27.01.2025 08:50

Malo mleka prilikom izmuzavanja: Uzroci i preporučena rešenja

Suočavanje sa malo mleka prilikom izmuzavanja može biti zabrinjavajuće za mnoge majke. Ovaj problem često izaziva nesigurnost, ali je važno razumeti da postoje rešenja koja mogu pomoći. U skladu sa smernicama La Leche Lige i KellyMom, u ovom članku ćemo istražiti moguće uzroke smanjene proizvodnje mleka i predložiti efikasne strategije za njihovo prevazilaženje.

Malo mleko prilikom izmuzavanja: Mogući uzroci smanjene proizvodnje mleka

Nedovoljna stimulacija dojki

Dojenje na zahtev je ključna strategija koja se preporučuje svim bebama. Beba treba da sisa koliko god često želi, jer češće dojenje povećava proizvodnju mleka. Ako dojke nisu dovoljno stimulisane, telo smanjuje proizvodnju.

Nepravilan hvat bebe ili neprikladna tehnika izmuzavanja

Pravilno postavljanje bebe na dojku i odgovarajuća tehnika izmuzavanja su presudni za efikasno pražnjenje dojki. Ako beba ne hvata pravilno dojku ili ako pumpa nije odgovarajuća, to može smanjiti količinu mleka.

Dodatak adaptiranog mleka

Često se dešava da dodavanje adaptiranog mleka smanji broj dojenja, što dovodi do smanjenja stimulacije i, posljedično, proizvodnje mleka. La Leche Liga preporučuje da se dodatno mleko koristi samo kada je to medicinski neophodno i u skladu sa savetom stručnjaka.

Stres i umor

Proizvodnja mleka je povezana sa oksitocinom, hormonom koji može biti potisnut pod uticajem stresa. Savetuju se tehnike opuštanja, kao što su duboko disanje i meditacija, kako bi se smanjio stres i poboljšala proizvodnja mleka.

Nedostatak hidracije i adekvatne ishrane

Majke treba da unose dovoljno tečnosti i jedu nutritivno bogate obroke. Nedovoljna hidracija i nepravilna ishrana mogu uticati na smanjenje količine mleka. Preporučuje se povećanje unosa vode i hranljivih namirnica.

Photo by Bia Octavia on Unsplash

Preporučena rešenja za malo mleka prilikom izmuzavanja

  • Povećanje učestalosti dojenja – Povećajte broj dojenja ili izmuzavanja. Češća stimulacija dojki, bez striktnih rasporeda, pomaže u povećanju proizvodnje mleka. Kontakt koža na kožu između majke i bebe takođe može stimulisati proizvodnju mleka. Ovo ne znači ni da treba 24 sata bez pauze samo da dojite, ali primetićete kako beba ovakav kontakt želi gotovo neprestano tokom prvog dana, a svakoga dana postepeno pravi sve veće razmake između podoja, kako se stvari razvijaju svojim prirodnim tokom i bez stresa i nervoze.
  • Potražite pomoć laktacijske savetnice ili savetnice za dojenje – Ako imate problema sa tehnikom dojenja ili izmuzavanja, konsultacija sa laktacijskom savetnicom može biti od velike koristi. Pravilna tehnika i podrška mogu značajno poboljšati količinu mleka. Nažalost, u našim porodilištima majke često ne dobijaju adekvatnu podršku za dojenje te kod kuće bivaju zasipane neadekvatnim i zastarelim savetima. Sve ovo ne pomaže da lakše uspostave dojenje. Naprotiv. Zato se savetuje da potraži savete obučenih savetnica za dojenje na internetu i/ili iste angažuje lično.
  • Izbegavanje nepotrebnog dodavanja adaptiranog mleka – Ako se dodaje adaptirano mleko, dojite bebu pre svakog dodavanja, kako bi dojke bile dovoljno stimulisane. Ako je moguće, pokušajte postupno smanjivati dodavanje adaptiranog mleka. Nemojte davati bebi prvo adaptirano mleko, već prvo dajte da sisa što više, pa tek na kraju možete dodati malo, ako beba pokazuje da je još gladna.
  • Opuštanje i podrška – Pre svega je važno smanjenja stresa. Pokušajte da se opustite, uz pomoć podrške porodice ili prijatelja. Briga o sebi je ključna za održavanje zdravlja i proizvodnje mleka. Sa druge strane, nemojte da vas plaše zastarelim savetima da možete ostati bez mleka trajno ako se iznervirate ili potresete. Ovakav nedostatak mleka je samo privremen i mleko će se verovatno vratiti čim se opustite i stavite bebu na grudi.
Malo mleka prilikom izmuzavanja
Malo mleka pri izmlazanju – Photo by Bia Octavia on Unsplash

Rezime

Smanjena količina mleka prilikom izmuzavanja može biti izazov, ali uz pravilne strategije i podršku, većina majki može povećati proizvodnju mleka. Ključ je u redovnom i pravilnom dojenju, uz podršku stručnjaka i prilagođavanje individualnim potrebama majke i bebe. Ako se suočavate sa ozbiljnim problemima, ne oklevajte da potražite pomoć od savetnica za dojenje koje su obučene za ovakve situacije.

Objavljen: 13. septembar 2024. godine, ažuriran: 27. januara 2025. godine

  • Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?

    Zatrudnjivanje tokom oralnog seksa?

    Među ljudima, a posebno mlađom populacijom kruže brojni mitovi. Jedan od njih je zatrudnjivanje tokom oralnog seksa. Veoma je mala verovatnoća da se to desi na ovaj način jer trudnoća može biti ostvarena samo ako sperma dođe u kontakt sa jajnom ćelijom. U ovom tekstu1 Da li se može ostati u drugom stanju putem oralnog…


  • Predlozi za jela sa mesom – 30 različitih jela

    Predlozi za jela sa mesom – 30 različitih jela

    Ukoliko imate određenu vrstu mesa, a niste sigurni šta bi mogli da spremate, evo predloga 30 jela sa mesom u različitim varijacijama. Tu su ideje za jela sa mlevenim mesom, piletinom, svinjskim mesom, junetinom i 2 predloga sa ćurećim mesom. U ovom tekstu1 Ideje za jela sa mlevenim mesom2 Predlozi jela sa piletinom2.1 Ideje za…


  • Belo meso u kornfleksu iz rerne

    Belo meso u kornfleksu iz rerne

    Najjednostavniji način da pripremite piletinu, a da liči na onu iz KFC-a jeste da je spremite u rerni. Belo meso u kornfleksu se priprema još brže nego krilca ili drugi deo piletine sa koskom. Sastojci za belo meso u kornfleksu:   Belo meso u kornfleksu Prvo je potrebno odvojiti pileći file od koske i kože,…