Bubuljice u pubertetu: Pubertet, bubuljice i kako ih rešiti
Većina tinejdžera zna kakav su problem bubuljice u pubertetu. Kod nekih je ova pojava mnogo intenzivnija u vidu velikih upaljenih akni, dok drugi imaju samo pojačano lučenje sebuma u takozvanoj „T zoni“ lica na kojoj se javljaju mitiseri.
Pojava bubuljica nije ozbiljan zdravstveni problem i osim moguće pojava ožiljaka drugih većih fizičkih poteškoća vremenom ne bi trebalo da bude. Međutim, akne su nekada velika psihološka barijera za već emotivno osetljivu decu.
Nisu svi ljudi skloni aknama podjednako. Tačan uzrok zbog koga se kod nekih pojavljuju akne nije poznat. Genetika može imati važnu ulogu. Ako su vaši roditelji imali akne, moguće je da ćete ih i vi imati.
Da li su androgeni uzrok pojave bubuljica?
Androgeni su hormoni koji mogu imati ulogu u pojavi bubuljica. Oni se i kod dečaka i devojčica povećavaju u pubertetu. Androgeni čine da masne žlezde na koži postaju veće i stvaraju veće količine sebuma.
Androgeni se mogu povećati zbog brojnih hormonskih promena koji uključuju trudnoću ili upotrebu pilula za kontracepciju.
Pojedini lekovi mogu izazvati pojavu akni. To su pre svega andogeni koji se koriste kao lekovi, lekovi protiv epilepsije, litijum i prednizon.
Kozmetika i šminka koja u sastavu imaju uljanu komponentu mogu začepiti pore. Savetuje se korišćenje samo proizvoda na vodenoj bazi kako bi se smanjio rizik od pojave bubuljica.
Ostali uzroci:
Trenje nastalo uzrokovano trljanjem kože oštrijim pilingom.
Ceđenjem akni i mitisera.
Usled pritiska kože kacigom, rancem ili uskim okovratnicima i garderobom od sintetičkih materijala.
Promena nivoa hormona 2 do 7 dana pred menstruaciju.
Stres.
Kako izgledaju akne u pubertetu?
1. Mitiseri
Crna boja mitisera nije prljavština već boja koja se dobije oksidacijom ili može biti od bakterija i mrtvih ćelija kože. Mitiseri su pore ispunjene sebumom koje nisu prekrivene kožom.
2. Akne sa belim vrhovima
Ove akne imaju bele vrhove, to su pore napunjene sebumom i prekrivene kožom.
3. Upaljenje bubuljice – papule (čvrste promene iznad ravni kože, nastale kao posledica zapljenja kože, crvenilo bez vidljivog gnoja), pustule (žućkaste, gnojem napunjene otekline) i nodule (veća i tvrđa zapaljenja na koži).
4. Cistične akne
Cistične akne su potkožne bubuljice koje mogu biti bolne. Javljaju se kada je pora blokirana i praćene su infekcijom i upalom. One nikada nisu uzrokovane hranom ili lošom higijenom.
Papule, pustule ili kvržice: Ozbiljnije lezije koje se pojavljuju crvene i natečene zbog upale ili infekcije tkiva oko začepljenih folikula, koje su često bolne i teško se osećaju.
Bubuljice i akne u pubertetu – kako ih izlečiti?
Kada se radi o pojavi akni koja se ponavlja, važno je da se raspitate kod stručnog lica. Nemojte sami pokušavati da rešite problem istiskivanjem bubuljica. Kod nekih hroničnih problema sa aknama, neophodno je da se obratite dermatologu. Dermatolozi su lekari specijalizovani za kožne probleme i oni najpre mogu pomoći da se ne napravi šteta koja će dovesti do pojave ožiljaka.
Kod blažih ali konstantnih problema sa aknama, možete za savet pitati i lekara opšte prakse ili pedijatra.
Postoje lekovi koji se prepisuju za lečenje akni, a uključuju lekove koji se izdaju na lekarski recept i potreban je poseban oprez kod korišćenja. OBAVEZNO ih uvek koristite uz strogu kontrolu i nadzor dermatologa. Nikako ih nemojte mazati povremeno, po potrebi i na svoju ruku, ako vam lekar nije savetovao tačno vreme i doziranje određenog leka.
Dermatolog će u nekim fazama lečenja akni možda uključiti i antibiotsku terapiju. Takođe, može se dogoditi da od vas zatraži da zakažete pregled kod endokrinologa kako bi se utvrdio vaš hormonski status koji može biti uzročnik da se pojave bubuljice u pubertetu.
Antibiotici se savetuju jer pomažu da se akne kontrolišu suzbijanjem bakterija koje se javljaju i smanjujući upalu koja ih često prati. Obično se doziraju u periodu od 4 do 6 meseci uz postepeno smanjivanje doziranja i prekidaju kada dođe do poboljšanja akni.
