Nakon što prođu novogodišnji praznici, a napolju je i dalje hladno, može vam se činiti da je zima dosadna i da se ništa ne dešava. Kako da uživate sa porodicom, a ne osećate se zarobljenom u hladnoći i domu?
Kako da uživate sa porodicom prema danskom hygge konceptu? Da li umete da prihvatite udobnost doma sa porodicom?
Najčešće pričamo o tome kako jedva čekamo proleće i lepo vreme, te letovanje. Međutim, život se dešava tokom svih godišnjih doba i suviše je kratak da ne bismo u svakom od njih uživali. Posebno ako pričamo o periodu koji provodimo kao porodica sa decom i koji je ograničenog trajanja. Promenite svoj način razmišljanja i oslonite se na udobnost zime i boravak u domu. Planirajte toplu ćebad, sveće i igranje društvenih igara ili slaganje kockica. Uživajte u vremenu sa decom.
Danska je pionir pokreta hygge jer shvataju da i zima ima svoje prednosti. Uzmite u obzir da se oni smatraju nasrećnijim ljudima i da ovo nije slučajno. Ono što zimu čini posebno je upravo ta udobnost doma i sporiji tempo.
Danci uživaju u dubokom osećaju povezanosti unutar svojih porodica i zajednice uprkos tome što je kod njih velika hladnoća, imaju visok standard, ali i jedne od najviših poreza na planeti.
Ako boravak u domu posmatrate kao toplu i prijatnu atmosferu za svoju porodicu i prijatelje, a ne kao nešto loše, svima će biti prijatnije. Ulepšajte svoj dom lampama i svećama (ne samo tokom praznika). Nabavite toplu ćebad i jastuke. Potrudite se da čebad bude lako dostupna da bi vam uvek bilo toplo i udobno.
Organizujte male uglove na podu ili garnituri koji će pozivati na aktivnosti kao što su karte, društvene igre, slagalice, pletenje, crtanje i čitanje. Najbolje je da aktivnosti obavljate zajedno u dnevnoj sobi ili za trpezarijskim stolom. Podstičite zajedničko vreme.
Lepe stvari iz vaše kuhinje
Bez obzira da li kuvate sa članovima porodice ili vam neko dolazi, zima je idealno vreme da spemite nešto ukusno i da bude upaljena. Napravite kolačiće i podelite ih sa komšijama. Spremite sporo kuvana jela i domaće supe koje će vas ugrejati i pružiti vam preko potrebne hranljive sastojke u zimskim danima.
Budite ljubazni
Hygge koncept podrazumeva i da mimo svoje porodice pružite ljubav i toplinu i nekom drugom. Napravite čestitke za članove porodice, očistite sneg ispred kuće starijih komšija ili podelite sa njima kolače koje ste pravili. Pozovite ih na kafu ili topao čaj. Družite se ispred kuće ili zgrade zajedno.
Imajte udobne rituale
Prijatni rituali tokom zimskih meseci su nešto čemu će se cela porodica radovati dok istovremeno povećavaju osećaj pripadnosti i autentičnosti. Probajte da napravite neki ritual koji je vaš poput pravljenja vafli jedan dan u nedelji, zajedničkog plesa u kuhinji dok odlažete sudove, partije „Čoveče ne ljuti se“ ili „Rizika“. Razmislite o tome šta donosi radost vašoj porodici i pozabavite se time.
Topla odeća
Pripremite se dobro za zimu. Nabavite svima vodootporne rukavice i obuću, tople jakne i kapute, šalove, kape i debele džempere kako biste mogli da uživate i napolju, a ne samo u zatvorenom prostoru. Idite na planinu, selo ili uživajte u okviru vašeg naselja. Nije ni važno. Svuda vam može biti prijatno ako se potrudite i prepustite uživanju.
Za boravak u kući nabavite tople pidžame, bade mantil, debele dukseve i džempere. Nemojte pregrejavati prostor, zdravije je da se malo toplije obučete tokom hladnijih meseci.
Izađite i napolje da uživate sa porodicom
Hladno vreme ne mora da znači da ćete stalno biti unutra. Nema ničeg prijatnijeg nego da se vratite unutra nakon boravka na hladnom. Deca, ali i odrasli bi trebalo da izlaze napolje bez obzira na vremenske prilike. Probajte da u obližnjem parku ili šumi nađete i neku dekoraciju za dom poput šišarki, žireva, bobica, grančica bora i suvih grana. Tražite najveću ledenicu i pravite sneška kada padne sneg.
Kako da uživate sa porodicom prema danskom hygge konceptu – Photo by Filip Bunkens on Unsplash
Ponesite čaj u termosu, a roditelji se mogu zagrejati i kuvanim vinom. Zapalite vatru u dvorištu i zagrejte se.
Nije važno da li ćete igrati društvene igre, grudvati se na snegu, praviti palačinke nedeljom ujutru ili organizovati filmsko veče. Uživajte! Nemojte čekati drugo godišnje doba i lepše vreme. Budite zahvalni na onome što imate ovde i sada!
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Došla je sezona mladog luka, a ako biste da ga korstite kao sastojak u salati, satrica je pravi izbor za vas. Recept za ovu salatu je veoma jednostavan, a tokom prolećnih i letnjih meseci može biti divno osveženje i dodatak uz obrok.
Ukoliko se pitate kako se pravi bela čorba kao iz restorana, evo recepta da to postignete uz precizne mere i na jednostavan način. Naravno, kao i za sve, možete praviti varijacije koje se vama dopadaju, ali ovo je osnova s kojom nećete promašiti.
Obično đuveč pravimo sa svinjskim ili junećim mesom, sa piletinom češće pilav, a ovo je recept baš za đuveč sa belim mesom. Vaš je izbor da li ćete koristiti pileće ili ćureće belo meso. Često deca ne vole da jedu ovo jelo, ali probajte da se dogovite da bar pojedu delove povrća koje vole, pirinač i meso. Sigurno će im se dopasti.
Način na koji žena vidi svoje telo direktno utiče na njeno samopouzdanje, raspoloženje, pa čak i odnose sa drugima.
Ali, šta kaže nauka? Zašto je telesna percepcija toliko moćna, i kako da izgradimo zdraviji odnos prema svom telu?
Testenine sa sirom i jajima zapečene u rerni su jedno od onih jela koje pripremamo kad nam treba nešto brzinski, a nemamo ideju šta bi bila bolja opcija. Spremali smo ih i ujutru da bi deca nosila u kutijici u školu. Zgodno je jer se prohlade, ali nisu nejestivi ni tako, naprotiv.