Dojenje i carski rez: Da li je carski rez prepreka za dojenje?
Često se spominje da dojenje i carski rez ne idu baš lako zajedno i da porođaj carskim rezom dovodi u vezu sa problemima sa dojenjem. Kako je dojenje od velike koristi i za bebu i majku, rađena je studija sa ciljem da odgonetne nedoumicu da li je carski rez prepreka za dojenje.
Ova klinička studija rađena je u Kini i u njoj je učestvovalo ukupno 2058 pacijenata, sa ciljem da se utvrdi da li porođaj carskim rezom ima uticaj na uspešnost dojenja u prvih 6 meseci nakon porođaja.
Carski rez i dojenje se često dovode u vezu kao otežani faktor za pravilno i uspešno uspostavljanje laktacije.
U Srbiji se još uvek veliki broj carskih rezova obavlja u opštoj anesteziji, za raziku od razvijenih zemalja gde je to retkost, prednost se daje regionalnim vrstama anestezije, odnosno, akcenat je da je majka u svesnom stanju bez obzira na vrstu porođaja.
Anestezija može biti razlog zašto prelazno mleko sporije nadolazi, kao i jaki bolovi koji su prisutni nakon porođaja carskim rezom. Tu je, svakako, i sam carski rez kao operacija i jedna vrsta postoperativne traume može da bude prisutna.
Ipak, ne treba zaboraviti da je bebin želudac u prvim danima veličine trešnje i da će joj čak i kolostrum koji se pravio u grudima tokom trudnoće biti dovoljan. Više o tome možete pročitati u tekstu – Dojenje posle carskog reza, Udruženja Roditelj
Ova klinička studija je rađena u Kini, ali se sudeći prema navodima, može primeniti bilo gde u svetu. Stoga, lokacija sprovođenja studije nema uticaj na rezultate. Svi u svetu znaju koliki je značaj dojenja, od toga da smanjuje rizik od mortaliteta kod deteta i majke, do toga da dojena deca imaju bolji kognitivni razvoj koji se nastavlja kroz dalji život. Podaci stope dojenja uzeti su iz Nacionalne reprezentativne ankete (Kineska ishrana i zdravstveni nadzor) i objavljeni 2013. godine. Na uzorku 14539 dece do dve godine starosti iz 55 županija u 30 provincija Kine, rezultati su sledeći:
8% dece je bilo isključivo dojeno tokom prvih 6 meseci;
11.5% je dojeno do godinu dana starosti;
6.9% je dojeno do dve godine starosti.
Zaključak studije: Povećanje stope dojenja do 50% u prvih 6 meseci, smanjilo bi stopu smrtnosti za 5% kod dece uzrasta do 5 godina.
Studija o uticaju carskog reza na dojenje
Pomenuta studija rađena je tako što su podaci o porođaju uzeti iz evidencije pacijenta, a informacije o hranjenju su prikupljane licem u lice sa svim učesnicima studije. Rezultat studije je pokazao da je problem sa dojenjem u 95% slučajeva (1943 učesnice) izazvan pogrešnim ili lošim iniciranjem dojenja i odloženog početka dojenja (1450 učesnica).
Zaključeno je da je carski rez nezavisan faktor u odnosu na stopu uspešnosti dojenja.
Potrebno je smanjiti stopu carskih rezova i raditi ih samo i isključivo kada su medicinski neophodni, a sa druge strane pružiti adekvatnu podršku majkama tokom prvih dana, kako bi pravilno uspostavile dojenje. Još jedan od faktora koji je veoma bitan je edukacija majki tokom trudnoće o dojenju. Izvor: The Lancet
Objavljen: 15. jul 2022. godine, ažuriran: 23. novembar 2024. godine
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur – planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima. Za razliku od drugih Rakova, rođeni 5. jula deluju manje povučeno, otvoreniji su za komunikaciju i stalno traže nove uvide…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Rođeni 5.jula pripadaju znaku Raka, ali se njihov karakter dodatno oblikuje pod uticajem broja 5, kojim vlada Merkur - planeta komunikacije, učenja i kretanja. Ova kombinacija čini ih mentalno radoznalim, emotivno inteligentnim i dinamičnim ličnostima.
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
33.nedelja bebinog razvoja – Verovali ili ne, bebe u ovom uzrastu mogu da računaju. Već u uzrastu od 24 nedelje, one mogu da predvide na osnovu iskustva koliko događaja će slediti. Ne umeju, razume se, da broje “jedan, dva, tri” kao starija deca, ali u globalu znaju da će se neka pojava sastojati od 3 radnje, na primer.
32.nedelja bebinog razvoja – Već sada shvatate neke karakteristike bebine ličnosti. Iako je svaka beba priča za sebe i nema potrebe da je upoređujete, vi i članovi vaše porodice ste verovatno shvatili neke osnovne odlike ličnosti vašeg deteta.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?