Anemija u trudnoći je, nažalost, česta pojava. Unos gvožđa je veoma važan jer se uz pomoć njega pravi hemoglobin, jedan od najvažnijih pokazatelja naše krvne slike. Bez dovoljno gvožđa u organizmu, naši organi i tkiva neće dobiti dovoljnu količinu kiseonika što je loše i za vas i za vašu bebu.
Prosečan potreban dnevni unos gvožđa za ženu je 14,8 mg i određeni procenat žena unosi manje od ove količine. Kako trudnoća napreduje, potrebe za gvožđem rastu, te tako do trećeg tromesečja treba unositi 30 mg gvožđa dnevno.
Najčešće se anemija javlja upravo u trudnoći, kada jedna od sedam trudnica ima problem. Anemija je češća kod trudnica koje inače imaju problem sa niskim nivoom gvožđa i kod onih koje nose blizance.
Važno je da ipak ne uzimate suplementaciju gvožđa na svoju ruku. Pokušajte da tokom trudnoće jedete pravilno, a suplemente dodajte samo ako bude neophodno i, naravno, tek nakon što vam to lekar prepiše.
Anemija u trudnoći: Kako izbeći anemiju u trudnoći?
Kao kod većine vitamina i minerala, hrana, a pre svega namirnice životinskog porekla, su najbolji izvor gvožđa. Bilo bi dobro da u trudnoći povećate unos namirnica bogatih gvožđem kako biste sprečili nastanak anemije.
Vitamin C pomaže telu da apsorbuje gvožđe zato se savetuje da uz doručak sa žitaricama pijete sveže ceđen sok od pomorandže, uz šniclu blago skuvan brokoli, uz pršutu paradajz i tako dalje. Uvek kombinujte voće i povrće bogato vitaminom C kada unosite namirnice bogate gvožđem.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran. Problem je u tome što se gluten u tragovima može naći u mnogim prerađenim namirnicama, pa čak i u…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Jedno od najčešćih pitanje koje postavljaju novopečene mame je kako znati da li beba dovoljno sisa. Da li beba dobija dovoljno mleka. Jer, slobodno možemo reći da nam je u genetskom kodu potreba da znamo da nam je mladunče nahranjeno, sito, podmireno. Ali kako to odrediti kad mlekone vidimo dok iz dojke prelazi u bebina usta?
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.