Disanje na porođaju ili kako da beba neizmučena dođe na svet
Disanje na porođaju je od ključne važnosti kako za majku, tako i za bebu. Nije samo porodilja ta koja pati, ako ne uspeva da dobije dovoljno kiseonika već i beba ima problem.
Zašto je disanje toliko važno na porođaju?
Već ste više puta sigurno slušali o školicama za trudnice, pripremama za porođaj, raznim tehnikama disanja. Čak i na filmovima je prikazano kako žena duva i hukće za vreme porođaja. Ali, da li znate da je disanje ključno da ne bi došlo do patnje bebe tokom porođaja?
Značaj disanja tokom trudnoće
Tokom trudnoće, potreba za kiseonikom je povećana za četrdeset posto. Prilikom vežbi, trudnice vremenom uče da pravilnim disanjem povećaju kapacitet disanja i omoguće dovoljne količine kiseonika za sebe i bebu. Vežbanjem se pojačava trbušna i plućna muskulatura, a samim tim se stvaraju odlični preduslovi za napone na porođaju.
Beba u majčinom stomaku dobija kiseonik preko pupčane vrpce.
Trudnica disanjem snabdeva plod kiseonikom, tako što on kroz hemoglobin u krvi kružeći kroz organizam stiže do posteljice, a onda kroz pupčanu vrpcu i do bebe. U suprotnom smeru, ugljen monoksid beba izbacuje, a majka ga kroz krvotok takođe prima u pluća i izbacuje.
Zašto je disanje na prođaju ključno?
Da bi se porođaj odvijao sa što manje problema i brže, spremnost trudnice da pravilno diše je ključ uspeha. Pomoću pravilnog disanja, neće dolaziti do grčeva i umora. Upravo zbog navedenih razloga, trudnica mora da bude upoznata sa značajem disanja koje je jedan od najvažnijih faktora uspešnog toka porođaja.
Ispravnim disanjem lakše se podnose kontrakcije, ne troši se snaga i žena je spremna da završi porođaj uspešno. Najvažnije od svega, bebi su obezbeđene dovoljne količine kiseonika i značajno se smanjuje vreme trajanja porođaja.
U situaciji kada porodilja diše nepravilno i ne može da se bori sa kontrakcijama, beba počinje da se muči, ona ne dobija dovoljno kiseonika i često se dešava da od tog napora ima prvu veliku nuždu u plodovu vodu. Tako se javlja zelena plodova voda! Zbog ove situacije, uglavnom se bebi mora uključiti antibiotska terapija nakon porođaja kako bi se predupredila moguća infekcija. Osim napora, može doći i do opadanja srčanih tonova bebe koji prate nedovoljan unos kiseonika.
Ne brinite unapred, ukoliko se dobro pripremite i znate šta vas čeka, ispravnim disanjem gotovo da i ne dolazi do ovakvih slučajeva. Ovladavanje tehnike disanja, obezbeđuje se kvalitetan porođaj kada se ne dozvoljava nagomilavanje mlečne kiseline, što sprečava da se porođaj uspori, a beba ničim nije ugrožena.
Uspeh porođaja u mnogome zavisi od angažovanja porodilje. Ukoliko bude pravilno disala i dobro se napinjala, značajno će ubrzati otvaranje grlića materice, sam tok porođaja će biti skraćen, a beba se neće namučiti.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.