Veoma je važno bezbedno okruženje za bebu. Prvih meseci nećete morati da pazite na štekere i druge opasnosti, ali itekako je važno da na par stvari obratite pažnju. Za sada novorođenče ne može samostalno da se kreće, a nema ni brige o sitnim predmetima koje može da dohvati. U ovom trenutku je veoma važno da obratite pažnju na par skrivenih stvari.
Skrivene opasnosti u kući za bebu
Bezbedno spavanje novorođenčeta
Kako biste smanjili rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS), novorođenčad treba da spavaju na leđima na tvrdom dušeku. Ne dopustite da vaša beba spava na mekom predmetu poput jastuka, jorgana ili plišane igračke.
Toplo jednodelno odelo ili džak za spavanje je sigurniji izbor od ćebeta kojim bi mogla da pokrije glavu i ograniči mogućnost da diše. Korištenje ogradice za krevetac se ne odobrava iz istog razloga.
Dušek bi trebalo da stoji čvrsto, tako beba ne može da ostane zarobljena između njega i stranica krevetića. Proverite da krevetiću ne nedostaju ili ima slomljene delove ili praznine veće od širina flaše.
Bezbedno okruženje za bebu
Sigurno menjanje pelena
Najčešći broj padova novorođenčeta je prilikom presvlačenja, kada se beba skotrlja sa pulta ili kreveta, ako ostane bez nadzora. Najbolje je da odredite mesto za presvlačenje – pult na komodi ili krevecu, pored postavite policu na kojoj će stajati sve što vam je potrebno (maramice, kreme, pelene…) kako bi jednom rukom uvek mogli da pridržavate bebu, a drugom dohvatite sve što vam je potrebno.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Neretko ljudi imaju neprijatno iskustvo putovanja kada ga prati mučnina tokom vožnje. Ona se nekada javlja i na veoma kratkim relacijama i nezavisno od prevoznog sredstva koje koristite. Naziva se i bolest kretanja, a simptomi koji je prate su vrtoglavica, mučnina i glavobolja.
Činjenica je da je pažnja tinejdžera izuzetno kratka i to nije samo posledica korišćenja savremenih tehnologija. I prethodne generacije dece su se susretale sa dosadom u ovom životnoj fazi.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.
U bebinim prvim mesecima, uglavnom brinemo oko mnogo čega, nekada je briga bezrazložna i zbog ukorenjenih pogrešnih uverenja. Zelena stolica kod dojene bebe je nekada bila razlog za uzbunu.