Migrena u trudnoći: Šta kada se javi glavobolja u trudnoći?
Migrena u trudnoći se može javiti već u prvim nedeljama. Nemaju ih sve trudnice, a primećeno je da kod žena koje ih inače često imaju, migrene prestanu da se javljaju u periodu trudnoće.
Neke trudnice, pak, tokom trudnoće, dožive svoju prvu migrenu.
Srećom, migrena nikada ne traje tokom cele trudnoće. Iz nedelje u nedelju, stanje će se menjati. Čak 39% žena iskusi pojavu glavobolje u trudnoći ili u prvim nedeljama posle porođaja. (Izvor: MNT)
Imajte na umu da je pojava glavobolje u trudnoći najčešće normalna pojava. Nema razloga za paniku. Većina kućnih lekova će pomoći da se bolje osećate.
Migrene su uglavnom izazvane širenjem krvnih sudova u mozgu. Manifestuju se tako što počinju kao obična glavobolja, praćena bolom i pulsiranjem, da bi kasnije napredovale u sve jači bol, kako vreme prolazi. Konstantna pulsirajuća glavobolja sa jedne ili obe strane glave je čest simptom migrene.
Migrena obično nije opasna tokom trudnoće. Međutim, ako je praćena drugim simptomima, uključujući povišenu temperaturu i zamućen vid, odmah se javite lekaru.
Migrena nije obična glavobolja. Često je praćena mučninom i povraćanjem. Nekima se čak pojavljuju talasasta linija ili trepćuća magla pred očima. Postoje određene stvari koje mogu uticati na nastanak ili pojačavanje simptoma migrene. To su, između ostalog:
stres,
nedostatak sna,
jaki mirisi,
čokolada,
sirevi,
vina,
kafa,
dim,
hormoni.
S obzirom na to da ne možete lako uticati na hormonske promene koje se događaju u vašem telu, možete ipak učiniti neke stvari da se osećate bolje. Nekim ženama pomaže hladan peškir na glavi, dok drugima pomaže ležanje.
Meditacija i joga su odličan izbor da uspostavite optimalan balans hormona opuštanjem.
Glavobolja u drugom i trećem trimestru
Posle prvog trimestra manje su šanse da se javi glavobolja jer se telo prilagodilo novonastaloj situaciji. Najčešći razlozi zbog kojih se u kasnijoj trudnoći javlja glavobolja su:
Obzirom da je većina lekova nepoželjna u trudnoći, dozvoljeno je da problem pokušate rešiti lekom na bazi paracetamola. Najbolje bi bilo da se konsultujete sa lekarom oko lekova koje je dobro da popijete.
Objavljen: 10. januara 2016. godine, ažuriran: 6. novembar 2024. godine
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag. U njihovoj prirodi…
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje. Ministarstvo prosvete je objavilo školski kalendar u kojem je predviđeno čak pet raspusta, što znači više prilika…
Važno je da znamo i kako stres utiče na plodnost. U današnjem ubrzanom načinu života, stres je postao svakodnevica. Iako su svi svesni njegovog negativnog uticaja na opšte zdravlje, manje je poznato koliko stres može uticati na plodnost. Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući…
Rođeni 1. jula su pod znakom Raka, sa snažnim uticajem broja 1 i Sunca, što ih čini jedinstvenim spojem emocije, snage i samoinicijative. Oni su intuitivni, zaštitnički nastrojeni, ali i izuzetno ponosni i nezavisni. Iako deluju mirno i povučeno, ispod površine se krije velika snaga volje i potreba da ostave svoj trag.
Tek je počeo ovaj letnji raspust, ali nas zanima kada su školski raspusti 2025/2026. godine. Naredna školska godina zvanično počinje u ponedeljak, 1. septembra 2025. godine, i donosi neke značajne novine koje će obradovati i đake i roditelje.
Brojna istraživanja potvrđuju da hronični stres može narušiti reproduktivne funkcije i kod žena i kod muškaraca, smanjujući šanse za začeće. Međutim, stres ne može biti direktan uzrok spontanog pobačaja.
Celijakija je digestivni problem koji je uzrokovan abnormalnom reakcijom imuniteta na gluten, odnosno kao enteropatija osetljiva na gluten. Gluten je protein koji se nalazi u nekoliko vrsta žitarica: pšenica, spelta, ječam, a ovas je najčešće kontaminiran.
Dvopek je hrskava, dvostruko pečena vrsta hleba koja se često preporučuje u ishrani osoba koje imaju problema sa varenjem ili se oporavljaju od stomačnih tegoba. Međutim, da li je zdravo jesti dvopek? Da li je dvopek zaista zdrav izbor u svakodnevnoj ishrani? Evo šta kažu stručnjaci i istraživanja.
Blizu 20% svih trudnoća koje su potvrđene završi se spontanim pobačajem, dok do biohemijske trudnoće dolazi u čak oko 50% slučajeva, ali žene tada ni ne znaju još uvek da su ostajale u drugom stanju. Koliki je uticaj kariotipa na ponovljeni pobačaj i kako se utvrđuje da je roditeljski kariotip uzročnik?
Najčešće komplikacije u ranoj trudnoći su vanmaterična trudnoća, molarna trudnoća i spontani pobačaj. Pored toga, mnoge trudnice se suočavaju sa implantacijskim krvarenjem, jutarnjim mučninama i drugim problemima, koji su deo normalnog toka trudnoće.
Kako treba da izgleda ishrana tokom trudnoće? Spisak 10 stvari koje treba jesti i 10 koje bi trebalo izbegavati. Predlozi dnevnog menija za svaki trimestar.
Polni organi - Genetski pol embriona je determinisan već pri fertilizaciji, gde je diferenciranje polnih organa genetski programirano i nezavisno. Pošto spermatozoidi nose Y hromozom, može se reći da su oni determinantna pola embriona.