04.01.2025 22:30

Tretmani protiv celulita tokom dojenja: 5 najčešćih – da li su bezbedni?

Celulit je estetski problem koji pogađa mnoge žene, uključujući i one koje su nedavno postale majke. Dilema je da li su tretmani protiv celulita tokom dojenja dozvoljeni? Mnoge dojilje žele da se reše celulita kako bi se osećale bolje i povratile samopouzdanje. U ovom članku ćemo istražiti različite tretmane protiv celulita i njihovu bezbednost tokom dojenja.

Da li su dozvoljeni tretmani protiv celulita tokom dojenja?

Šta je celulit?

Celulit je stanje u kojem se masne naslage guraju kroz vezivno tkivo pod kožom, stvarajući neravnine i udubljenja. Ovo stanje je najčešće na bedrima, kukovima, zadnjici i stomaku. Iako nije štetno, mnoge žene žele da smanje njegov izgled iz estetskih razloga. Saznajte više: Celulit posle porođaja i nakon dojenja

Tretmani protiv celulita tokom dojenja

  1. Masaže i maderoterapija – Kao što je ranije pomenuto, masaže i maderoterapija su fizički tretmani koji ne uključuju upotrebu hemikalija. Ovi tretmani mogu poboljšati cirkulaciju, limfnu drenažu i smanjiti zadržavanje tečnosti, što može pomoći u smanjenju celulita. Generalno se smatraju bezbednim za dojilje.
  2. Kreme i losioni protiv celulita – Mnoge kreme i losioni protiv celulita sadrže kofein, retinoide ili druge aktivne sastojke. Iako lokalna primena ovih proizvoda ima minimalnu sistemsku apsorpciju, preporučuje se oprez. Posavetujte se sa svojim lekarom pre upotrebe bilo koje kreme ili losiona protiv celulita tokom dojenja kako biste osigurali da su sastojci bezbedni. Više o njima u nastavku ovog članka.
  3. Radiofrekventna terapija – Radiofrekventna (RF) terapija koristi energiju radiofrekvencije za zagrevanje dubokih slojeva kože, što može pomoći u smanjenju celulita. Ova metoda je minimalno invazivna i generalno se smatra bezbednom, ali se preporučuje da se posavetujete sa svojim lekarom pre nego što se odlučite za RF tretmane tokom dojenja.
  4. Laserski tretmani protiv celulita– Laserski tretmani koriste svetlosnu energiju za razbijanje masnih naslaga i poboljšanje izgleda kože. Dok su neki laserski tretmani bezbedni, drugi mogu imati rizike i komplikacije. Konsultujte se sa stručnjakom i lekarom pre nego što se odlučite za laserski tretman protiv celulita tokom dojenja.
  5. Ultrazvučna terapija – Ova metoda koristi zvučne talase visokog intenziteta za razbijanje masnih ćelija. Ultrazvučna terapija se generalno smatra bezbednom, ali je važno posavetovati se sa lekarom pre nego što se odlučite za ovaj tretman.

Da li je dozvoljeno koristiti kreme protiv celulita dok se doji?

Kreme protiv celulita su popularan izbor za žene koje žele smanjiti izgled celulita i poboljšati teksturu svoje kože. Međutim, za dojilje je važno razumeti moguće rizike i sigurnosne aspekte pre nego što se odluče za upotrebu ovih proizvoda. U ovom članku ćemo istražiti bezbednost korišćenja krema protiv celulita tokom dojenja.

Sastojci u kremama protiv celulita

Kreme protiv celulita često sadrže različite aktivne sastojke koji deluju na razbijanje masnih naslaga i poboljšanje cirkulacije. Neki od najčešćih sastojaka uključuju:

  1. Kofein: Poboljšava cirkulaciju i ima diuretička svojstva koja mogu smanjiti zadržavanje tečnosti.
  2. Retinoidi: Pomažu u obnavljanju kože i povećavaju proizvodnju kolagena.
  3. Aminofilin: Često se koristi u kremama protiv celulita za razbijanje masnih naslaga.
  4. Biljni ekstrakti: Kao što su ekstrakti bršljana, algi i zelenog čaja, koji imaju antioksidativna i antiinflamatorna svojstva.