Preparati koje će vam savetovati stručno lice uglavnom sadrže: sirćetnu kiselinu, salicilnu kiselinu, sumpor i benzoil peroksid. Oni su sastojci velikog broja kozmetičkih proizvoda koje će vam preporučivati u borbi sa aknama. Ima ih u gelovima za umivanje, tonicima za lice, kremama, sapunima i tečnim puderima za problematičnu kožu.
Uz redovnu higijenu i korišćenje kozmetičkih sredstava trebaće između 4 i 8 nedelja da primetite poboljšanje stanja vaše kože i kako se akne u pubertetu smanjuju.
Kozmetički tretmani u borbi protiv akni
Postoje brojni kozmetički tretmani u lečenju akni. Važno je da se obratite nekome ko zaista ima dugo iskustvo i otvoren je za saradnju sa dermatologom. Tretmani koji nisu previše intenzivni mogu da pomognu. Detaljno se raspitujte da li mogu ostati ožiljci i kada je dozvoljeno izlaganje suncu. Svaki profesionalac će vas to uputiti.
Terapija lampom sa infracrvenim zracima može da ublaži upalu.
Piling koji uključuje salicilnu kiselinu može da otpuši pore.
Kako da prihvatite da su akne u pubertetu sastavni deo odrastanja?
Ne dozvolite da akne utiču na vaše samopouzdanje. Budite strpljivi i učinite sve da pobošljate svoju kožu uz saradnju sa dermatologom. Danas je imperativ biti zdrav i prirodan. Srećom pa veliki dijapazon kozmetičkih i lekovitih sredstava pomaže da se poboljša naše zdravstveno stanje i izgled za relativno kratak period. Na tržištu postoje brojne kreme od kojih su neke potpuno prirodne.
Istaknite svoje vrline, one fizičke prednosti koje možete (lepu kosu, oči), nemojte se kriti i stideti svog izgleda zbog akni. One su prolazna stvar, a važno je ono što ste vi i što ostaje. Da li ćete privremeno lečiti bubuljice ili nositi protezu? Zaista nije važno. Važno je da ste hrabri da se uhvatite u koštac sa problemom i rezultat koji će doći vremenom.
Saveti za srečavanje da se pojave bubuljice u pubertetu
· Nemojte previše puta u toku dana prati lice jakim sredstvima. Važno je da ne koristite agresivne pilinge koji mogu da oštete kožu. Čak ni samo pranje vodom prečesto nije dobro za kožu. Time kožu iritirate i isušujete, a onda telo proizvodi još masnoće da bi je prirodno hidrirala što uzrokuje pojavu većeg broja novih bubuljica.
Bubuljice u pubertetu nisu nastale zbog prljavštine i sasvim je dovoljno da operete lice dva puta dnevno nekim blagim sredstvom.
· Uvek birajte proizvode bez ulja i prirodne proizvode. Oni neće začepiti vaše pore na licu.
· Ne cedite bubuljice u pubertetu, a i inače. Ceđenjem možete bakterije potisnuti još dublje u kožu, a rizikujete i da vam ostanu ožiljci.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Pubertet je period burnih promena koje pogađaju i um i telo tokom puberteta. Glavni "pokretači" svih tih promena su hormoni – hemijske supstance koje proizvode žlezde u telu i koje utiču na skoro svaki aspekt razvoja.
Dečaci u pubertetu su veoma osetljivi, iako će vam njihovo ponašanje veoma često izgledati sasvim suprotno. Dečaci inače ne razmišljaju mnogo o odrastanju unapred, posebno kada je u pitanju njihov telesni razvoj. Oni često misle da se nikada neće zaljubiti i da je sve to jedno veliko “bljak”.
Devojčice intenzivno rastu u pubertetu, u periodu između 10. i 14. godine, a dostižu svoj rast obično kada napune 15 godina i to je vreme kada devojčice prestaju da rastu.
Dok jedna grupa roditelja smatra da su bebe i mališani najveći izazov roditeljstva, drugi smatraju da su to deca u pubertetu. Šta je veći izazov za roditelje – mala ili velika deca? Da li je teže imati malo dete ili tinejdžera?
Pubertet često počinje pre nego što roditelji to očekuju, a ponekad i pre nego primete, posebno kada su u pitanju devojčice u pubertetu. Ovo je period na koji često niko od članova porodice nije u potpunosti spreman, a ni siguran kako da se snađe i ponaša.
Bilo da ste roditelj ili dete, sigurno ste se zapitali kako se nositi s promenama raspoloženja u pubertetu. Tokom puberteta, tinejdžeri često prolaze kroz emocionalne “rolerkostere” – u jednom trenutku osećaju se odlično, a već u sledećem tužno, besno ili zbunjeno. Ovo nije znak da nešto nije u redu – već prirodan deo razvoja. Ključ je razumevanje i usvajanje strategija za nošenje sa tim promenama.