Letovanje sa detetom
Putna apoteka
●Lekovi za snižavanje povišene temperature – antipiretici
Paracetamol (Febricet, Paracet, Eferalgan….) ili Ibuprofen su lekovi koji efikasno snižavaju temperaturu. Sirupi su prikladni, ako dete ne povraća, a ako se ipak to desi, potrebni su čepići paracetamola. Čepiće ne treba koristiti kada dete ima proliv, jer samo dodatno nadražuju, već iziritirana creva.
●Lekovi protiv alergija – antihistaminici
Alergije nisu retke na letovanju, kako se radi o akutnim reakcijama, vazno je brzo reagovati. Zato treba imati antihistaminik sirup: Lortadin (Claretine ili Presing) ili noviji lek Aerius. Ovi lekovi su veoma efikasni za uobičajene alegrije, a mogu i da ublaže tegobe kod opekotina izavanih prekomernim sunčanjem.
Moze se dati i u slučaju nesnosnih uboda komaraca.
●Kapi za nos
Iako su prave prehlade retke na letovanju, može da dođe do njih. Zapušen nosić smeta detetu, naročito bebama. Pored otežanog uzimanja hrane, moze doći i do zapaljenja srednjeg uha. Za bebe je pogodan rastvor Efedrina 0,5 %, a veća deca mogu da koriste jače kapi, naravno za decu ( Operil…). Kapi se ne daju vise od 3 – 4 dana, što je sasvim dovoljno, da letnja prehlada prođe.
●Antibiotici
Iako ne treba davati antibiotike ’’napamet’’, nije loše imati neki sirup sa antibiotikom širokog spektra, naročito ako putujete u inostranstvo. Obavezan je pregled ili bar konsultacija sa lekarom.
Nije loše imati i neku antibiotsku kremu (Enbecin, Gentamicin..) – jer nije retko da deca sa promenom ambijenta dobiju i neku infekciju kože.
●Preparati za nadoknadu tečnosti ( tokom povraćanja i proliva )
Povraćanje i proliv su na prvom mestu među neprijatnim tegobama koje deca mogu dobiti na letovanju. Bez obzira na uzrok, ”stub lečenja” je nadoknada tečnosti. Jedan od preparata je ’’humana elektroliti’’ ima ih više na tržištu i pre upotrebe pročitajte uputstva, kojih se treba pridržavati.
●Probiotici – lekovi za regulaciju stolice
Probiotici su preparati koji sadrže dobre bakterije – one u crevima potpomažu varenje i doprinose formiranju normale stolice. Zato, ako dete ima proliv, ovi lekovi pomazu u normalizaciji crevne funkcije. Jedan od vrste probiotika je Linex. Linex za bebe se lako može razmutiti u vodi i nema štetna dejstva.
●Povidon, sterilna gaza i flasteri
Ovo vam je neophodno ako bi dete palo, poseklo se ili sl.
●Repelenti i preparati za ublažavanje ujeda insekata
Repalenti su rasterivači insekata. Kada se nanesu na kožu, odbijaju insekte, Autan i sl.
Postojke razni gelovi koji hlade kožu posle ujeda insekta, ali i ublažavaju zapaljenje, jedan od preparata je Hiper hama gel.
●Sprej protiv ojeda
Nežna osetljiva koža je posebno osetljiva leti. Velike vručine, znojenje, brčkanje u slanoj vodi, igranje u pesku i boravak u prirodi često mogu uzrokovati ojede. Kremu protiv ojeda, koja sadrži zinc-oksid uvek treba imati pri ruci.
Pročitajte još: Priručna apoteka za putovanje