Treći trimestar trudnoće: Kako izgleda treće tromesečje trudnoće i kako se računa 3. trimestar
Trudnoća traje devet meseci i deli se na tri trimestra, a treći trimestar trudnoće je zapravo poslednja trećina vaše trudnoće.
Većina beba je spremna za čvrstu hranu između od 4 do 6 meseci, ali nema potrebe da žurite sa uvođenjem čvrste hrane. Svakako je važno da bebi ne počnete ništa da dajete pre nego navrši puna četiri meseca.
Američka akademija za pedijatriju (AAP) savetuje da obratite pažnju na ove znake između bebinih četiri i šest meseci kako biste i sami zaključili da li je spremna da jede čvrstu hranu:
Bebi će u ovom uzrastu biti dovoljna jednostavna hrana, od jednog do dva sastojka. Potrebno je da joj pravite pire uz pomoć nekog aparata – štapni misker, seckalica, aparat za kuvanje bebama. Važno je da obratite pažnju da beba ne pokaže alergijsku reakciju, pa stoga uvodite jednu po jednu namirnicu na svaka tri dana.
Napomena: Novu namirnicu kasnije ne morate davati samu, već pomešanu sa namirnicom koju je beba već jela 3 dana i na nju nije pokazala alergijsku reakciju.
U ovom tekstu
Prve namirnice koje beba sme da jede pre nego što navrši 6 meseci su bezglutenske:
Bilo bi najbolje da pirinač ostavljate u vodi 24 sata pre kuvanja, a postoji i opcija gotovih žitarica. Kada je kukuruz u pitanju, u početku bi bilo dobro da ga nakon kuvanja propasirate kroz cediljku i uklonite opnu, odnosno da koristite palentu i gotove žitarice, po izboru.
Prvo voće sa kojim se kreće kada je uvođenje hrane bebama u pitanju, jeste voće koje se lakše vari i izvorno je sa našeg podneblja. Trebalo bi ga davati kuvano do 6 meseci, a nakon toga preći na sirovo oko šestog meseca.
Izuzetak su banane, koje nisu sa našeg podneblja i daju se odmah sirove. No, banane svakako nemojte davati među prvim namirnicama. Dok uvedete nekoliko vrsta voća i povrća, te žitarice, a za svaku namirnicu vam treba tri dana, beba će verovatno već imati blizu šest meseci.
Najbolje bi bilo da birate sveže voće kom je u tom trenutku sezona. Ako beba ne bude sa pet meseci probala kajsije ili breskve neće joj biti ništa, ima vremena kada tom voću bude bila sezona. Isto tako, ako uvodite čvrstu hranu tokom proleća i leta, kada postoji pregršt vrsta, ostavite banane za zimski period, kada će izbor biti sužen.
Mnogi pedijatri savetuju da baš povrće bude prva hrana koju ćete dati bebi u uzrastu od 4 do 6 meseci. Imajte u vidu da je nevažno da li će beba prvo jesti voće ili povrće, te da od toga zavisi da li će preferirati slatko ili slano. Povrće spremajte kuvano u malo vode ili na pari. Slobodno odmah možete mešati, na primer tikvicu sa krompirom, pod uslovom da ste njega uveli.
Nema razloga da bebi dajete čist paštrnak, karfiol ili tikvicu.
Jedan od čestih mitova jeste da će beba više voleti da jede slatko, ako joj vi budete prvo davali voće. Bebe su naviknute na slatko jer je majčino mleko slatko. Slano je ukus koji stiču u svakom slučaju.
Od toga šta će dete preferirati i kojoj hrani će davati prednost, te koliko će raznovrsno jesti zavisi genetika, kao i ishrana majke u trudnoći i tokom dojenja. Važno je da trudnice i dojilje jedu što raznovrsniju hranu (nema potrebe za restriktivnim dijetama tokom dojenja).
NIKADA nemojte bebi dodavati ni mrvicu soli, a posebno ne vegetu i druge začine dok ne napuni najmanje godinu dana. So opterećuje bebine bubrege i nije je potrebno dodavati. Umesto toga, bebi vremenom možete početi da dodajete prirodne začine.
Sa pet meseci, u povrtnu kašicu možete dodati malo celera ili peršuna, s tim da ih samo stavite u vodu, a pre miksanja uklonite. Sa navršenih šest meseci, možete ih i ostavljati u vodi, odnosno spremiti u bebinoj kašici, bilo da je reč o listićima ili delu korena.
Cimet i prava vanila (štapić) su dozvoljeni od 5 odnosno 4 meseca. S tim da je važno da ne dodajete više od prstohvata, kako bebi ne bi bio prejak obrok. Mogu lepo obogatiti ukus slatkim kašicama i žitaricama.
Literatura:
Objavljen: 18. avgust 2016. godine, ažuriran: 5. novembar 2024. godine
Trudnoća traje devet meseci i deli se na tri trimestra, a treći trimestar trudnoće je zapravo poslednja trećina vaše trudnoće. Tokom ovog perioda beba će porasti do težine koju će imati na rođenju (prosek je oko 3450 grama, ali može varirati u proseku oko 800 grama više ili manje). Tokom trećeg trimestra imaćete češće odlaske…
Često nam i inače nedostaje inspiracije za pripremu hrane, a još češće fali ideja za posni meni. Evo nekih od predloga za koje imate recepte na portalu, šta biste mogli da pripremate tokom posta. U ovom tekstu1 20 ideja za posni meni1.1 Ideja za posni meni: RIBA1.1.1 Ideje za posni meni: Doručak tokom posta1.1.1.1 Ideja…
Iščašenje zgloba kolena je jedna od češćih povreda, a uglavnom se događa u sitacijama kada osoba naglo promeni smer kretanja – najčešće tokom plesanja ili bavljenja sportom. Situacija u kojoj je „ispala čašica kolena“ je zapravo vrlo česta. Istraživanja su pokazala da se lečenje iščašene čašice prvi put sprovodi najmanje šest nedelja, mada vreme lečenja…