Temperatura za kupanje bebe treba da bude između 37 i 38°C. Bebe imaju tanku kožu i često nedovoljno razvijenu termoregulaciju, pa im treba nešto niža temperatura nego odraslima.
Roditelji su često zbunjeni brojnim savetima, počev od onih da li bebe treba kupati svaki dan ili samo dva puta nedeljno, kada se misli na kupanje u kadici napunjenoj vodom. Nekada je novim roditeljima lakše da bebu kupaju u kadici, upravo zbog procene temperature vode.
Temperaturu možete proceniti laktom ili termometrom za vodu.
Temperatura vode kojom se novorođenče kupa je oko 36 stepeni, a beba između 37 i 38 stepeni. Voda kojom se kupaju odrasli je verovatno previše vruća za bebu. Osiguraćete adekvatnu temperaturu vode za bebu tako što ćete:
Proveriti toplotu vode laktom – lakat je osteljiviji na toplotu i ako voda nije ni hladnija ni toplija od lakta, temperatura je adekvatna.
Proveriti temperaturu vode termometrom za vodu za bebe.
Dobro promešajte vodu da budete sigurni da nema delova vode gde je ona vruća.
Ako ćete ispirati bebu pod slavinom, povedite računa da ne krene previše vruća voda, da ne opečete bebu.
Nikada nemojte dodavati vodu direktno iz slavine u kadu, dok je beba u njoj, kako je slučajno ne biste opekli.
Saveti za kupanje bebe
Vreme za kupanje bebe je divno za povezivanje i opuštanje. Nekada tate vole da oni obavljaju pretežno ovaj ritual, jer često rade i manje vremena tokom dana provode sa bebom, a, ukoliko beba sisa, i to je segment iz kog su isključeni. Da bi vam bilo prijatnije, a pre svega bezbednije, prilagodite uslove:
Neka to bude ritual u vreme kada vam svima odgovara, roditelji se češće odlučuju za vreme pred spavanje. Više: Večernja rutina pred spavanje
Učinite da kupatilo ili soba u kojoj se beba kupa bude topla, ali ne i pretopla.
Možete staviti i bebin peškir na radijator, da se zagreje dodatno dok je kupate.
Pripremite sve što će vam trebati u blizini pre kupanja.
Maženje i pričanje bebi tokom kupanja će vam omogućiti da se bolje povežete sa njom.
Nikada ne ostavljajte bebu bez nadzora dok je u kadici ili na podlozi za presvlačenje, čak i ako je na minut ili ste u istoj prostoriji. Obavezno ponesite bebu sa sobom, ako vas zove starije dete ili treba da nešto uzmete iz druge prostorije.
Nemojte starije dete ostavljati da gleda bebu, jer ono možda nema razvijenu percepciju o tome šta je opasno.
Savet je da sa kupanjem bebe na tradicionalni način u kadici počnete tek nakon što joj otpadne pupak. Tokom prvih nedelja, temperatura bebine vode ne bi trebalo da odstupa od 36, a najviše do 37⁰C. Nakon 6 nedelja, adekvatna temperatura će biti između 37 i 38⁰C.
Nije neophodno da se termometar za vodu nađe na spisku stvari za bebu koje morate kupiti. Ipak, većina roditelja, posebno kada očekuje prvo dete kupi termometar jer uz brojne dileme koje imaju kao novopečeni roditelji ne žele još da misle o tome da li je voda za bebu previše hladna ili topla. Sa termometrom su sigurni da je sve u redu. Kada se vremenom budu opustili i sami će spontano prestati da proveravaju temperaturu vode na ovaj način.
Roditelje ne treba previše opterećivati, a posebno ne kriviti, ako vam se učini da su preokupirani ovakvim stvarima kao što je to da temperatura vode bude sasvim idealna. Normalno je da im treba vremena da se naviknu i prilagode, te da shvate da bebe nisu baš toliko osetljive i da će sve biti u redu.
Objavljen: 5. april 2022. godine, ažuriran: 26. novembra 2024. godine
Literatura:
AAD: How to Bath a Newborn? – https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/newborn-bathing
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.