Sigurnost krema protiv celulita tokom dojenja

  1. Lokalna primena i sistemska apsorpcija: Kreme protiv celulita se nanose lokalno i deluju na površinskom sloju kože. Većina sastojaka u ovim kremama ima minimalnu sistemsku apsorpciju, što znači da mala količina može dospeti u krvotok i majčino mleko. Međutim, zbog nedostatka konkretnih istraživanja o njihovoj sigurnosti tokom dojenja, preporučuje se oprez.
  2. Kofein: Kofein je čest sastojak u kremama protiv celulita. Dok mala količina kofeina verovatno neće predstavljati značajan rizik, prekomerna upotreba može povećati nivo kofeina u majčinom mleku, što može uticati na bebu. Preporučuje se da se izbegava prekomerna upotreba proizvoda koji sadrže kofein.
  3. Retinoidi: Retinoidi, uključujući retinol, se često koriste u kremama za podmlađivanje i protiv celulita. Visoke koncentracije retinoida nisu preporučljive tokom trudnoće i dojenja zbog potencijalnog rizika za bebu. Preporučuje se izbegavanje proizvoda sa visokim koncentracijama retinoida tokom dojenja.
  4. Biljni ekstrakti: Biljni ekstrakti kao što su ekstrakti bršljana, algi i zelenog čaja generalno se smatraju bezbednim, ali je važno biti svestan potencijalnih alergijskih reakcija.
Photo by note thanun on Unsplash

Preporuke za dojilje

Ako ste dojilja i razmišljate o tretmanima protiv celulita, razmotrite sledeće preporuke:

  • Konsultujte se sa lekarom: Uvek se posavetujte sa svojim lekarom pre nego što se odlučite za bilo koji tretman kako biste osigurali njegovu bezbednost za vas i vašu bebu.
  • Birajte neinvazivne metode: Neinvazivne metode kao što su masaže, maderoterapija i fizički tretmani generalno se smatraju bezbednijim tokom dojenja.
  • Proverite sastojke kreme: Pažljivo pročitajte listu sastojaka na kremi i izbegavajte proizvode sa visokim koncentracijama kofeina, retinoida ili drugih potencijalno štetnih sastojaka.
  • Koristite umerenost: Koristite kremu u umerenim količinama i izbegavajte nanošenje na velike površine kože kako biste minimizirali rizik od sistemske apsorpcije.
  • Testirajte na manjoj površini: Pre nego što počnete sa redovnom upotrebom, testirajte kremu na manjoj površini kože kako biste proverili eventualne alergijske reakcije.
  • Slušajte svoje telo: Ako tokom ili nakon tretmana osetite nelagodnost, bol ili druge negativne simptome, obavezno se obratite terapeutu i lekaru.
Tretmani protiv celulita tokom dojenja
Tretmani protiv celulita tokom dojenja – Photo by Thought Catalog on Unsplash

Tretmani protiv celulita mogu biti bezbedni i efikasni za dojilje kada se biraju i koriste pažljivo. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što se odlučite za bilo kakav tretman i birajte opcije koje su dokazano bezbedne za vas i vašu bebu. Donosite informisane odluke kako biste osigurali svoje zdravlje i zdravlje vašeg deteta tokom ovog perioda.

Objavljen: 8. avgusta 2024. godine, ažuriran: 4. januara 2025. godine

  • Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?

    Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?

    Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…

  • Predlozi za jela sa mesom – 30 različitih jela

    Predlozi za jela sa mesom – 30 različitih jela

    Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…

  • Belo meso u kornfleksu iz rerne

    Belo meso u kornfleksu iz rerne

    Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu:   Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…