Pasulj sa kobasicama: Kako se kuva čorbast pasulj?
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli.
Koristimo kolačiće kako bismo vam omogućili efikasnu navigaciju i obavljanje određenih funkcija. Detaljne informacije o svim kolačićima možete pronaći u svakoj kategoriji pristanka u nastavku.
Kolačići koji su kategorizovani kao „Neophodni“ čuvaju se u vašem pregledaču jer su ključni za osnovne funkcionalnosti sajta....
Neophodni kolačići su potrebni za omogućavanje osnovnih funkcija ovog sajta, kao što su bezbedna prijava ili podešavanje vaših preferencija za pristanak. Ovi kolačići ne čuvaju nikakve lične podatke koji bi vas mogli identifikovati.
Funkcionalni kolačići pomažu u izvršavanju određenih funkcija, kao što su deljenje sadržaja sajta na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i druge funkcionalnosti trećih strana.
Analitički kolačići se koriste za razumevanje načina na koji posetioci interaguju sa veb-sajtom. Ovi kolačići pomažu u prikupljanju informacija o metriki kao što su broj posetilaca, stopa napuštanja stranice, izvor saobraćaja itd.
Kolačići za performanse koriste se za razumevanje i analizu ključnih pokazatelja učinka veb-sajta, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posetiocima.
Reklamni kolačići se koriste za prikazivanje prilagođenih oglasa posetiocima na osnovu stranica koje ste prethodno posetili, kao i za analizu efikasnosti reklamnih kampanja.
Zatrudnjivanje može da bude zabavno, jer je to prilika da se mazite i uživate češće sa partnerom. Međutim, nekada pravljenje bebe potraje, pitamo se kako najlakše zatrudneti i onda prestaje da bude zabavno. Opterećeni i zabrinuti, postajete frustrirani i stvar kreće u drugom smeru.
U ovom tekstu
Uvek je lakše praviti planove o tome kako ćete od sutra zdravije da se hranite, ali da li to zaista i uradite? Zdrava ishrana je veoma važna ukoliko želite da povećate svoje šanse za zatrudnjivanje.
Redovno vežbanje će takođe doprineti da vam telo bude u dobroj formi, da ojačate imunitet i opšte zdravlje.
Potrudite se da jedete dovoljno voća i povrća. Odlične su borovnice, crvena paprika, paradajz i brokoli. Zatim, važna je hrana bogata cinkom. Na primer, cinkom je bogata teleća i svinjska džigerica (8mg u 100g), žumance, riba.
Folna kiselina je osnov zdrave trudnoće, a namirnice bogate folnom kiselinom su, između ostalog, spanać i brokoli, kao i ostalo lisnato povrće. Konzumiranje mlečnih proizvoda i proteina će vam takođe pomoći.
Najvažniji vitamini i minerali tokom trudnoće i planiranja trudnoće su: vitamin E, cink, bakar, pantotenska kiselina, kalijum, vitamin A, vitamin C, vitamin D, riboflavin i niacin.
Ukoliko vam je BMI veći od 25, imate višestruko veći rizik od povišenog krvnog pritiska, preeklampsije, dijabetesa i drugih komplikacija u trudnoći. Neka od ovih stanja mogu postati hronična, pa je bolje da se ovim problemom pozabavite pre trudnoće. Bilo da imate problem sa pothranjenošću ili prekomernom težinom, obe situacije mogu da sprečavaju začeće. Ukoliko pokušavate da zatrudnite ozbiljno razmislite o tome. Vaš indeks telesne mase (BMI) treba da bude između 20 i 25.
Jasno nam je da vi želite da budete trudni sada i odmah, ali ovo će vam doneti zdravlje na duže staze. Gubljenje težine je proces, a rezultat toga je zdrav roditelj.
Kada kažemo detoksikacije, ne mislimo da sada treba da se odreknete svega i podvrgnete se detaljnom čišćenju organizma. Ovaj put prvenstveno mislimo na to da smanjite ili potpuno izbacite alkohol, prestanete da pušite, što isto se odnosi na oba partnera. Upotreba droga, podrazumeva se, u potpunosti je zabranjena. Više: Uticaj droge na potomstvo i uticaj alkohola na plodnost
Još jedan porok, o kom bi trebalo da razmislite, je kafa. Ne mislimo da je loše popiti jednu-dve kafe dnevno. Nije potrebno da izbacite uživanje u kafi u potpunosti. Ali svakako više od četiri šoljice kafe dnevno vam ne mogu doneti ništa dobro.
