23.12.2024 10:21

Kako izgleda testiranje za školu i šta deca treba da znaju pre škole

Roditelji se često pitaju kako izgleda testiranje za školu i šta deca treba da znaju pre škole. Nekada se bez razloga brinu kako će proći sam upis, odnosno testiranje i stvaraju tenziju i detetu.

Upis u školu – Šta sve dete treba da zna do polaska u prvi razred?

Testiranje pred polazak u školu

Testiranje služi za procenu stepena spremnosti deteta za školu, kao i upoznavanje deteta kako bi se utvrdio najbolji način za rad svakog deteta i postizanje najboljih rezultata.
Rezultati testa nam pokazuju nivo psihofizičke razvijenosti svakog testiranog deteta, tako da se na osnovu njih mogu formirati ujednačene grupe u svim razredima. 

Testiranje u samoj školi obavljaju pedagog i psiholog.

Kako izgleda testiranje za školu pri upis u prvi razred?

  • Dok se uzimaju opšti podaci od roditelja, dete dobija papir na kome treba po slobodnoj volji da nacrta nešto.
  • Zatim dete imenuje predmet sa slike.
  • Objašnjava tačkice koje obrazuju neki predmet.
  • Priča u slici ili više slika na osnovu kojih deca treba da smisle i ispričaju priču na način kako su je razumeli.
  • Prepoznavanje oblika, veličine, boje. Ovde se posmatra klasifikacija predmeta po nekom kriterijumu. Na primer, uzmi sve sto je žuto ili poređaj ove krugove po veličini.
  • Prostorna orjentacija – deca bi trebala u ovom periodu da znaju šta je ispred njih, šta iza, ispod… Takođe da iste odnose prepoznaju na papiru odnosno slici.                    

Pre nego što dođete na testiranje pred polazak u školu koje je zakazano u samoj školi, potrebno je obaviti kompletan sistematski pregled u pripadajućem domu zdravlja i primiti preostale vakcine. Deca obavljaju pregled kod fizijatra, stomatologa, logopeda, oftamologa, otorinolaringologa i lekara opšte prakse.

20 malih stvari koje deci mnogo znače
Photo by Kristin Brown on Unsplash

Kod logopeda pred upis u prvi razred

Šta okvirno deca treba da znaju pre škole?

Grafomotorika
  • Dete bi trebalo do ovog perioda da pravilno drži olovku.      
  • Pri proceni crteža se gleda da li ima dovoljno detalja.Takođe i samo povlačenje linija, da li može da isprati linije u svim pravcima, da li može da precrta zadate figure i slično.
Govorno-jezički razvoj
  • Procena govorno-jezičkih sposobnosti se vrši pomoću nekoliko testova i samim razgovorom sa detetom.
  • Obavezno se radi ARTIKULACIONI test kojim procenjujemo način na koji dete izgovara glasove srpskog jezika.

Deca bi u ovom periodu do polaska u školu trebala da izgovaraju pravilno sve glasove srpskog jezika. Ona koja ne izgovaraju trebala bi da budu uključena u logopedski tretman.

  • Dešava se da glasove koje ne izgovaraju pogrešno i pišu ili ih menjaju sa dr. glasom prilikom pisanja. Zato je neophodno da se ispravi izgovor tih glasova.
  • Deca bi trebalo da znaju koje je prvo slovo u reči, a koje poslednje.
  • Zatim da podele date reči na slogove: ma-ma, Pe-tar…
  • Koji su glasovi u reči: sto, puž, kuća… (analiza glasova)
  • Koje glasove čuje kada kaže samo:  M-A-M-A , P-A-S… (sinteza glasova)
  • Da napišu slova koja znaju… Neka deca pišu kao u ogledalu ili pak imaju pogrešan smer pisanja određenih glasova odozdo na gore. Te i slične greške bi trebalo da savladaju u prvom razredu.
  • Antonimi – Šta je suprotno od hladno, zdravlje, lepo…?
  • Test slika na osnovu kojih dete treba da ispriča priču i da poređa date slike po tačnom rasporedu. Prati se način sastavljanja rečenice, da li su proste, proširene, da li su gramatički ispravne, sa koliko detalja je dete obogatilo priču…
kako izgleda testiranje za skolu
Kako izgleda testiranje za školu – Photo by Aaron Burden on Unsplash

Na osnovu dobijenih podataka dobićete savet da li je vašem detetu potrebna dodatna priprema za školu i da li treba da bude uključeno u logopedski tretman.

Marija Ranisav, logoped

Logopedski centar “Prve reči”

Upis u prvi razred

Marija Ranisav je stručni saradnik portala Demetra.

Preuzmite i odštampajte vežbe za izgovor slova R – KLIK!

kako da vas dete slusa

20 načina da vas dete sluša dok mu se obraćate

  • Plod se ne vidi: Fetalni razvoj i prvi ultrazvuk

    Plod se ne vidi: Fetalni razvoj i prvi ultrazvuk

    Mnogo žena se susrelo sa situacijom na samom početku trudnoće, kada odu na ultrazvučni pregled, a plod se ne vidi. Ovo ne mora odmah da znači da nužno postoji problem. Što su savremeniji ultrazvučni aparati to se ređe dešavaju ovi slučajevi da se plod ne uočava. Sa druge strane, dešavaju se situacije u kojima se…

  • Uvođenje jajeta u bebinu ishranu

    Uvođenje jajeta u bebinu ishranu

    Uvođenje jajeta u bebinu ishranu je ranije bilo odloženo, ali sadašnja naučna saznanja su pokazala da za tim nema potrebe. Jaja su jedna od najkompletnijih namirnica, veoma su zdrava, a uz to i jeftina te su odličan izbor za vašu bebu. Savetuje se da sa uvođenjem jajeta ne čekate duže od bebinih šest meseci, ali…

  • Kada devojčice prestaju da rastu

    Kada devojčice prestaju da rastu

    Devojčice intenzivno rastu u pubertetu, u periodu između 10. i 14. godine, a dostižu svoj rast obično kada napune 15 godina i to je vreme kada devojčice prestaju da rastu. Svaka devojčica ulazi u pubertet u različito vreme, a genetika ima veliki uticaj na to vreme, kao i na rast koji će dete dostići. U…

Tagovi: