Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete
Referentne vrednosti krvne slike za bebu i dete se razlikuju u odnosu na analize kod odraslih. Krvna slika je najbolji i najčešći način pomoću kog se utvrđuje trenutno zdravstveno stanje deteta.
Često se spominju poteškoće kada su policistični jajnici – PCOS i trudnoća u pitanju. Opšte je poznato da PCOS može da izazove poteškoće pri zatrudnjivanju, ali da li su tačne neke tvrdnje da je to posebno teže nakon 30. godine?
U ovom tekstu
Sindrom policističnih jajnika pogađa žene u reproduktivnom periodu. Za njega je karakteristična hormonska neravnoteža koja može da poremeti ovulaciju. Najčešći simptom je neredovna menstruacija ili njen izostanak, a ovo su i ostala obeležja policističnih jajnika…
Neredovna menstruacija može da bude veoma frustrirajuća i posebno brine žene koje žele da ostanu u drugom stanju. Važno je da obave lekarski pregled i utvrde kada i da li imaju ovulaciju, kako se ne bi previše psihički iscrpljivale dodatno.
Ključni problem koji dovodi do neplodnosti kod žena sa sindromom policističnih jajnika je anovulacija. Anovulacija znači da jajnici ne oslobađaju jajne ćelije redovno ili čak uopšte nema ovulacije. Hormonski disbalans koji se javlja kod osoba kojima je ugrožen menstrualni ciklus može da ugrozi ovulaciju, izazove rast mnogo folikula, ali tako a nijedan ne poraste dovoljno i samim tim smanji šanse za prirodno začeće.
Visok nivo insulina u krvi kod osoba sa PCOS može da utiče na to da jajnici ne mogu da proizvode zrele jajne ćelije koje su spremne za oplodnju.
Mnoge žene se bore sa sindromom policističnih jajnika i ostvarivanjem potomstva, ali to ne znači da nakon 30 godine nije moguće prirodno zatrudneti. Starost, sama po sebi, ne određuje mogućnost začeća kod žena sa PCOS. Istina je da plodnost opada s godinama, posebno nakon 35. godine, ali još uvek je moguće ostvariti trudnoću.
Žene starije od 30 godina sa PCOS se suočavaju sa većim rizicima kod trudnoće, ali je moguće da imaju zdravu trudnoću. Ključ leži u upravljanju simptomima i adekvatnoj terapiji.
Zdrava ishana i redovno vežbanje su najdelotvorniji za ovo stanje, ali zahtevaju i vreme pre same trudnoće. Pored toga, važno je da uzimate redovnu terapiju i redovno radite OGTT sa analizom nivoa insulina. Kompletna terapija i praćenje se podrazumeva samo uz pratnju lekara.
Pored toga što plodnost može biti ugrožena, mogući su i neki problemi u trudnoći. Bebe majki sa PCOS su u većem riziku da budu na odeljenje intenzivne nege nakon rođenja. Razlog tome su komplikacije koje mogu da se dogode u trudnoći:
Važno je imati na umu da PCOS utiče drugačije na svaku ženu. Neke žene se suočavaju sa velikim izazovima, posebno kako godine prolaze, dok druge relativno lako ostaju u drugom stanju. Ukoliko se jave problemi prilikom začeća, javite se lekaru za savet i pomoć oko ostvarivanja trudnoće.
Kada lekovi nisu dovoljni, opcija je vantelesna oplodnja od koje ne treba bežati. Imajte na umu šta je ono što je rezultat svega. Ukoliko uskoro ne planirate trudnoću, razmislite o zamrzavanju jajnih ćelija.
Objavljen: 16. oktobar 2023. godine, ažuriran: 31. decembar 2023. godine