Dojenje i unošenje alkohola i danas je pomalo kontroverzna tema. Dok su naše majke redovno pile pivo jer im je rečeno da će tako imati više mleka, majke danas obično smatraju da onaj ko doji ne sme piti alkohol, ni malo.
Da li smem da pijem alkohol ako dojim bebu
Istina je, kao i obično, negde između. Sva istraživanja pokazuju da povremeno periodično uživanje u manjoj količini alkohola, što je jedno do dva pića, nema loš uticaj na bebu, pogotovo ako majka alkohol pije u proseku jednom nedeljno ili ređe.
Primera radi, kako se navodi na sajtu KellyMom.com koji je posvećen dojenju i roditeljstvu, Američka pedijatrijska akademija navodi da unošenje alkoholnih pića treba biti minimalizovano i ograničeno na povremenu konzumaciju, ali ne više od 0,5 g alkohola po kilogramu telesne mase. Za majku koja ima oko 60 kilograma, to je oko 50 ml jačeg alkoholnog pića, 230 ml vina ili 2 piva. Dva sata ili nešto duže nakon konzumacije majka ne bi trebalo da doji, kako bi se koncentracija alkohola koja prelazi u mleko minimalizovala, navodi Američka pedijatrijska akademija.
Očigledno se radi o količini alkohola koju većina majki, čak i da ne doje, ne bi prešla.
Stručnjaci se takođe slažu da izmlazanje mleka nakon ispijanja alkohola nije potrebno i da se time ni na koji način ne ubrzava eliminaciju alkohola iz mleka.
“Uopšteno, ako ste dovoljno trezni da vozite, dovoljno ste trezni i da dojite. Manje od 2 odsto alkohola koji majka konzumira dolazi do njene krvi i do mleka. Najveću količinu u maminoj krvi i mleku alkohol dostiže otprilike pola sata do 1 sat nakon pića (ali postoji razlika od osobe do osobe, u zavisnosti od toga koliko je hrane uneto za isto vreme, mamine telesne težine, procenta telesne masti itd). Alkohol se ne akumulira u majčinom mleku, već napušta mleko kada i krv; zato, kada se nivo alkohola u vašoj krvi vrati na normalu, vrati se i u mleku”, navodi se na sajtu KellyMom.com.
Mnoga udruženja koja podržavaju dojenje i pružaju savetodavnu pomoć majkama navode da se danas veoma krivo shvata uticaj majčinog životnog stila na dojenje, uglavnom uz preterivanje. S toga, oni tvrde da majka ne mora da ima savršen i savršeno izbalansiran jelovnik da bi njeno mleko bilo pogodno za bebu; majka bi trebalo da se zdravo hrani, ali čak iako njen jelovnik nije savršen, pa i ako povremeno popije jedno ili dva pića, njeno mleko i dalje će biti savršena hrana za njeno dete.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.