Verovatno vam ovo sada zvuči smešno, jer smatrate da se podrazumeva, ali veoma je važno naglasiti da je za uspešno začeće važno da redovno imate seksualne odnose. Nemojte samo razmišljati o sredini meseca i plodnim danima, jer je velika verovatnoća da ćete upravo tada promašiti. Imajte seks bar 2-3 puta nedeljno tokom celog meseca.
Prema istraživanjima, prosečan par ima seks 104 puta pre nego što ostvari trudnoću.
Možda vam i ovo zvuči smešno i bespotrebno, ali često se dogodi da žena tek posle praćenja ciklusa ili folikulometrije shvati da mesecima kasni i promašuje upravo dan ovulacije.
Lekari se slažu da većina žena zatrudni upravo na dan ovulacije ili 24 sata pre i posle.
Ukoliko do sada niste obavili detaljan ginekološki pregled, vreme je da to uradite. Uradite osnovne i dodatne analize ukoliko vam lekar to bude savetovao.
Preporučljivo je da i partner uradi osnovne analize, spermogram i spermokulturu. Zdravlje vašeg partnera je jednako važno. Muškarac mora da povede računa o ishrani, poveća unos vitamina E i vitamina C koji su bitni za kvalitet sperme.
Најбољи ресторани у близини
Sada je pravo vreme za detaljan sistematski pregled kod lekara opšte prakse, analizu krvne slike i pregled stomatologa.
Neke poze u seksu su pogodnije za ostvarivanje trudnoće. Kada imate seks, bolje bi bilo da je u položaju kada će partnerka ležati kako bi spermatozoidi mogli lakše da ”plivaju” do jajne ćelije. Više: Seksualni položaj za pravljenje bebe
Stres može da odloži oplodnju na neko vreme. Bilo da ste u pitanju vi ili partner. Uverite se da možete da se opustite jer enzimi koje proizvode hormoni usled stresa smanjuju mogućnost oplodnje prema nekim istraživanjima za 12%. Razmislite o tehnikama opuštanje, meditaciji ili časovima joge.
Čak 75-84% parova ostvari trudnoću u toku prve godine pokušavanja.
Statistički gledano u roku od 2 godine, do trudnoće dođe kod 92% parova, ali se ipak savetuje da svi koji nisu ostvarili trudnoću tokom 12 meseci posete lekara.
Ženama mlađim od 25 godine je potrebno i do 4-5 meseci da ostanu u drugom stanju. Dok onima od 25-30 godina treba između 7 i 10 meseci.
Nakon 30. godine će između 60-70% žena trudnoću moći da ostvari spontano, dok će kod preostalih 30-40% biti potrebna pomoć ginekologa u smislu davanja terapije, ciljanih odnosa ili vantelesna oplodnja. Stoga se nakon navršenih 35 godina savetuje da već posle 6 meseci neuspelih pokušaja zatrudnjivanja ipak potražite savet i detaljan pregled lekara.
Literatura:
Objavljen: 21. oktobar 2014. godine, ažuriran: 25. maj 2024. godine
Običan pasulj sa kobasicama spada u domen tradicionalne srpske hrane i jedno je od kuvanih jela koje malo ko ne voli. Bio bez mesa, sa suvim mesom ili kobasicama, pasulj je i veoma zdravo povrće. Dobra strana ovog variva je u tome što uvek možete da ga skuvate za više dana i čini se da…
U tradicionalnom društvu, monogamija se često doživljava kao jedini ispravan oblik partnerskog odnosa. Međutim, poslednjih godina sve više se govori o alternativnim modelima veza, među kojima je i poliamorija. Iako i dalje izaziva kontroverze i nerazumevanje, poliamorija postaje deo šire rasprave o ljubavi, intimnosti i slobodi izbora u savremenom svetu. U ovom tekstu1 Šta je…
Čitalac se obratio lekaru jer ima kalcifikat u prostati i zanima ga da li postoji neko rešenje mimo operacije. Pitanje: Kalcifikat u prostati Poštovanje doktore…. Imam pitanje u vezi prostate. Naime, već duže godina kontrolišem redovno stanje prostate i koliko toliko je držim pod kontrolom. Imam 55 godina, a dimenzije prostate su 51 x 33…