Nema sumnje da je za normalne uslove dojenje najbolje za vaše dete. Prednosti i koristi su brojne, što za bebu, što za mamu. Koje su sve prednosti dojenja i zašto je najbolje dojiti?
Sve prednosti dojenja za bebu:
napravljeno je po meri – vaše mleko prilagođeno je potrebama vašeg novorođenčeta i menja se u skladu sa tim kako beba raste i menja se.
lakše se vari u odnosu na kravlje zbog manjeg postotka belančevina.
bezbedno je – znate da nije loše pripremljeno, zaraženo ili pokvareno (sem kod izuzetnih kontraindikacija za dojenje).
deluje blagotvorno na stomak – bebe gotovo nikad nemaju zatvor, proliv retko, manje se dešava ojed, a i estetski je prijatnijeg mirisa do uvođenja čvrste hrane.
masnoće koje ne goje – studije pokazuju da će dojene bebe manje patiti od suvišne težine, ali i sklonosti ka gojenju kasnije u životu.
sprečava alergije – nema alergije na majčino mleko (sem ponekad na određene namirnice koje čine majčinu ishranu).
sprečava infekcije – dojene bebe ređe oboljevaju u prvoj godini života od respiratornih, urinarnih i infekcija uha, a posebno mesto u podsticanju imuniteta ima kolostrum.
jača vilicu – podstiče pravilan razvoj vilice, nepca i zuba.
podstiče razvoj mozga – studije kažu da utiče na podsticanje inteligencije, bar do 15.godine, a veliki uticaj izgleda ima posebna bliskost majke i bebe koja se na ovaj način uspostavlja.
Sve prednosti dojenja za majku:
praktičnost – ne zahteva prethodno angažovanje (planiranje, pakovanje, opremu); uvek i svuda je na raspolaganju; uvek odgovarajuće temperature.
ekonomičnost – nema kupovine veštačkih formula, flašica, cucli; bacanja polupotrošenih pakovanja i slično.
brži oporavak – potpomaže da se materica skupi na pretporođajnu veličinu; smanjuje lohije; daje više vremena za odmor majci.
ubrzava povratak na staru liniju – potpomaže sagorevanje nakupljene masnoće.
jača kosti – po prestanku dojenja, podstiče proces mineralizacije vaših kostiju.
odlaganje menstrualnog ciklusa – u izvesnom stepenu sprečava ovulaciju i menstruaciju (napomena: dojenje nije kontracepcija).
smanjuje rizik od pojave raka – dokazano za određene vrste raka kasnije u životu.
dobrobit bez premca – telesno zbližavanje, emocionalno ispunjenje, zadovoljstvo, ljubav su samo neke stavke kojima se jača veza između vas i bebe.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?