Postoje neke stvari koje će beba promeniti kada stigne. Neke od ovih promena su na bolje, neke na gore, ali jedno je sigurno – one koje teže padaju su uglavnom privremene. Sve će zavisiti i od toga koliko vi želite bebu i koliko ste spemni za nju.
Šta se menja kad stigne beba
Svako će vas upozoriti da imati bebu znači da će se vaš život promeniti. Naravno, imaćete manje novca (i sna) i puno više odgovornosti.
Ali postoji i jako mnogo promena koje će uz bebu, neočekivano obogatiti vaš život:
Možete da otkrijete unutrašnju snagu za koju nikada niste znali da imate.
Prihvatate da se zadnjih 7 kilograma iz trudnoće koje ne možete da skinete apsolutno isplate.
Ne trebate više sat – beba sada postavlja svoj dnevni raspored.
Poštovaćete i voleti svoje roditelje na jedan novi način.
Svaku bol i patnju bebe osećate mnogo više nego svoje vlastite.
Ne smeta vam što idete u krevet u 21h u petak uveče.
Vaše srce je moguće razbiti mnogo lakše.
Otkrivate koliko toga je moguće reći o jednom malom dečijem zubu.
Gledate svoje dete u ogledalu umesto sebe.
Više vam se ne gade bebine telesne funkcije – u stvari, fascinirani ste njima. (Jupi, kaka!)
Više vam se ne čine velikim stvari koje ste uradili da biste mogli da dođete do deteta.
Konačno cenite svoje telo!
Shvatite da bebin jorgan ima magičnu moć!
Možete da uputite roditeljima sa bebom koja vrišti „znam taj osećaj“ pogled, umesto onog „zar ne možete da je utišate?“.
Stvorite vreme za još jedan dečji zagrljaj i poljubac, čak i ako to znači da ćete zakasniti.
Shvatite da je moguće voleti potpunog stranca.
Saznali ste da je tuširanje luksuz, a kamoli odlazak u frizerski salon.
Konačno uspevate da razgovarate sa sramežljivim susedom u svojoj ulici, jer imate dete u vašim rukama.
Shvatite da su mnoge stvari besmislene, a izgledalo je da su tako važne.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Priraslice su česte kod ponovljenih carskih rezova, a učestalost se povećava sa svakim dodatnim carskim rezom. Prema istraživanjima, priraslice se javljaju kod oko 30-40% žena nakon prvog carskog reza. Nakon drugog carskog reza, taj procenat raste na oko 60-70%, dok nakon trećeg carskog reza učestalost priraslica može biti čak 80-90%.
Visok pritisak posle porođaja (postpartalna hipertenzija) nije retkost, a kod čak 10% žena on ostaje povišen i nakon šeste nedelja posle porođaja. Postporođajni period je veoma delikatan, oporavak posle porođaja je dugotrajan i treba imati u vidu da ženi treba vremena da se oporavi.
Kako izgleda porođajni centar u Velikoj Britaniji? Zašto su baš porođajni centri izbor najvećeg broja žena u Engleskoj? Kakva je praksa porođaja tamo? Koliki je rizik od ove vrste porođaja i kako izgleda kompletna procedura od samog prijema do odlaska kući?
* Vaginalni porođaj može povećati šansu da se javi nekontrolisano mokrenje posle porođaja.
* Nekontrolisano mokrenje zapravo nekada počinje i u trudnoći, a čak jedna trećina žena ga doživi u periodu između drugog trimestra trudnoće, pa do 3 meseca posle porođaja.
Kada žene dođu do poslednje nedelje trudnoće ili čak “prešišaju” termin, obično se pitaju da li postoji neki način da malo ubrzaju stvari i da li postoji neka prirodna indukcija porođaja.