PMS ili predmenstrualni sindrom se odnosi na fizičke i emocionalne simptome koje doživljavaju neke žene uoči menstruacije. Simptomi PMS-a neretko utiču na kvalitet života, a obično prestaju nakon što žena dobije menstruaciju.
Stalno odnekud čujete da se ova reč spominje, ali nisu svi baš sugurni da znaju šta je PMS? Predmenstrualni sindom predstavlja poremećaj koji se javlja u drugoj polovini menstrualnog ciklusa, u lutealnoj fazi, a koji prestaje sa početkom menstruacije ili neposredno posle.
Obuhvata različite tegobe koje ometaju psihičko zdravlje i radnu sposobnost žene i tako umanjuju kvalitet života. Pravi uzrok problema sa predmenstrualnim sindromom nije utrvrđem. Neki smatraju da su razlozi u hormonskim disbalansima, povišenim vrednostima nekih hormona ili neadekvatnom lučenju serotonina i dopamina, zatim u nedostatku nekih vitamina ili hipoglikomiji (niskom nivou šećera u krvi).
Šta uzrokuje pojavu predmenstrualnog sindroma?
Nije jasno zašto žene imaju ove simptome, ali moguće je da se sve dešava zbog određenih hemikalija u mozgu koje imaju interakciju sa progesteronom. Mentalno, kao i fizičko zdravlje mogu uticati na pojavu, kao i telesna težina, izloženost stresu i postojeće zdravstveno stanje.
kardiovaskularni (ubrzan rad srca, preskakanje srca).
Karakteristično za simptome je što neki od njih ne traju sve vreme već se periodično pojavljuju, a kod nekih i traju sve vreme. To je potpuno individualno. Nekada se simptomi menjaju iz minuta u minut. Emocionalna napetost uglavnom pogoršava sve simptome. Saznajte više: Simptomi predmenstrualnog sindroma
Oko 50% žena koje imaju problem sa PMS-om ima još neki zdravstveni problem koji se može pogoršati tokom ovog perioda meseca. Posebno se to može odraziti na zdravstvene probleme kao što su:
Depresija i anksioznost – Oni se najčešće preklapaju sa ovim sindromom, a simptomi im mogu biti slični.
Sindrom hroničnog umora – pogoršava se pre i tokom menstruacije, a ove žene mogu imati obilno krvarenje i preuranjenu menopauzu.
multivitamini, diuretici, analgetici, anksiolotici i antidepresivi.
Promene životnog stila
Zdrav način života može da pomogne da dođe do smanjenja simptoma. U to spadaju fizička aktivnost, zdrava ishrana, dovoljna količina vode i manje kofeina i alkohola.
Isprobajte tehnike opuštanja poput joge, meditacije i adekvatnog sna. Takođe je važno i da izbegavate stres kada god je to moguće.
Da, simptomi se mogu pogoršati u kasnim tridesetim ili četrdesetim godinama, kako se približavate menopauzi. Tranzicija u menopauzu naziva se perimenopauza. Ovo posebno važi za žene koje su i inače imale velike fluktuacije hormona tokom ciklusa. Dobra vest je da se nakon menopauze PMS više ne javlja.
Objavljen: 10. maja 2013. godine, ažuriran: 14. februar 2025. godine
Rođeni 12. jula poseduju emotivnu dubinu i intuiciju znaka Raka, ali su dodatno obogaćene brojem 12, koji u numerologiji spaja individualnost broja 1 i društvenost broja 2, čineći ih komunikativnim, empatičnim i kreativnim dušama sa darom za izražavanje.
Nekim devojkama je jedna dojka upadljivo veća od druge. Nejednak rast grudi u pubertetu je sasvim normalna pojava. Ne mora da znači da će razlika ostati podjednako uočljiva, ali je normalno i da uvek budu malo nejednake.
U 22. nedelji trudnoće, vaša beba se razvija brzo i sada je veličine oko 28 cm i teži oko 450 grama. Njegove ili njene kosti postaju tvrđe, a mišići i pluća se i dalje razvijaju. Vaša beba takođe počinje stvarati slojeve masnog tkiva koji će mu pomoći da održava toplinu nakon rođenja.
Endometrioza se može proširiti i na okolne organe te postoji mogućnost da se javi i endometrioza bešike. Ono je jedan od razloga zbog kojih se mogu javiti i bolovi tokom seksualnog odnosa ili menstruacije.
Kod nekih žena, svrab oko vulve i vaginalni svrab se javljaju iz različitih razloga. Nekada je posledica korišćenja previše intenzivnih sapuna ili veštačkih tkanina, ali može se javiti i zbog postojanja bakterijske vaginoze ili gljivične infekcije.
Cervikalna displazija ili displazija grlića materice je prekancerogeni rast ćelija koje se razvijaju na površini grlića materice. HPV infekcija može da uzrokuje displaziju grlića materice i iako nije kancerogena, stručnjaci ovo stanje opisuju kao preteču raka grlića materice.
Bakterijska vaginoza može biti seksualno prenosiva, sugeriše nova studija objavljena u časopisu New England Journal of Medicine iako se do sada smatralo da bakterijska vaginoza ni u kom smislu ne može biti seksualno prenosiva bolest.