Biohemijski markeri iz krvi trudnice se određuju između 12. i 20. nedelje gestacije. To su takozvani dabl, tripl i kvadripl testovi.
Ova analiza nije obavezna, ali se kao opcija nudi svakoj trudnici. Njena svrha je da statistički odredi rizik za trudnicu od rađanja deteta sa Daunovim sindomom, spinom bifidom, anecefalijom ili nekim drugim hromozomskim poremećajem.
Sama metoda ne nosi nikakav rizik po majku ili plod. Podrazumeva vađenje uzorka krvi trudnice i određivanje supstanci koje su povezane sa trudnoćom. Za prvi trimestar to su nivo beta jedinice humanog honadotropnog hormona (hCG) i PAPP-a (plazma proteina A povezanog sa trudnoćom), što predstavlja tzv. dabl test. Za drugi trimestar, to su nivoi beta HCG-a, alfa-feroproteina (AFP) i estriola (uE3), a što čini tzv, tripl test. Nekad se dodatno radi i nivo inhibitora A, što je kvadripl test.
Vađenje krvi za ove testove treba obaviti najkasnije 48 sati od kontrolnog ultrazvučnog pregleda koji je prethodio, jer se referentne vrednosti određuju u odnosu na veličinu i gestacijsku starost ploda.
{loadmodule mod_banners,Banner google u članku}
Pouzdanost ovih testova je od 65-80%, u zavisnosti u kom periodu se rade (dabl je više osetljiv, ali daje i više lažnih rezultata).
Kada je u pitanju spavanje sa bebom u krevetu, tu postoje oprečna mišljenja. Na nekim mestima ćete čuti kako je to veoma opasno, te kako nije dobro ni u psihološkom smislu, dok će vam drugi davati savete da je baš zajedničko spavanje važno za pravilan psihički razvoj deteta. Pokušaćemo da vam predočimo sve prednosti i mane zajedničkog spavanja sa bebom u krevetu.
Beta HCG, humani horionski gonadotropin, naziva se i hormon trudnoće. Njega luči tkivo posteljice bebe, a u dijagnostici može da posluži za potvrđivanje postojanja trudnoće i praćenje njenog toka.