Stolica za hranjenje bebe: Kako izabrati hranilicu za bebu?
Nakon što je vaša beba spremna za čvrstu hranu, stolica za hranjenje bebe postaje vrlo zgodna stvar. Ona daje vašem detetu sigurno mesto za eksperimentisanje sa novim ukusima i olakšava vam nadzor za vreme obroka – i spremanje posle.
Stolica za bebe dolaze u širokom rasponu stilova i cena. Odaberite jednu koja je čvrsta i lako se čisti – ona mora biti dovoljno izdržljiva da podnese nekoliko godina svakodnevne upotrebe i zloupotrebe.
Osnovni model stolice sa jednostavnom građom će obavljati posao, ali skuplji modeli se možda više isplate sa vremenom.
Hranilica za bebu: Kako izabrati hranilicu za bebu?
Drvena stolica za hranjenje bebe
Drvene stolice može da budu vrlo privlačne, ali one takođe imaju i neke važne nedostatke. Često je sedište previše duboko i ima premalo mesta za dečije noge. I drvene hranilice su teže i teže se čiste od onih plastičnih plastike, jer mogu da imaju manje sitnih pukotina u koje da se mogu zavuku mrvice i proliven sok. Takođe, imajte na umu da se drvene stolice najčesto ne sklapaju, što može da oteža premeštanje.
Starinske drvene stolice je najbolje koristiti samo radi ukrasna. Sigurnosni standardi su se promenili tokom godina i, iako lepa, vaša nasleđena stolica ne može biti sigurna za vaše dete.
Osnovna metalna ili plastična hranilica za bebe
Ovi modeli su prilično jednostavni. Neke su samo otisak plastike sa prikačenim pojasevima na sebi. Druge imaju osnovnu podlogu na sedištu. Neke imaju poslužavnik, druge ne. „Za“ ove stolice: one su obično jeftine i lagane. Većina je sklopiva, tako da ih je lako premestiti i odložiti. „Protiv“: nude manje udobnosti vašoj bebi i manju zaštitu od nereda koja će neminovno nastati dok jede.
Potpuno opremljene stolice
Ove stolice imaju sve značajne osobine osnovnih modela, ali i dodatke kao što su dobro tapacirano sedište, točkovi, odvojive poslužavnike i podesiva visina i naslon sedišta. Neki modeli se mogu pretvoriti u booster sedište ili u veličinu stolice za korištenje kada je vaše dete starije.
Prenosive stolice i stolice koje se kače
Umesto samostojeće hranilice neke porodice će odabrati sedište koje se dodaje na trpezarijski ili kuhinjski sto. Ove stolice koje se kače mogu da oslobode prostor u skučenim stanovima, prenosive su, a mogu da koštaju manje od standardnih stolica. Ili, postoje i prenosnive stolice koji se stavljaju i kače na sedište i naslon redovne stolice.
Šta gledati kada kupujete hranilicu?
Da li je čvrsta drvena ili plastična hranilica za bebe? Gledajte stabilnost. Široko postavljene stolice je teže prevrnuti.
Da li je ugodna? Tapacirana sedišta su lakša za sedenje.
Da li se lako čisti? Hrana će naći svoj put u sve pukotine i procepe. Takođe, podstava bi trebala da bude jednostavna za brisanje ili stavljanje u mašinu za pranje veša.
Da li je lako ukloniti poslužavnik? Potražite one kod kojih je lako da se skine.
Da li je siguran proizvod? Potražite pečat odobrenja da je prošlo sigurnosne standarde. Da bi se sprečilo bebino kliženje iz hranilice sedišta moraju da imaju pregradu ili sigurnosni pojas koji ide između detetovih nogu. Sigurnosni pojasevi treba drže bebu čvrsto preko kukova i između nogu tako da se ona ne može uspraviti da stoji ili da se izmigi. Takođe, trake treba da budu podesive zbog rasta deteta. Ako je stolica ima točkove, obavezno proverite da li su zakočeni.
Stolica za hranjenje bebe
Da li je podesiva hranilica za bebe? Prilagodljivost čini da je vreme hranjenja ugodnije za svakoga. Stolica sa zavaljenim naslonom može da bude ugodnija kad dete pije nego sa potpuno uspravnim sedištem. Stolica sa podešavanjem visine pomaže da se smeste roditelji – i stolovi – različitih visina. Kako beba raste, podesivi poslužavnik čini da joj trbuh neće biti ograničen. Svako prilagođavanje treba da sedne na mesto sa zaključavanjem. Prečaga za noge je zgodna stavka za starije bebe, posebno ako se podešava kako beba raste.
Da li je stvarno prilagođena deci? Proverite da šavovi duž prednje strane sedišta nemaju oštre rubove i da neće oštetiti zadnju stranu nogu vašeg deteta. Proverite dno poslužavnika zbog rupa ili oštrih rubova koji mogu da ozlede detetove prste.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.