Skraćen grlić materice u trudnoći
Skraćen grlić materice nije tako retka pojava u trudnoći, a smatra se da je grlić skraćen kada je kraći od dva centimetra.
Koristimo kolačiće kako bismo vam omogućili efikasnu navigaciju i obavljanje određenih funkcija. Detaljne informacije o svim kolačićima možete pronaći u svakoj kategoriji pristanka u nastavku.
Kolačići koji su kategorizovani kao „Neophodni“ čuvaju se u vašem pregledaču jer su ključni za osnovne funkcionalnosti sajta....
Neophodni kolačići su potrebni za omogućavanje osnovnih funkcija ovog sajta, kao što su bezbedna prijava ili podešavanje vaših preferencija za pristanak. Ovi kolačići ne čuvaju nikakve lične podatke koji bi vas mogli identifikovati.
Funkcionalni kolačići pomažu u izvršavanju određenih funkcija, kao što su deljenje sadržaja sajta na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i druge funkcionalnosti trećih strana.
Analitički kolačići se koriste za razumevanje načina na koji posetioci interaguju sa veb-sajtom. Ovi kolačići pomažu u prikupljanju informacija o metriki kao što su broj posetilaca, stopa napuštanja stranice, izvor saobraćaja itd.
Kolačići za performanse koriste se za razumevanje i analizu ključnih pokazatelja učinka veb-sajta, što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva posetiocima.
Reklamni kolačići se koriste za prikazivanje prilagođenih oglasa posetiocima na osnovu stranica koje ste prethodno posetili, kao i za analizu efikasnosti reklamnih kampanja.
Postoje brojni razlozi zašto beba ostaje budna tokom noći i zašto beba ne spava noću. Možda je samo gladna ili pak želi da sisa da bi osetila vašu blizinu, možda joj fali sigurnost ili je nešto žulja ili boli. Izbijanje zuba može da poremeti spavanje, kao i bebini strahovi i promene – mama je počela da radi, polazak u jasle, preseljenje, dolazak novog člana u porodicu.
U ovom tekstu
Ako se vaša beba budi tokom noći, i ona i vi ćete biti iscrpljeni. Nedostatak energije će uticati i na vaše dnevne aktivnosti, a samim tim možete više biti skloni i depresiji.
Mnoge bebe se bude tokom noći i kada nisu gladne nekada i nakon prvog rođendana. Ako vama to ne smeta, onda je u redu, ali ako ste iscrpljeni, vreme je da probate da nešto promenite.
Evo nekih ideja koje možete primeniti kod beba starijih od šest nedelja nadalje:
Dobro bi bilo da od samog starta pravite razliku između aktivnosti tokom dana i tihe noći. Tokom dana nemojte zamračivati sobu kada beba spava, a dojenje i presvlačenje noću obavljajte uz prigušeno svetlo. Tokom noći nemojte mnogo da pričate sa bebom dok je presvlačite ili hranite i izbegavajte da je dodatno razbuđujete na bilo koji način. Saznajte više: Beba je zamenila dan za noć
Dajte bebi priliku da zaspi sama. Već od šest nedelja, kada obavite večernji ritual spustite bebu u krevetac na leđa kada je pospana, a još uvek budna. Nema potrebe da navikavate bebu da zaspi dok sisa ili pije mleko. Time samo veću štetu pravite sebi.
Pripremite bebu za spavanje tako što ćete smanjiti aktivnosti pred spavanje. Pročitajte sve o večernjem ritualu bebe.
Ako je beba starija od šest meseci, dajte joj plišanu igračku ili ćebence. Sa navršenih pola godine beba postaje svesna odvajanja, tada poznati objekat u krevetu može da bude uteha. Deca se često vežu za neku igračku kada polaze u vrtić ili mama počinje da radi. Ne stavljate blizu bebine glavice igračku ako je mlađa od 6 meseci, jer može da izazove gušenje.
Ako je beba starija od četiri ili pet meseci, a plače kada je spustite u krevetac dajte joj par sekundi, da se umiri. Ako se to ne dogodi, uđite i pomilujte je, recite da ne brine i da ste tu, a zatim izađite. Ako nastavi da plače, ponovite postupak. I radite to nekoliko puta. Ako i dalje bude plakala, možda joj nešto fali ili ipak ostanite neko vreme kraj nje da joj čitate priču, a postepeno iz dana u dan skraćujte umesto da produžavate vreme priče pred spavanje.
Stručnjaci smatraju da je obilazak bebe i umirivanje odlična metoda, s tim da se beba treba napuštati vremenom na po nekoliko minuta (počnite sa dva, pa produžavajte do deset). Nemojte da osećate grižu savesti jer su stručnjaci utvrdili da ne možete naneti štetu detetu, a možete mu pomoći da lakše zaspi.
Ova metoda ne odgovara svim roditeljima jer neki naprosto ne mogu da slušaju bebin plač. Ovo nema veze sa tim da neko više ili manje voli svoju bebu, već su prosto tipovi ljudi različiti. Zato je najbolje da odredite svoj ritam umirivanja bebe i ulazaka/izlazaka iz sobe. Studija je pokazala da je dugoročno posmatrano to doprinelo boljem snu i roditelja i dece.
Međutim, ne treba dete ostaviti noću da plače duže. Osim u izuzetnim situacijama (otišli ste na proslavu ili u grad), uvek roditelj treba da bude taj koji će noću umirivati bebu, a ne bake i drugi ljudi. Poverenje koje se gradi kada bebi, tj detetu pokazujete da ste tu za njega i da je zaštićeno je jedno od ključnih za dalji psihološki razvoj.
Objavljen: 20. septembar 2016. godine, ažuriran: 25. oktobar 2024. godine
Skraćen grlić materice nije tako retka pojava u trudnoći, a smatra se da je grlić skraćen kada je kraći od dva centimetra. Problem nastaje kada je grlić i otvoren više od 2,5 cm, te je tada uglavnom potrebna terapija i strogo mirovanje. Važno je da pratite uputstva i preporuke lekara, da redovno odlazite na preglede…
Revival 90-ih godina prošlog veka. Ova moda i dalje inspiriše savremene trendove. Karakteristični komadi tog perioda, poput slip haljina, kratkih majica, begi farmerki i kožnih jakni, sada dobijaju modernu interpretaciju. Ako volite estetiku 90-ih, ali želite da je prilagodite današnjem stilu, evo saveta kako da nosite ove trendove na sofisticiran i svež način. Revival 90-ih…
Iskrena da budem, ne znam zašto se ove šnicle zovu kineske šnicle i da li zaista imaju neke veze sa kineskom kuhinjom, tek nama su veoma često na repertoaru već dugi niz godina. Od kada njih pravimo, odustali smo od klasičnih faširanih i bilo kojih sličnih oblika od mlevenog mesa. Ove se prave jednostavno i…