Čitajte bebi i u tome ćete uživati i vi i beba. Vreme koje ovako provedete je divan način da se vežete, ali i da podstičete bebin razvoj. Ljubav prema čitanju se gradi od samog početka, ali i uz pomoć knjiga ćete pospešiti govor i obogatiti fond reči vašeg deteta.
Čitanje je odličan način da razvijate bliskost sa bebom. Ona će imati vašu nepodeljenu pažnju i osećaće se sigurno, a to je veoma važno za njen socio-emotivni razvoj. Što više budete čitali, beba će vremenom imati sve bogatiji rečnik, lako će razvijati jezičke veštine, a one će joj pomoći u napredovanju u školi.
Bilo bi dobro da steknete naviku da tokom dana bebi naglas pričate ono što radite. Ovo je najbolji način da joj pomognete da razvije jezik i da razume svet oko sebe. Kada je beba budna, govorite joj kuda šetate, koje namirnice stavljate u jelo, koji delovi tela ili odeće postoje.
Kada čitate bebi, nadovezaćete se na priču o okruženju, koja će joj vremenom biti poznata i tako je prirodno uvodite u sve što se pojavljuje u njenom životu.
Kada početi sa čitanjem bebi?
Nikada nije previše rano da čitate svojoj bebi. Beba prepoznaje vaš glas još u materici i voli da vas sluša. Odličan način da se povežete sa bebom je da počnete da čitate naglas povremeno u poslednjim mesecima trudnoće. Što ranije počnete da čitate novorođenčetu, to će biti pozitivniji uticaj na njega kada odraste.
Podrazumeva se da novorođena beba neće razumeti značenje reči koje joj čitate, ali će joj melodičnost vašeg glasa prijati i stimulisaće razvoj njenog sluha, razviti veštinu slušanja, koja će joj biti važna kada mnogo godina kasnije bude počela da uči. Beba će uživati u vašoj nepodeljenoj pažnji.
Deca se ne rađaju prirodno sa ljubavlju prema čitanju i knjigama, to je veština koju neko mora da im približi i koja se ne razvija preko noći.
Kako beba bude rasla, možete preći na slikovnice koje imaju jasne kontraste i boje i ona će uživati u tome da gleda i slike. Vremenom se potrudite da menjate ton glasa, oponašate zvuke, životinje i time dajete novu dimenziju svojim pričama. Postavljajte starijoj bebi pitanja, čak i ako ona još uvek ne ume da vam odgovori.
Objavljen: 9. maj 2018. godine, ažuriran: 2. oktobar 2024. godine
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja. U ovom tekstu1 Šta je dvopek i…
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate – vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju. Iako su vrlo osetljivi, ne…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Rođeni 30.juna poseduju izuzetno izraženu harizmu, toplinu i pronicljivost, ali i neobičnu mešavinu snage i ranjivosti. Njihova ličnost je često oslonjena na unutrašnju mudrost, snažnu intuiciju i duboku emotivnu inteligenciju. Ove osobe su prirodni diplomate - vešto balansiraju emocije i razum, čak i kada drugi oko njih to ne uspevaju.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Oko toga da li redovan seks produžava život ili zdrave osobe imaju češće seks uvek postoje brojne rasprave. To mu dođe kao ono da li je starija kokoška ili jaje. Bilo kako bilo, seksualni odnosi mogu samo da poboljšaju kvalitet vašeg života i, ukoliko je moguće, ne bi trebalo da ih izbegavate i smatrate bespotrebnim.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Možda vas izluđuje to što dete žvaće majicu, ali ako se prisetite faze kada je bilo beba i stavljalo u usta sve što uspe da dohvati, možda će vam stvari postati jasnije. Bebe to rade da bi naučile kako izgleda svet oko njih, kada ih muči izbijanje zubića, ali ako pričamo o godinama kasnije, zašto dete stavlja majicu u usta? Koji je razlog što deca to rade?
Razvoj samopouzdanja kod dece samohranih roditelja je kompleksan proces koji može biti pod uticajem različitih faktora. Ova tema postavlja zanimljiva pitanja o tome kako jednoroditeljska porodica utiče na formiranje samopouzdanja kod dece u poređenju sa decom koja žive sa oba roditelja.
Uvođenje hrane za neke bebe će tek sada početi, kod beba uzrasta 6 do 9 meseci. Ako vaša beba do sada nije jela čvrstu hranu, vratite se prvo na spisak namirnica za bebe 4 do 6 meseci.
Plakanje je primarni oblik komunikacije novorođenčeta. I bebe veoma često plaču. Ono na šta će vam biti možda teško da se naviknete u početku je zacenjivanje novorođenčeta. Veoma male bebe u proseku plaču između jednog i četiri sata dnevno. To je uobičajen deo procesa prilagođavanja na život van maminog stomaka.