
U ovom tekstu
Prva menstruacija se najčešće javlja kod deteta oko 12 godina, a moguće je da se već sa 8 godina javi prva menstruacija. Roditelji često ne znaju kako da je objasne detetu i da li unapred da ga pripreme ili treba da čekaju da se ona dogodi. Često se ne snalaze najbolje i budu i sami preplašeni.
Što ranije počnete da pričate sa detetom o promenama koje ga očekuju tokom puberteta, to bolje. Nemojte računati da ćete jednom sesti i pričati sve o tome. Planirajte da to bude niz razgovora i budite spremni da odgovarate na pitanja. Veoma je važno da opustite dete, da mu stavite do znanja da je to sasvim normalno i da ništa nije sramota.
Počnite sa pričom o pubertetu, otklonite dezinformacije koje dete ima i ispričajte par anegdota iz svog iskustva.
Zapamtite da vaše dete vas ne zna iz perioda kada ste bili u pubertetu. Vi ste za njega oduvek odrasli. Ispričajte mu neku angdotu i svoje nedoumice kojih se sećate iz njegovog uzrasta. Tako će se dete osetiti slobodnije da vam se poveri i shvati da ste prolazili kroz isto nekada.
Raspitajte se u školi ili iz detetovih knjiga koliko je učilo o anatomiji čoveka i seksualnom vaspitanju. Bilo bi dobro da se držite nekih osnovnih lekcija takvih kakve jesu. Vreme je da zaboravite i na pčelice i druge metafore. Ako vaše dete ima otpor da razgovara o menstruaciji, ne odustajte. Vaše dete MORA da zna TAČNE činjenice o menstrualnom ciklusu i promenama koje donosi pubertet. Nemojte dozvoliti da neke poluinformacije i neistine skuplja usput i sluša od prijatelja. Obaveza roditelja je da bude uz dete u tim trenucima i da ga pripremi za sve što predstoji.
Nemojte se hvatati priče „u moje vreme nije bilo“ i tome slično. O da, bilo je. Baš kao što je i danas, tako je bilo i nekada kada je fiziologija žene u pitanju. Istina je da sada ima više slučajeva kada su devojčice krupnije i ranije dobijaju menstruaciju usled loše ishrane, ali to su ipak sporadični slučajevi i statistički gledano stvari se nisu mnogo menjale. Budite iskreni i pričajte sa detetom realno o periodu puberteta.
Ako vas dete bude pitalo nešto o menstruaciji, odgovorite iskreno. Nemojte se bespotrebno upetljavati u laži koje ćete kasnije trebati da ispravljate. Procenite u zavisnosti od uzrasta da li ćete i koliko detaljno pričati o tome.
Otvoren razgovor će pomoći da eliminišete strah koji dete možda ima i otkloni prve znake anksioznosti sa kojima se vaše dete možda već susreće. Razgovori o menstruaciji su odličan temelj za priče o seksualnim odnosima i reproduktivnom zdravlju koje vam predstoje u godinama koje dolaze.
Treba da objasnite detetu šta je zapravo menstruacija i zašto se događa. Međutim, ono što će dete zapravo pre svega zanimati su uglavnom odgovori na sledeća pitanja:
Menstruacija znači da je telo fizički sposobno da zatrudni. U prvoj polovini menstrualnog ciklusa, nivo hormona koji se zove estrogen raste i čini da se slozokoža materice zadeblja kako bi bila spremna da se u nju usadi oplođena jajna ćelija.
Oko 14. dana ciklusa (ako on traje 28 dana), odnosno najčešće 2 nedelje pred narednu menstruaciju, jajna ćelija napušta jajnik. To je ovulacija. Jajna ćelija putuje kroz jajovod do materice. Ako se ona sretne sa spermatozoidom i usadi u zid materice, to je trudnoća. Ako jajna ćelija ne bude oplođena, raspada se, nivo hormona opada i zadebljanje sa zidova materice se ljušti i izlazi kroz vaginu. To je menstruacija. Više: Pojam menstruacije
Niko ne može tačno pretpostaviti kada će se dogoditi prva menstruacija kod devojčica. Uglavnom se događa oko dve godine nakon što dojke počnu da se razvijaju. Prva menstruacija je kod nekih devojčica praćena sa samo par kapi krvi, dok druge imaju obilne menstruacije. I jedno i drugo je normalna pojava. Uglavnom menstruacija traje tri do pet dana, ali je normalno i koji dan duže ili kraće. Može proći i 6 godina od kada se desi prva menstruacija kod devojčica da ciklusi postanu redovni.
Važno je da dete prati kada dobija menstruaciju. Naučite ga da vodi evidenciju na kalendaru ili aplikaciji na mobilnom telefonu. Moguće da će joj u današnje vreme biti zgodnija aplikacija za mobilni telefon. Možda bi bilo zgodno da nakon što se dogodi prva menstruacija, zajedno skinete aplikaciju i pomognete ćerki u beleženju podataka. Vremenom će samo znati da pretpostavi i prepozna simptome menstruacije.
