Koliko često treba dojiti bebu je sigurno jedno od najčešćih pitanja vezano za dojenje.
Pravi odgovor na to koliko često treba dojiti ne postoji. Bebe su svaka za sebe (čak i deca od istih roditelja) i svaka ima neki svoj ritam. Neke vole da sisaju sve vreme (čini vam se da su 24 sata na dojci), dok druge sisaju samo kad im “nametnete” to.
Tokom prvih nedelja, beba će vero verovatno želeti da sisa svako malo. To može biti na svaka dva sata pa i manje. To vam se može činiti puno. A nije neverovatno da ćete se zapitate da li je beba gladna kad tako često traži.
Ono što treba imati na umu jeste da se majčino mleko prosečno svari za sat i po do dva. I činjenicu broj dva – da je bebin želudac od veličine višnje u prva 2-3 dana života, do veličine kokošijeg jajeta kada je stara mesec dana, te je očekivano da se želudac i brzo napuni i brzo isprazni.
Ako gledamo na dojenje kao isključivo nutritivnu ulogu, odnosno, da beba na taj način jede, možemo doći u iskušenje da korigujemo unose. To često rezultira odlukom roditelja da tzv. uobroče bebu.
Ipak, znajući da je dojenje mnogo više od tog nutritivnog dela, ovakvo postupanje može da oteža dojenje i čak utiče negativno na celu laktaciju.
Za bebe najmanjeg uzrasta bitno je da imaju bar 10 do 12 pa i više podoja u 24 sata. Tako smo sigurni da je i unos mleka adekvatan, ali i da je stimulacija nove proizvodnje dobra. Razmak između tih podoja nije niti je potrebno da bude podjednak.
Šta utiče na to koliko često treba dojiti?
Odgovor na ovo pitanje je poznavanje motiva zašto sve beba želi da sisa. Pored onog nutritivnog dela sa jelom, ne smemo zanemariti i da će beba sisanjem zadovoljiti i žeđ. Ali i mnoge nenutritivne potrebe – potreba za kontaktom sa mamom, uspavljivanje, smanjivanje bolnosti (boli stomak,rastu zubići), smanjivanje tenzije iz različitih razloga.
Milena Kostić, savetnica za dojenje
Objavljen: 10. januar 2016. godine, ažuriran: 16. maja 2024. godine
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
29.nedelja bebinog razvoja: Vaše dete je u ovom uzrastu veoma osetljivo na sukobe. Ono može da oseti frustracije čak i kada nisu usmerene na njega. Sada beba veoma jasno ume da raspoznaje razliku između tužnog i srećnog lica, a po tonu glasa će prepoznavati da li joj neko prija ili ne.