Ishrana tokom trudnoće: 10 predloga šta jesti, a šta izbegavati?
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Analiza spermograma spada u osnovne analize koje se rade na početku ispitivanja neplodnosti. Uzorak se obezbeđuje masturbacijom u posebnoj prostoriji u laboratoriji, ili ponekad se ejakulat može doneti u laboratoriju (ali samo ako je to moguće veoma brzo učiniti). Spermogram se obično analizira nakon što je muškarac apstinirao 3 do pet dana, a dva dana nije pio alkohol. Rezultati su najčešće gotovi u roku od 24 sata.
U ovom tekstu
Rezultati spermograma, koji se takođe naziva i analizom sperme, pružaju detaljne informacije o kvalitetu muškog ejakulata i plodnosti. Neki od ključnih parametara koje oni pokazuju su: volumen ejakulata, koncentracija sperme, ukupan broj spermatozoida, pokretljivost, morfologiju, vitalnost, ph vrednost i prisustvo leukocita. Svaki od ovih parametara može pomoći u proceni muške plodnosti i u identifikaciji mogućih problema koji bi mogli uticati na šansu za začeće.
Volumen sperme: 2-8 ml – Smatra se da i nešto niže i više vrednosti – od 1,5 do 10ml ne moraju da ukazuju na problem.
Volumen sperme odnosi se na količinu sperme koja se izbaci tokom ejakulacije. To je jedan od osnovnih parametara koji se analiziraju u spermogramu. Normalan opseg volumena sperme je obično između 1.5 i 5 mililitara po ejakulaciji. Ovaj volumen ukazuje na zdravu funkciju seminalnih vezikula i prostate, koje su značajne za proizvodnju tečnosti u spermi.
Nizak volumen: Volumen manji od 1.5 mililitra može ukazivati na nekoliko mogućih problema:
Normalan volumen sperme je važan za optimalnu funkciju sperme jer veći volumen može bolje prenositi spermatozoide kroz ženski reproduktivni trakt, što povećava šanse za oplođenje
Boja sperme: bela ili žućkasta
Boja koja odstupa od uobičajenih vrednosti može da ukaže na zdravstveni problem.
Boja sperme može varirati i često pruža važne informacije o zdravlju i mogućim medicinskim stanjima. Evo nekoliko uobičajenih varijacija u boji sperme i na šta one mogu ukazivati:
Likvefakcija: unutar 20 minuta
Sperma se najpre zgrušava, a onda se pod uticajem enzima pretvara u tečnost. Ukoliko se ovo ne dogodi posle pola sata, to znači da spermatozoidi ostaju u grudvicama pa je oplodnja veoma otežana ili nemoguća. Ukoliko se spermatozoidi slepljuju jedan za drugi, taj proces naziva se aglutinacija
pH sperme: 7,2 – 8,0 – Ejakulat treba da bude blago alkalan, nasuprot kisele sredine unutar materice.
Treba napomenuti da je oplodnja moguća i ukoliko je broj spermatozoida manji, a naročito ako je visok procenat progresivnih, odnosno brzo pokretnih.
Pokretljivost spermatozoida: > 50 % progresivnih ili 25 % brzo progresivnih
Spermatozoidi se različito kreću. Jedan broj je progresivno pokretan, jedan sporo pokretan, a postoje i slabo pokretni i nepokretni spermatozoidi. Što ima više brzo pokretnih, odnosno progresivnih spermatozoida, to je kvalitet semene tečnosti bolji.
Morfologija spermatozoida: > 40 % normalnog oblika
U svakom ejakulatu može se naći neki procenat deformisanih spermatozoida, a ukoliko je on veliki, to otežava ili onemogućava oplodnju. Analiza spermograma će pokazati morfologiju spermatozoida. Spermatozoidi mogu imati anomaliju glave, vrata, sedine tela, repa ili citoplazmatske kapljice.
Leukociti u spermi: < 1 mil./ml
Kada analiza spermograma pokaže povećan broj leukocita ukazuje na infekciju pa se preporučuju dodatne analize.
Pročitajte još: Spermokultura
Promenite ishranu zbog poboljšanja sperme
Postoji nekoliko vitamina i minerala koji su ključni u proizvodnji zdravih spermatozoida:
Preparati i njihov sadržaj za bolji spermogram
Postoje brojni preparati koji pomažu u poboljšanju kvaliteta spermograma. Većina sadrži sledeće komponente:
Literatura:
Objavljen: 15. jun 2012. godine, ažuriran: 11. decembra 2024. godine
Ishrana tokom trudnoće ima ključnu ulogu u zdravlju trudnice i pravilnom razvoju bebe. Pravilno izbalansirana ishrana obezbeđuje dovoljno nutrijenata, energije i gradivnog materijala za rast i razvoj ploda, ali i pomaže trudnici da lakše podnese fizičke i hormonske promene. U ovom tekstu1 Ishrana tokom trudnoće: 10 namirnica koje TREBA JESTI tokom trudnoće1.1 Ishrana tokom trudnoće:…
Došla je sezona mladog luka, a ako biste da ga korstite kao sastojak u salati, satrica je pravi izbor za vas. Recept za ovu salatu je veoma jednostavan, a tokom prolećnih i letnjih meseci može biti divno osveženje i dodatak uz obrok. Satrica – sastojci: Kako se pravi satrica, jednostavna salata od mladog luka? Iseckajte…
Postoje načini kako prirodno povećati plodnost, mada morate imati u vidu da ne postoji čarobni štapić ukoliko postoji određena dijagnoza steriliteta i ozbiljan zdravstveni problem. Na šta bi svi parovi trebali da obrate pažnju ukoliko planiraju potomstvo i koji je zdrav put na putu do što bržeg ostvarivanja trudnoće? Kako prirodno povećati plodnost U procesu…