17.12.2024 09:23

Kafa i dojenje

Da li kafa i dojenje idu zajedno? Koliko je kafa dozvoljeno i da li se mamama savetuje da pauziraju sa unosom kofeina tokom dojenja?

Da li kofein smeta majčinom mleku?

Mame koje doje se često brinu da li će kafa držati njihovu decu budnima po celu noć. Takođe brinu i o tome da li je kafa štetna za bebe.

Photo by Tereza Rubá on Unsplash

Prema studiji koja je sprovedena u Brazilu, konzumiranje kafe tokom dojenja može da utiče vrlo malo ili čak ni malo bebin ciklus spavanja i buđenja. Tokom vršenja ispitivanja, istraživači su intervjuisali 885 novopečenih majki o unosu kofeina, kao i o navikama spavanja njihove dece uzrasta 3 meseca. Nešto više od 14 posto je izjavilo da unosi velike količine kofeina, i to više od 300 mg dnevno, u prva tri meseca nakon porođaja. To je oko 500ml kafe.

Tokom dojenja je dozvoljeno da popijete dve kafe dnevno bez ikakve brige da će imati uticaj na novorođenče. Izbegavajte da pijete količine veće od tri kafe dnevno.

Kafa i dojenje

Kad su istraživači pitali majke o navikama spavanja njihovih beba, 15 posto je reklo da se njihova tri meseci stara beba budi više od tri puta svake noći. Međutim, deca čije su majke bile teški potrošači kofeina imaju veću verovatnoću da će se budite nego bebe čije se mame uzdržavaju od kofeina.

Dokle god se držite umerenih količina, “upotreba kofeina za vreme trudnoće i dojenja čini se nema posledice [na spavanje deteta]”, naučnici su izjavili za Reuters.

kafa i dojenje
Photo by Brigitte Tohm on Unsplash

Ali, pedijatrijski stručnjaci ističu da je neophodno da neke mame preduzmu mere opreza. Nedonoščad i novorođenčad metabolišu kofein sporije i mogu da budu osetljiviji na malu količinu kofeina koja prolazi u majčino mleko. Studije takođe pokazuju da uzimanje velikih količina kofeina tokom dojenja – “mnogo više” od 300 mg dnevno, doprinose nervozi i lošem snu kod dece. Radi zdravlja (i spavanja) njihove bebe, te mame bi trebale da isključe kofein iz konzumiranja.

Objavljen: 14. oktobra 2012. godine

koliko cesto treba dojiti

Koliko često treba dojiti bebu?

  • Da li je zdravo jesti dvopek?

    Da li je zdravo jesti dvopek?

    Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…

  • Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Mučnina tokom vožnje: Zašto se javlja i kako je spečiti

    Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja. U ovom tekstu1 Zašto se javlja mučnina tokom vožnje?1.1 Simptomi „morske bolesti“…

  • Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada na letnjem raspustu

    Tinejdžeri i dosada često idu zajedno, a posebno je kod nekih prisutna dosada na letnjem raspustu. Ako imate dete u pubertetu, sigurno ćete primetiti da vrlo često ne znaju šta će sa sobom. Ponekad će vam se činiti da im je ruka „srasla sa telefonom“, a ako im se telefon privremeno oduzme, neće znati kako…