Grčevi su jedan od stavki sa kojom roditelje najčešće plaše kada je očekuju prinovu. Kako se nositi sa grčevima? Kako da ih prepoznate? Šta ako se beba zacenjuje, a zapravo nema grčeve?
Roditelji u borbi sa plakanjem i grčevima novorođenčeta
Konstantno plakanje nije uvek znak da bebu nešto boli, ali ako primetite da beba predugo plače, odvedite je pedijatru da proveri da li su problem grčevi ili nešto drugo. U većini slučajeva, pedijatar će utvrditi da je sa bebom sve u redu, moguće da čak i nema grčeve.
Važno je da roditelji znaju da beba može dugo da plače i da se zaceni ako je uznemirena, kada je prisutna napetost ili je prestimulisana zvucima iz okruženja (gosti, jaki zvuci, stalna buka). Pokušajte da se smirite, odete u drugu sobu na par minuta, popijete kafu ili čaj dok spava, pokušate da se opustite. Neretko i to može da pomogne da opustite i bebu.
Dakle, kada vaša beba plače, samo duboko udahnite i nastavite sa uobičajenim aktivnostima. Hranite je na zahtev, podignite da podrigne i zamenite pelenu kada je to potrebno. Probajte sa nekom od umirujućih tehnika koje su dobre za nju, bilo da je u pitanju da joj pevušite ili je šetate u naručju.
Imajte na umu da vaše tehnike možda nekada neće pomoći. Ako beba bude imala grčeve, to samo znači da će plakati i nekada bez očiglednog razloga. Ovo može biti jako stresno, ali važno je da znate da vi ništa loše niste uradili i da će to proći.
Šta ako nekada ne znate kako se nositi sa grčevima bebe i osećate se preplavljeno?
Roditelji se neretko osećaju depresivno, bespomoćno, nekad su čak i ljuti, te se svađaju sa partnerom kada su suočeni sa stalnim plakanjem bebe. Znajte da mnogi parovi kroz ovo prolaze, ali se potrudite da dodatno ne podižete tenziju, jer beba oseća napetost. Vaša nervoza može izazivati plač kod bebe, čak i kada grčevi nisu prisutni.
Ako partner, sestra, majka ili neko drugi može povremeno da vam pomogne, nemojte se ustručavati da prepustite bebu i napravite pauzu od roditeljskih dužnosti. Nevažno je da li ćete uspeti da odete negde van kuće u kupovinu, na kafu ili makar do kupatila, da se okupate na miru.
Ako ste sami sa bebom, možete da:
Izađete sa bebom u šetnju. Svež vazduh će vam oboma prijati.
Pozovite telefonom prijateljicu i pričajte sa njom o tome kroz šta prolazite.
Pustite muziku i plešite sa bebom.
Meditirajte.
Igrajte igrice na računaru ili telefonu koje mogu da vas opuste (Tetris, neke igre sa lopticama, pasijans…).
Ako pored svega vaš stres prerasta u ljutnju, ostavite bebu u krevetac gde će biti bezbedna i zatvorite se u kupatilo na 5 minuta. Možete i sa slušalicama u ušima. Bebi neće biti ništa za to vreme, a poslednje što vi želite je da bes usmerite na bebu. Nakon 5 minuta se vratite kod bebe.
Iskoristite vreme kada beba ne plače
Kada je beba mirna i spava, poslednje što treba da radite je sređivanje kuće, čišćenje i peglanje. Morate imati na umu da je zbog bebe, ali i vas najvažnije da budete opušteni, da pomognete sebi i da budete u stanju da brinete o bebi još dugo. Zato to vreme iskoristite da se opustite koliko god je to moguće:
Pogledajte neku seriju ili film,
Čitajte neku laganu knjigu,
Popunjavajte bebinu radosnicu,
Razgovarajte sa parterom,
Bavite se svojim hobijem,
Popijte kafu sa drugaricom, kao nekada, makar i preko video poziva.
Razgovarajte sa drugim mamama koje se suočavaju sa ovim problemom na nekom forumu ili grupama na društvenim mrežama.
Važno je da ste svesni da niste jedini u ovome, već da dobar deo roditelja prolazi kroz isto. Takođe je veoma bitno da je beba zdrava i dobro, a da je ovo jedna prolazna faza. Nemojte se ustručavati da pričate sa drugima o stresu kom ste izloženi i da potražite stručnu pomoć, ako to bude potrebno. Jedan od najvećih problema mladih mama je postporođajna depresija.
Objavljen: 12. septembar 2017. godine, ažuriran: 15. januar 2025. godine
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
29.nedelja bebinog razvoja: Vaše dete je u ovom uzrastu veoma osetljivo na sukobe. Ono može da oseti frustracije čak i kada nisu usmerene na njega. Sada beba veoma jasno ume da raspoznaje razliku između tužnog i srećnog lica, a po tonu glasa će prepoznavati da li joj neko prija ili ne.