Vakcinacija i autizam: Postoji li veza između vakcina i autizma?
Da li postoji dokaz ili studija koji pokazuju da su vakcinacija i autizam na neki način povezani ili da vakcine uzrokuju autizam? Ne, ne postoji veza između vakcina i autizma!
Autizam je stanje koje utiče na mozak i otežava komunikaciju i interakciju sa drugima, a njegov uzrok je nepoznat. Smatra se da genetika, razlike u anatomiji mozga i toksičnost iz okruženja doprinose razvoju ovog stanja. Veoma često u javnosti se pominju naučne studije koje se bave potragom za vezom između MMR vakcina (protiv morbila – malih boginja, zauški i rubeole) i autizma kod dece.
Lažna studija u kojoj postoji veza između vakcina i autizma
MMR vakcina dovedena je u vezu sa autizmom nakon jedne studije Endrua Vejkfilda objavljene u časopisu The Lancet 1998. godine. Ova studija je obuhvatala samo 12 dece. U tom momentu, mediji su predstavili studiju kao senzacionalno otkriće, ali se ubrzo ispostavilo da je Vejkfild manipulisao podacima i da je zaključak studije lažiran i netačan. The Lancet je kasnije povukao taj članak, a uredništvo je objavilo da je bilo prevareno.
Generalni medicinski savet u Velikoj Britaniji je 2010. godine objavio da ovaj rad nije samo zasnovan na lošoj nauci, već je bio namerna prevara i falsifikat od strane dr Endrua Vejkfilda, te mu je oduzeta lekarska licenca. Istražitelji su došli i do saznanja da je advokat koji je tražio vezu između vakcine i autizma platio Vejkfildu više od 435.000 funti za ovu tvrdnju.
Zbog ovih dešavanja, veliki broj istraživača usmerio je svoj rad upravo na ispitivanje postojanja veze između autizma i MMR vakcine, ali do danas ta veza nijednom nije potvrđena.
Ponekad deca mogu da imaju reakciju na vakcinaciju u vidu blage temperature ili osipa, ali je jasno da ozbiljnih reakcija i posledica od MMR vakcine nema. Ukoliko ste zabrinuti za posledice vakcine, najbolje je da se posavetujete sa pedijatrom koji je stručan u ovom domenu.
Centar za kontolu bolesti i preventivu je uporedio grupe dece koja su primila sve preporučene vakcine i one čije su vakcine odložene ili ih nisu primili uopšte. Nije bilo razlike u procentu zastupljenosti autizma između ove dve grupe dece.
Vakcinacija i autizam – strah je ostao
Bez obzira što je kasnije urađeno na desetine opsežnih studija, od kojih NIJEDNA nije pokazala da postoji veza između vakcina i autizma, broj vakcinisane dece u mnogim državama značajno je opao zbog roditeljskog straha. Najveća studija je obuhvatila 660.000 dece u 11 zemalja i nije nađena veza između vakcina i autizma. Posledice toga su tragične. Nakon mnogo decenija u velikom broju zemalja je došlo do epidemija ovih bolesti koje su uzrokovale teške zdravstvene probleme i smrt određenog broja dece.
Čak i u Srbiji, povremeno, među vrtićkom decom izbijaju manje epidemije malih boginja, koje mogu (a ne moraju) ostaviti trajne posledice na zdravlje obolele dece.
Objavljen: 25. april 2013. godine, ažuriran: 24. januar 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Možda vas izluđuje to što dete žvaće majicu, ali ako se prisetite faze kada je bilo beba i stavljalo u usta sve što uspe da dohvati, možda će vam stvari postati jasnije. Bebe to rade da bi naučile kako izgleda svet oko njih, kada ih muči izbijanje zubića, ali ako pričamo o godinama kasnije, zašto dete stavlja majicu u usta? Koji je razlog što deca to rade?
Razvoj samopouzdanja kod dece samohranih roditelja je kompleksan proces koji može biti pod uticajem različitih faktora. Ova tema postavlja zanimljiva pitanja o tome kako jednoroditeljska porodica utiče na formiranje samopouzdanja kod dece u poređenju sa decom koja žive sa oba roditelja.
Kada se javi krvarenje iz nosa kod dece, a posebno ako se odmah ne zaustavi. Roditelji se nekada uspaniče. Često na potpuno pogrešan način pokušavaju da zaustave krvarenje, kao što su zabacivanje glave ili postavljanje deteta da legne. Krv iz nosa kod deteta u većini slučajeva nije razlog za brigu.
Roditeljima beba se čini da je seksualni razvoj njihove dece veoma daleko. Zapravo, naučno je dokazano da se dešava da već na ultrazvučnom pregledu može da se uoči erekcija kod beba dečaka, kao i prva vaginalna lučenja već tokom prvog dana nakon rođenja. Seksualnost kod dece i njen razvoj tokom prvih godina života je ključan za normalno odrastanje deteta.