Moguće je da se pred prvu menstruaciju neće javiti nikakvi simptomi. Uobičajeni simptomi su i bolovi u donjem delu stomaka, zatim bolovi u donjem delu leđa, probadanja dojki i napetost neposredno pred menstruaciju. Ali prva menstruacija kod devojčica obično nije praćena nikakvim simptomima ili one ne znaju da ih prepoznaju. Prateći simptomi menstruacije su i: dijareja, mučnina, glavobolja i vrtoglavica.
Pogrešno je uverenje da treba mirovati kada je vreme za ciklus. Naravno da kod jakih bolova žena ne može da se bavi sportom. Međutim, lagane vežbe pre, tokom menstruacije i celog meseca smanjuju bolove. Takođe topla kupka (nemojte preterivati kod obilnih menstruacija) i grejanje stomaka mogu da pomognu. Posebno se savetuje grejanje kod devojčica koje imaju oskudno krvarenje na početku. Bolovi su, kod njih, posledica kontrakcija dok ne počne samo menstrualno krvarenje. Lekovi za ublažavanje bolova su dobrodošli, ali treba piti one koji su namenski za bolove, ali ne sadrže acetisalnu kiselinu (Aspirin, Andol) jer ona pojačava krvarenje.
Koliko god bile pripremljene, devojčice često dožive šok i budu preplavljene emocijama. Nekada i roditelj ili onaj ko se nađe uz devojčicu ne zna kako da reaguje. Ove situacije su uglavnom čudne uz gomilu nespretno izgovorenih rečenica sa obe strane. Iako su devojčice svesne da je sve to normalno, često i prilično zrele, nekada nemaju ni bolove ili bilo koji simptom, ali ipak su uplašene kada se dogodi prvo menstrualno krvarenje. Budite tu uz njih da im pružite sigurnost i zagrljaj. Nekada je i to dovoljno.
Naučite dete kako se koriste higijenski ulošci i tamponi. Najbolje je da za prvi ciklus ne komplikujete stvar sa tamponima, već da jednostavno postave uložak. Ipak, odluka je na vama i detetu. Uvek imajte u kupatilu rezervne uloške i tampone. Važno je da dete uputite u načine korišćenja i da je sasvim normalno da u džepiću ranca nosi rezervni uložak sa sobom. Pre nego što se dogodi prva menstruacija kod devojčica, trebalo bi da one znaju kako se i zašto ulošci koriste.
Vrlo je važno da ohrabrite dete da se ne stidi svog tela i njegovog sazrevanja. Deca u pubertetu znaju da budu vrlo surova prema drugoj deci, a sa druge strane, veoma su osetljiva i sklona anksioznosti. Naravno da treba da zna granicu pristojnog i lepog ponašanja, ali ne i da se oseća loše zbog svog tela i promena koje se na njemu dešavaju.
Već ste objasnili detetu da je menstruacija normalno i prirodno stanje. Ipak, dajte mu slobodu da, kao i uvek, pokaže svoja osećanja. Uputite ga unapred da, ako se prva menstruacija dogodi negde gde mu nije prijatno dođe kući ili vas odmah pozove. Uputite ga da se slobodno obrati nekome u koga u tom trenutku bude imalo poverenja – najbolju drugaricu, nastavnicu, majku svoje drugarice, tetku ili nekog trećeg. Ako želi da sačuva to za sebe i nastavi da se ponaša kao da se ništa nije dogodilo, i to je sasvim u redu. Ono što je najvažnije je da dete bude emotivno stabilno i da zna da ima ljubav i podršku uvek.
Objasnite devojčici da se ni ulošci, kao ni tamponi ne vide kroz odeću. Niko ne mora znati da je dobila menstruaciju ako ona to ne želi. Takođe joj objasnite da ne treba da brine oko toga što neke devojčice možda već imaju menstruaciju ili je pak nijedna drugarica osim nje još uvek nema. Svako telo je različito i funkcioniše na različit način.
Najvažnije je da vi kao zaštitnička figura svog deteta u prethodnim godinama imate pozitivan stav o njegovom sazrevanju. Nemojte praviti dramu, ali ni marginalizovati promene kroz koje vaše dete prolazi. Promene u pubertetu su i za roditelja i dete nekada pomalo zastrašujuće. Uverite dete da je normalno što oseća zabrinutost u vezi sa menstruacijom, ali ga isto tako uverite i da je to potpuno normalna promena.
Pročitajte još: Početak rasta grudi kod devojčica
Literatura:
Objavljen: 17. maj 2019. godine, ažuriran: 30. oktobra 2023. godine
Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…
Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…
Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu: Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…