Mnogim ženama se događa da imaju otečene noge u trudnoći. Otoci nogu su uobičajeni, jer telo zadržava višak tečnosti kako bi zaštitilo fetus u razvoju. Oticanje stopala se događa najčešće tokom trećeg trimestra, kada težina materice vrši dodatni pritisak na noge i stopala.
Otečene noge se najčešće pojavljuju postepeno. Stanje se pogoršava kada je toplo vreme i posle podne. Otoci nogu se smiruju kada žena podigne noge ili leži, a jednako su otečene obe noge.
Komplikacije koje uzrokuju otečene noge u trudnoći
Važno je isključiti moguće komplikacije i stanja u trudnoći kod kojih su otečene noge samo posledica. Oticanje nogu je nekada i znak zdravstvenih problema kojima se mora pozabaviti lekar.
Nagli porast otoka na nogama koji ne prolazi tek tako može biti znak preeklampsije.
Bilo bi dobro da izvodite preporučene lagane vežbe tokom odmora kako bi poboljšali cirkulaciju i smanjili otečenost nogu.
Prva vežba
Trudnice mogu da podignu jedno stopalo od poda, a zatim ga savijaju gore-dole oko 25 do 30 puta. Spustite stopalo, podignite drugo, pa ponovite postupak.
Druga vežba
Podići jednu nogu od poda i okretati je u smeru kazaljke na satu 8 do 10 puta, zatim u drugu stranu. Ponoviti postupak i sa drugom nogom.
Kada treba da se obratite lekaru zato što su vam otečene noge?
Ukoliko primetite da se javljaju neki od ovih simptoma, bilo bi dobro da se obratite lekaru ili odete u porodilište na pregled:
nagla pojava otoka na stopalima koja ne prolazi nakon što noge podignete i odmorite;
naglo oticanje lica (oko očiju) ili ruku;
pojava stalne tupe ili jake glavobolje;
treperenje svetla ili zamagljen vid;
jak bol ispod rebara ili u stomaku, posebno ako se javlja na desnoj strani;
neka od ovih stanja koja su praćena i mučninom i povraćanjem (ne misli se na uobičajenu trudničku mučninu).
HITNO se treba javiti lekaru ako se pojave neki od ovih simptoma:
jedno stopalo je natečenije od drugog;
pojavio se bol, toplota u telu ili u nekom delu noge;
noga je crvena ili modra.
Otečene noge u trudnoći – Photo by Dee. on Unsplash
Otekle noge su normalne u trudnoći
Nema potrebe da se brinete ako vam otiču noge. Samo povedite računa o savetima da više odmarate i brinete o sebi. Normalno je da ste malo više otečeni jer telo skladišti višak vode.
Kada se završi trudnoća, kod nekih žena se neposredno posle porođaja javi oticanje nogu, ali i to je najčešće normalno.
Objavljen: 24. oktobar 2014. godine, ažuriran: 4. novembar 2024. godine
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini…
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak. Šta je potrebno da se napravi pletenica sa čokoladom i šumskim voćem? Kako se pravi pletenica sa čokoladom i šumskim…
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin „mikrocistični“ može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo…
Udruženje „Donorstvo je herojstvo“ aktivno promoviše Nacionalni dan donora u Srbiji kao ključnu priliku da društvo osvesti važnost davanja organa. Podsećajući da na listama čekanja za transplantacije još uvek ima oko 1.800 ljudi, uključujući i decu, udruženje ističe koliko je vreme kritično, kao i to da je za mnoge najvažniji – a često i jedini – poziv u životu.
Ako volite slatko, ali ne previše slatko. I još uvijeno u meko testo. Onda je pletenica sa čokoladom i šumskim voćem prava poslastica za vas. Obzirom na strukturu i ukus, može biti i laganiji doručak.
Mikrocistični jajnici su stanje koje se sve češće sreće kod žena različitih životnih dobi, a koje često izaziva zabrinutost zbog mogućih posledica po reproduktivno zdravlje. Iako termin "mikrocistični" može zvučati zastrašujuće, važno je razumeti šta on zapravo podrazumeva, koji su uzroci, simptomi i kako se ovo stanje može prepoznati i lečiti. U ovom tekstu, razmotrićemo sve što treba da znate o mikrocističnim jajnicima i kako da pristupite ovom problemu na najefikasniji način.
Šta je to nutricionizam za mentalno zdravlje? U poslednjih nekoliko godina sve više se potvrđuje ono što su mnogi intuitivno znali: hrana koju konzumiramo ima snažan uticaj ne samo na naše fizičko, već i na mentalno zdravlje.
Ako ste 20.nedelja trudnoće, vaš fetus se nalazi u fazi u kojoj se značajno razvija i napreduje. Ovo je vrlo značajno razdoblje u razvoju vašeg deteta, kada se počinju formirati mnogi važni organi i sistemi. Trudnica ove nedelje obično primećuje fizičke promene, povećanje težine, ali i apetita, kao i smanjenje brzine u kojom je u stanju da se kreće.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.