Usavršite tehnike disanja na porođaju, vežbajte ih kod kuće i sa babicom i dobar deo stvari koje su važne na samom porođaju ste savladali. Tehnike disanja, kao što su sporo i duboko disanje, ritmičko disanje i disanje u skladu sa kontrakcijama, često se podučavaju u prenatalnim časovima i mogu biti od velike pomoći tokom porođaja.
Pravilno disanje tokom porođaja je važno iz nekoliko razloga:
Smanjenje stresa i anksioznosti: Pravilne tehnike disanja mogu pomoći trudnicama da ostanu mirne i opuštene. Duboko i kontrolisano disanje aktivira parasimpatički nervni sistem, što smanjuje nivo stresa i anksioznosti.
Povećanje kiseonika za majku i bebu: Disanje omogućava da se više kiseonika dostavi do mišića koji rade tokom porođaja, kao i do bebe. Ovo može pomoći u održavanju energije i smanjenju umora.
Ublažavanje bola: Fokusiranje na disanje može poslužiti kao distrakcija od bolova. Takođe, pravilno disanje može pomoći u kontroli kontrakcija i smanjenju nelagodnosti.
Poboljšanje efikasnosti porođaja: Pravilno disanje može pomoći trudnici da bolje koordinira svoje napore tokom kontrakcija, što može ubrzati porođajni proces i smanjiti potrebu za medicinskim intervencijama.
Smanjenje rizika od hiperventilacije: Nepravilno disanje može dovesti do hiperventilacije, što može izazvati vrtoglavicu, trnjenje ruku i nogu, pa čak i gubitak svesti. Pravilne tehnike disanja pomažu u izbegavanju ovih problema.
Podrška psihološkoj pripremi: Vežbanje tehnika disanja tokom trudnoće može pomoći trudnicama da se osećaju pripremljeno i samopouzdano u trenutku porođaja, što može pozitivno uticati na celokupno iskustvo.
Tehnike disanja, kao što su sporo i duboko disanje, ritmičko disanje i disanje u skladu sa kontrakcijama, često se podučavaju u prenatalnim časovima i mogu biti od velike pomoći tokom porođaja.
Fokusirajte se na disanje! Ako vam je lakše, držite oči zatvorene sve vreme dok dišete!
Tehnike disanja na porođaju: Udah/izdah
Vežbajte tokom trudnoće disanje. Bitno je da fokusirano možete što duži vremenski period da održavate iste vremenske razmake između uzdaha i izdaha. Ritmično disanje u normalnim okolnostima pomaže da telo optimalno funkcioniše i da se beba snabdeva adekvatnim količinama kiseonika.
Ovakvo disanje primenjujte kada počnu da se javljaju kontrakcije i sve do momenta dok ne počnu da se javljaju na svakih 5 minuta.
U našim školicama za trudnice savetuju da koristite sledeće načine disanja:
kod učestalih dugih kontrakcija (na 5 minuta) – kada počinje kontrakcija udahnite i izdahnite na usta tri puta, a kako kontrakcija bude rasla koristite brzo površinsko disanje.
kada se kontrakcije javljaju jedna za drugom – koristiti brzo površinsko disanje (udah na nos, izdah na usta)
ako je beba još visoko – disati dvaput kratko, a onda jednom dug izdisaj. Sve vreme bi bilo dobro da ležite na levom boku.
Uglavnom se, ukoliko pohađate pripreme za porođaj, spominju ustaljeni tipovi disanja, ali često se događa da trudnica pronađe svoj ritam disanja koji nije identičan naučenom, a njoj najviše pomogne. Kada kontrakcije budu jake, vaše disanje će biti dosta pliće. To je u redu sve dok ne pređe u panično disanje.
Pokušajte sledeće tehnike disanja na porođaju:
Relaksacija – Ne dozvolite da vam misli lutaju daleko. Polako udišite i izdišite. Kada izdišete pokušajte da ispraznite bilo kakvu napetost iz vašeg tela. Fokusirajte se na mišiće koji su postali zategnuti kada ste pod stresom.
Brojte – Dok udišete, polako brojte do tri ili četiri (onoliko koliko vam je prijatno) i kada izdišete – opet brojte do tri ili četiri. Uglavnom mnogi smatraju da je lakše udisaje brojati do tri, a izdisaje do četiri.
Disanje na nos i usta – probajte da usta držite blago otvorena i dok udišete i izdišete. Istovremeno udišite i na nos i usta, kao i pri izdisajima. Takođe, mnoge žene smatraju da je korisno tokom izdaha koristiti zvuk ”ooooooh” ili ”aaaah”. Između kontrakcija kvasite usta da ne bi ostala suva.
Tehnike disanja na porođaju: Disanje i naponi
U drugoj fazi porođaja, beba gura napolje da ugleda svet. Ženama se često govori da drže dah i guraju što je duže moguće. To više nije preporučljivo jer nema dokaza da to znači ni vama, niti bebi, a povećava rizik od cepanja. Sledite prirodu i gurajte onda kada osetite napon. Možda ćete čak imati i potrebu da gurate u jednom naponu tri do pet puta sa nekoliko udisaja između.
Objavljen: 9. mart 2012. godine, ažuriran: 22. oktobar 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.
18.nedelja trudnoće – Sada ste u drugom stanju punih 17 nedelja. Bebine kosti postaju sada sve tvrđe i formiraju se otisci prstiju. Oči i uši su joj u ispravnom položaju a kapci zatvoreni. Moguće je da ćete sada moći da je osetite kako se pomera. Uskoro ćete raditi i drugi ekspertni ultrazvučni pregled.